ЗАШТО САВЕЗНИЦИ ОКЛЕВАЈУ ДА УКРАЈИНИ ДОСТАВЕ АВИОНЕ? Европи није до уништења - Труд: Ово остаје страшни регионални рат

РАТ у Сирији био је последњи "преко посредника" између САД и Русије, после чега је у Украјини кренула следећа етапа продирања на светску сцену Москве након рушења Берлинског зида. Руси сада директно ратују за своју зону утицаја, фактички против Запада, с тим што Украјинци дају људство, а њихови савезници оружје. Последњи корак у том правцу могло би да буде обострано директно учешће две силе, једне против друге, у светском рату, али на то се, засад, нико не усуђује.

ЗАШТО САВЕЗНИЦИ ОКЛЕВАЈУ ДА УКРАЈИНИ ДОСТАВЕ АВИОНЕ? Европи није до уништења - Труд: Ово остаје страшни регионални рат

Фото Н. Скендерија

- Не мислим да ће доћи до великог рата - истиче за "Новости" француски геополитиколог и историчар Алекси Труд. - Верујем да велике силе већ преговарају док траје "периферни" конфликт у Украјини. Разлика између 1914. и 1939. је што сада постоји нуклеарно наоружање и што би Земља нестала у трену. Нико не може да преузме ризик од нуклеарног сукоба, у то сам уверен. Видело се то и током Кубанске кризе.

С друге стране, истиче Труд, постоји ризик од регионалног рата на истоку Европе, са ширењем списка земаља које ће у њему учествовати. Наглашава да је Грузија већ објавила мобилизацију.

Можда и одлучујући корак у даљој дестабилизацији планете био би давање савезничких борбених авиона Украјини. То, засад, одбијају, јер би представљало прекретницу у борби Кијева против руске инвазије. Уједно би значило и непосредно укључивање западних сила у овај сукоб, с бомбама које би ове летелице директно испоручивале на руску територију. Наставак није тешко замислити. Отуда, још, последњи трагови разума у поменутој дилеми.

- Испорука авиона гурала би ка међународном конфликту. Зато сви око тог питања сада наступају хладне главе. То остаје регионални рат, са свим страхотама које са собом доноси - каже Труд.

Саговорник "Новости" сматра да Хладни рат никада, практично, није ни престајао, већ да су се само прегруписале снаге, док сада на сцену поново ступа не само биполарни већ мултиполарни свет:

- Нити је Хладни рат престао 1989, нити је завршен. Наставио се без престанка. Америчке позиције су напредовале на истоку Европе, такође и на Средњем истоку. Сада, Русија која је ојачала, врши контранапад. Живимо у мултиполарном свету, где постоји више актера, не само САД и Русија. Ту су и Европа, Кина... А то много мења.

Избијањем рата у Украјини, међународни односи су се драстично променили.

- Јасно је да су Исток и Запад сада једни другима окренули леђа. Ушли смо у критичну фазу мултиполарног света, у коме међународно право, какво познајемо од 1945, више нема значај. Видело се то најбоље на примерима Споразума из Минска или Бриселског споразума о КиМ. Пошто нема договора, свака сила сада покушава да наметне своје позиције и то је оно што је страшно - каже француски историчар.

БАЛОНИ НИСУ УВОД У АПОКАЛИПСУ 

 Претпоставке да неки будући велики рат не би морале нужно да воде Русија и САД, већ, можда, Кина и Америка. Труд, међутим, сматра да балони изнад америчке територије нису увод у тако нешто. - То не треба схватати као превише озбиљну претњу по међународни мир. Протеклих деценија било је сателита, ракета, подморница... Увек је било одређених напетости. Балони су само једна међу многобројним тензијама.

Мрачни сценарио о даљем ширењу сукоба из Украјине на цео свет се уклапа у сулуде идеје моћних глобалистичких катастрофичара о "Великом ресетовању", где би пренасељена планета могла да преживи само уколико се њен актуелни број становника, болестима и ратовима, смањи на тек десети део. Нуклеарно дугме притиснуто у неком општем сукобу вероватно би уништило и ту десетину.

- Управо због тога светски лидери нису баш толико наивни и воде рачуна да не иду до краја - каже наш саговорник. Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг недавно је изјавио да рат у Украјини може да "траје годинама", као и да су земље чланице Северноатлантске алијансе "одлучније него икад да учине да га Украјина добије." - Ово је рововски рат, као 1914, с артиљеријом против артиљерије, и трајаће, на жалост по Украјинце, годинама. То, с друге стране, потврђује да нећемо имати велики нуклеарни рат - закључује Труд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

Коментари (1)

Стигла вам је једна 110 година стара порука са фронта