У СЛУЧАЈУ НУКЛЕАРНЕ АПОКАЛИПСЕ, ОВЕ ДВЕ ДРЖАВЕ БИ ПРЕЖИВЕЛЕ: Ево шта их чини спасоносним
АУСТРАЛИЈА и Нови Зеланд су земље које на најбољи начин могу да преживе нуклеарну зиму и помогну људској цивилизацији да се поново роди након катастрофе, пише Гардијан.
Студија, објављена у часопису Риск Аналисис, описује Аустралију и Нови Зеланд, али и Исланд, Соломонска острва и Вануату као земље које су најспособније да произведу довољно хране за своје становништво у случају изненадне катастрофе која би смањила количину светлости која допире Земља, попут, рецимо, нуклеарног рата, ерупције супервулкана или удара астероида.
Вероватно ће постојати изоловане групе преживелих на неколико места на планети, чак и у најпесимистичнијим сценаријима, написали су истраживачи, преноси Гардијан.
Преживеле земље које су најбоље припремљене за катастрофе имале би најбоље шансе да избегну колапс цивилизације на прединдустријски ниво. Аутори студије упоредили су 38 острвских земаља на основу 13 фактора за које су сматрали да су најважнији за опстанак у постапокалиптичном свету, укључујући производњу хране, енергетску самодовољност, индустријску производњу и утицај катастрофе на климу.
Аустралија може да прехрани десетине милиона људи
Аустралија и Нови Зеланд, две нације са јаким пољопривредним сектором и безбедне од северне хемисфере где би се највероватније осетио утицај нуклеарног рата, нашли су се на врху листе, при чему су Аустралијанци нешто боље позиционирани од Новозеланђана.
Вишак хране у Аустралији је огроман према студији која каже да би ова аземља могла да прехрани десетине милиона људи поред сопственог становништва. Квалитетна инфраструктура Аустралије, велики енергетски вишак, добро развијен здравствени систем и буџет за одбрану помогли су нацији да буде на врху листе коју су саставили истраживачи. Међутим, Аустралија такође има потенцијални проблем: њене блиске војне везе са Британијом и САД чине је привлачнијом метом у случају нуклеарног рата. С тим у вези, Нови Зеланд има неколико недостатака, при чему аутори студије наводе дугогодишњи ненуклеарни статус земље.
Кина, Русија и САД
Још један аспект који фаворизује Новозеланђане је способност нације да издржи догађај који би произвео нагли пад температуре након периода мрака - било где на Новом Зеланду је довољно близу океана да штити од драстичних падова температуре.
- Имамо ову суперефикасну економију извоза хране која би могла многоструко да прехрани Новозеланђане само од извоза - рекао је један од аутора студије.
Чак и у најгорем сценарију – смањење пољопривредне производње од 61% након продужене нуклеарне зиме – Новозеланђани би и даље имали довољно да се хране. С друге стране, Нови Зеланд више нема постројења за прераду горива и све више зависи од увоза дизела, пестицида и машина потребних за подршку пољопривредном сектору. Постоје и друге острвске земље које би могле произвести довољно хране у кризи, али колапс индустрије и друштвене кохезије довели би их у веома рањиву позицију.
Кина, Русија и САД могле би да претрпе смањење производње хране до 97 одсто и највероватније би зависиле од нових технологија које се примењују у пољопривредној индустрији.
БОНУС ВИДЕО: АРХИВСКИ СНИМАК ИЗ ЧЕРНОБИЉА - Операција чишћења 1986. у нуклеарној електрани
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (13)