А ОД АВИОНА, СКОРО НИ А! Трагом "турнеје" Украјинског председника по земљама Европске уније

ПРЕДСЕДНИК Украјине Владимир Зеленски се искрено надао да ће се са европске турнеје вратити тријумфално и да ће моћи да саопшти својој јавности како ће добити западне авионе четврте генерације.

А ОД АВИОНА, СКОРО НИ А! Трагом турнеје Украјинског председника по земљама Европске уније

Фото АП

Али уместо "еурофајтера тајфуна" које је сањао, добио је само обећање да ће од Словачке добити старе совјетске "мигове 29".

Наравно да он није могао да прича да су га сви редом одбијали да му дају авионе, и у Лондону и у Паризу, а пре тога је негативан одговор стигао и из Берлина. Пре него што је кренуо на пут у Лондон, у председничкој администрацији Зеленског су пљуштале изјаве како је договор о "тајфунима" готова ствар јер је нови британски премијер изјавио како ће поред украјинских тенкиста обучавати и пилоте, али он није казао када ће то бити.

За време разговора са новинарима у Бриселу Зеленски није могао да се похвали резултатом, па је казао да што се тиче авиона "постоје одређена позитивна решења која су остала за кулисама, о којима не жели отворено да говори да не сазнају у Руској Федерацији".

Министар одбране велике Британије Бен Волес је у интервјуу Би-Би-Сију отворено рекао да његова земља никако не може брзо да да "тајфуне" Украјини. Уместо авиона, Британија ће дати Украјини ПВО системе.

Зеленског је у заблуду довео бивши премијер Велике Британије Борис Џонсон, који је јавно говорио како би требало да Велика Британија да Украјини сто "тајфуна". Министар одбране Волес је објаснио да се ови авиони производе у кооперацији четири земље и да би се послали у Украјину потребна је сагласност и Немачке, Италије и Шпаније.

Британски лист "Тајм" пише да је обука за управљање таквим авионима дугачка. Кад су Зеленском казали да треба најмање три године, он је рекао да ће украјински пилоти бити обучени за две и по године. Британски маршал авијације Мајк Вигстон сматра да је оптималан рок за обуку пилота на тој врсти авиона од четири до пет година.

Руководилац председничке администрације Андреј Јермак је такође морао да се повлачи и мења изјаве. Он је уочи разговора Зеленског са домаћинима у Лондону написао како је већ решено питање добијања авиона и ракета већег домета. У исправљеном тексту Јермак је написао "да се чини да питање авиона може бити решено".

Чак и најгласнији лобиста да се Украјина што више наоружава, пољски премијер Матеуш Моравјецки, рекао је да ће његова земља дати авионе Кијеву ако то учине и друге чланице НАТО.

- Нама су потребни ловачки авиони, зато је Пољска и наручила Ф-35. Украјини би требало авионе да дају они који их имају највише, а то су Велика Британија, Немачка и САД - казао је Моравјецки.

Већини западноевропских земаља се уопште не жури да преда авионе Украјини. Премијер Белгије Александар де Кро је отворено рекао по доласку на самит ЕУ-Украјина у Бриселу да се код њих уопште није разматрало питање давања Украјини ловачке авијације.

- Нама су потребни авиони и не можемо их давати другима. Белгијски авиони патролирају над нашим и холандским небом, а такође над пространством на Балтику - казао је премијер Белгије.

Министар одбране Холандије Кајса Олонгрен је саопштио да им се Украјина обратила са молбом да им дају авионе Ф-16. Али Холанђани још нису одговорили.

И премијер Португалије рекао је да је немогуће да његова земља да Украјини авионе пошто она њих шаље на одређене мисије.

Пошто су га сви одбили, Зеленски је у Бриселу разговарао са вршиоцем дужности премијера Словачке Едвардом Хегером и замолио га да његова земља да Кијеву авионе "миг 29". Хегер је рекао да ће Словачка учинити све да задовољи тражење Кијева. Крајем августа 2022. Словачка је престала да користи ескадрилу "мигова 29". У перспективи њих треба да замене амерички Ф-16.

Како тврди агенција Блумберг, ниједна земља осим Словачке није обећала Украјини да ће јој дати авионе.

Ако Вашингтон одлучи да Украјини ипак треба да се дају авиони, онда ће Бајден правити притисак и на западне савезнике да они удовоље тражењу Кијева. До тада Украјина би морала да припреми аеродроме на којима би биле базе тих авиона добијених са Запада.

Потребна је и сервисна служба, као и довољно снабдевање керозином и муницијом.

Наравно да ће Руси гранатирати потенцијалне аеродроме у Украјини, где могу слетати и полетати авиони са Запада. Они не могу да лете са травнатих аеродрома.

А ако би западна авијација кренула у ратне операције из европских градова, у Москви су поручили да ће бити бомбардовани ти аеродроми. То значи да ако Пољска прихвати да са њених аеродрома крећу авиони на украјински источни фронт, мора бити спремна да ће ући у рат са Русијом. Наравно, то исто се односи и на друге чланице НАТО.

Украјина би резолуцију 1244

ПРИСТАЛИЦЕ Украјине у Уједињеним нацијама ће предложити резолуцију у којој се наглашава потреба за миром који гарантује украјински "суверенитет, независност, недељивост и територијални интегритет".

На тај начин Украјина и њени савезници желе да задобију велику подршку у Уједињеним нацијама и добију максимум од 193 могућа гласа држава чланица, изјавиле су дипломате Уједињених нација које су желеле да остану анонимне.
Седница Уједињених нација о Украјини ће почети 22. фебруара, а очекује се да ће гласање доћи на ред дан касније.

Фото АП

БАЈДЕН СТИЖЕ НА "ПОМЕН"

АМЕРИЧКИ председник Џозеф Бајден боравиће у Пољској од 20. до 22. фебруара, поводом обележавања прве годишњице руског напада на Украјину, саопштила је Бела кућа. Он је прошлог марта већ боравио у овој земљи где је посетио америчке војнике.

Џон Кирби, портпарол Савета за националну безбедност Беле куће, рекао је да ће Бајден јасно ставити до знања да ће додатна безбедносна помоћ и додатна подршка стизати из САД, преноси Ројтерс.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

СВИ СУ ШОКИРАНИ: У јавност испливао буџет Асвела