КИНЖАЛИ НА “ПАУЗИ”: Зашто се руска хиперсонична ракета и поред колосалних ефеката ретко користи?

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

14. 02. 2023. у 18:23

УПРКОС колосалном ефекту стварне употребе новонасталих хиперсоничних ракета, руско Министарство одбране одлучило је да се ограничи на свега неколико лансирања хиперсоничне ракете Кинжал [Бодеж].

КИНЖАЛИ НА “ПАУЗИ”: Зашто се руска хиперсонична ракета и поред колосалних ефеката ретко користи?

Фото: ЕПА


Да ли се потрошена технологија и ресурси нису исплатили? Можда је њихова моћ озбиљно преувеличана? Ако је тако, шта је са ракетама Кинжал и када ће га поново користити?

Број примена најновије хиперсоничне ракете у Украјини заиста није велики. Можда десетак лансирања. Али чак и на овој скромној основи могу се извући многи закључци. Прво, Кинжал је заиста веома, веома брз. На мрежи постоје материјали где се јасно види како ракета лети у такозваном облаку плазме. Овај облак настаје као резултат огромног отпора ваздуха. Нећемо се упуштати у физику, само кажемо да муниција некако успева не само да издржи колосална оптерећења већ и да изузетно прецизно циља.


БРЗИНА И ДОМЕТ

Из отворених извора се зна да брзина ракете варира између 10-12 маха. тј. преведено на познате бројке, изгледа овако – 11.900-14.300 км/х. Озлоглашени Патриот није превише издржљив за ову ракету. Исто се може рећи и за руски С-400. Кинжал је изузетно тешка мета.

Други потврђени параметар је опсег. Према подацима Министарства одбране, ракета може да прелети до 2.000 километара ако се лансира из МиГ-31А. У пракси, може да лети преко целе територије Украјине.

МиГови су далеко од јединих које је руско Министарство одбране већ тестирало. Постоји документован случај у којем је најмање један Ту-22М3М учествовао у летовима, а истовремено је носио 4 Кинжала. Да ли је вредно веровати овој изјави је питање, али постоји чињеница о таквом раду, а ова машина је вероватно способна за хиперсонично лансирање.

Фото: Ministry of Defence of the Russian Federation

Ту-22М3


МИТ ИЛИ ЧИЊЕНИЦА

Теорија - ракета Кинжал се не користи због малих произведених количина. Претпоставља се да његов број није прелазио три или четири десетине. То значи да би било изузетно расипно користити их. Поготово када су у близини земље које су чланице НАТО-а и које су у сваком тренутку спремне да се укључе у условну „игру“.

Теорија неколико произведених Кинжала је занимљива, али почива на прилично глупој чињеници - ограниченом броју носача. Стручњаци сугеришу да још нема смисла правити ову муницију. Разлог – програм за преопремање старих МиГ-ова временом је продужен. Нејасна је и будућност Ту-22М3М. Генерално, спор је озбиљан.


ЗАШТО ЈЕ КИНЖАЛ У РЕЖИМУ ПАУЗЕ?

Други извори наводе да је произведено 150 Кинжала. Али овде је принцип потпуно исти – израчунали су максималан број конзервираних и спремних МиГ-ова погодних за модернизацију. Уопште, нико не зна колико ових ракета има Русија.

Али разлог њихове крајње ограничене употребе је поуздано познат – то је банална децентрализација непријатељских трупа, опреме и других резерви. Односно, једноставно нема циљева где је велика концентрација свега што треба погодити. А ако и постоји, то савршено раде Искандери, која је очигледно више „закована” и неколико пута јефтинија.


КАДА ЋЕ СЕ КИНЖАЛ ПОНОВО КОРИСТИТИ?

Па када ће Кинжали поново бити употребљени? Ово је занимљиво питање, али сада покушајмо да разумемо нека ограничења. Као што су многи већ приметили, долази друга фаза сукоба. То би требало да буде офанзива великих размера. Знаци ове појаве се повремено појављују. На пример, испитивања торпеда Посејдон, испитивања фрегате Адмирал Горшков са ракетом Циркон у Средоземном мору, промене у људству итд.

На помолу је чак и нуклеарна уцена, која је у јесен избегнута. Али увек постоји и део је игре. Није за потцењивање. Одређени број МиГ-31А и А-50У који су им прикључени тренутно се налази у Белорусији. Повремено праве летове, али не врше никакво лансирање. тј. ови летови по потреби веома личе на вежбање. Истовремено, показују непријатељу да су ови МиГ-ови наоружани Кинжалом. Извори у Русији кажу да ће, када поново дође време Кинжала, бити смењен виши официрски састав одређене руске јединице. Очекује се да дођу људи високо специјализовани и компетентни за употребу Кинжала. Оно чему смо сада сведоци је углавном унутрашња политичка свађа која их онемогућава да делују јасно и складно.

Као резултат, можемо закључити следеће – за почетак, Кинжал је пројектил за први удар, који је демонстриран пре 11 месеци. Нема смисла га даље користити. Међутим, сваким даном се повећава вероватноћа његове поновне употребе. Чини се да Кинжали овог пута неће бити коришћени за уништавање складишта и других сличних места. Да ли је тако – време ће показати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (7)

ШОК ИЗ НЕМАЧКЕ: Голманка Бајерна има малигни тумор, клуб одушевио све овим потезом (ВИДЕО)