ИРАНСКА ФЛОТА У АТЛАНТИКУ: Потез разбеснео Американце, укотвили се у Риу

Танјуг

27. 02. 2023. у 19:04

ДВА иранска ратна брода пристала су у Рио де Жанеиру након што је бразилска влада дала дозволу, упркос притиску САД да им то забрани.

ИРАНСКА ФЛОТА У АТЛАНТИКУ: Потез разбеснео Американце, укотвили се у Риу

Фото: Профимедиа/Илустрација

Ратни бродови ИРИС Макран и ИРИС Дена су стигли у недељу ујутру, саопштила је лучка управа Рија.

Ројтерс је раније овог месеца известио да се Бразил повиновао притиску САД и да је одбио захтев Ирана да бродови пристану у Рију крајем јануара, у време када је бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва летео у Вашингтон да се састане са америчким председником Џозефом Бајденом.

Заменик начелника бразилског поморског штаба вицеадмирал Карлос Едуардо Хорта Арентз дао је одобрење да ирански бродови пристану у Рију између 26. фебруара и 4. марта, објављено је у Службеном листу 23. фебруара.

Бразилска морнарица овлашћује страно пловило да пристане у Бразилу, али само након одобрења министарства спољних послова које узима у обзир молбу амбасаде која је тражила дозволу.

Америчка амбасадорка Елизабета Багли позвала је 15. фебруара Бразил да не дозволи иранским бродовима да пристају.

- У прошлости су ти бродови омогућавали илегалну трговину и терористичке активности, а такође су санкционисани од стране Америке. Бразил је суверена нација, али ми чврсто верујемо да ти бродови не би требало нигде да пристају - рекла је Багли.

Дипломатија са Ираном је била једна од најважнијих активности током Лулиног претходног председничког мандата, подсећа британска агенција.

БОНУС ВИДЕО: ВАТРА СА "АДМИРАЛА ГОРШКОВА" - Руска фрегата испаљује пројектиле током вежби у Индијском океану

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа Тајмс су легитимна војна мета

ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета

БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.

19. 12. 2024. у 09:50

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

ТРАМПОВА НОВА ФРИЗУРА: Мреже се усијале од коментара - расправе због зализане косе (ВИДЕО)

ТРАМПОВА НОВА ФРИЗУРА: Мреже се усијале од коментара - расправе због зализане косе (ВИДЕО)

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.

19. 12. 2024. у 08:37

Коментари (2)

Сипај 20 литара горива и освоји Мерцедес у MOL Serbia наградној игри