МОХАМЕД ТЕРТ, ИЗ ЛАТАКИЈЕ, ЗА "НОВОСТИ": Најпотребнији су нам шатори и храна за бебе

Ј. Матијевић

13. 02. 2023. у 16:17

ТИХ 40 секунди колико је земљотрес трајао, заувек су промениле живот народа Сирије. Широм земље хиљаде погинулих, повређених и хиљаде несталих, уништени домови, инфраструктура... Овакво нешто никада нисам видео. Ако апокалипса постоји, моје земља ју је у том потресу, нажалост, доживела.

МОХАМЕД ТЕРТ, ИЗ ЛАТАКИЈЕ, ЗА НОВОСТИ: Најпотребнији су нам шатори и храна за бебе

Фото: Приватна архива

Ово је јуче за "Новости" рекао, Мохамед Терт, доктор пољопривредних наука и судски тумач за српски језик, из Латакије, у Сирији. У телефонском разговору, овај некадашњи стипендиста СФРЈ, студент Универзитета у Сарајеву, потресним речима описао нам је стање у његовом родном граду, осми дан после разорног земљотреса:

- Само у Латакији има више од 1.500 погинулих и 5.000 повређених, а несталих је више од 5.000. У самом центру града срушило се 40-50 зграда, а нарочито је страдао североисточни део, на путу према граници са Турском, где се чак 70 одсто вишеспратница у насељу "Десети пројекат", грађених пре десетак година потпуно срушило. У њему је и Универзитет "Ел Манара" који је готово потпуно порушен. Људи тамо сада спавају и испод дрвећа, јер не смеју да се врате у своје куће или њихове остатке с обзиром на то да су стручњаци већину таквих објеката прогласили несигурним, нарочито док тло још повремено подрхтава.

Доктор Терт нам је потврдио и оно шту су за "Новости" претходних дана говорили његови сународници: да у земљотресу разореној и санкцијама окованој Сирији сада недостаје - све!

- Најпотребнији су нам шатори за смештај оних којима су порушени домови - каже наш саговорник. - Они су тренутно у колективном смештају организованом на стадионима, у свим богомољама, школама, студентским домовима. Но, будући да се живот мора наставити и да је држава одлучила да од 18. фебруара отпочне настава у школама и на универзитетима, они се морају преместити у шаторе, а ми их немамо довољно. зато су нам много потребни. Велики је проблем и око механизације за рашчишћавање: оно што имамо користи се, али има много таквих тешких машина које не могу да се употребе јер су покварене и недостају делови за њихову оправку јер смо под санкцијама.

Најтеже је, ипак, како каже Терт, гледати гладне најмлађе, па је млеко за бебе, уз конзервирану храну, тренутно најпотребније, али и ћебад, лекови, медицинска опрема...

- Када је реч о хуманитарној помоћи, два авиона, из Италије и са Кипра стигли су у Алепо, а два из Либије у Латакију. Али како је аеродром у нашем граду део велике руске базе, за слетање на њега потребне су посебне дозволе. У Латакију је стигло и много волонтера из Алжира, Емирата и Либана. Много нам помажу да се бар мало вратимо у живот.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (4)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности