НУКЛЕАРНИ „ШТИТ И МАЧ“: Ово су главни геополитички аргументи Русије – али не и једини

Novosti online

11. 02. 2023. у 16:49

НУКЛЕАРНИ „штит и мач“ су главни геополитички аргументи Русије, али не и једини – задатак је да се увећа јединствено наслеђе нуклеарног програма СССР-а, изјавио је за Спутњик лидер странке „Праведна Русија“ Сергеј Миронов.

НУКЛЕАРНИ „ШТИТ И МАЧ“: Ово су главни геополитички аргументи Русије – али не и једини

Фото: Принтсцреен/ТВ Звезда/Профимедиа

На данашњи дан, 11. фебруара 1943. године Јосиф Стаљин је потписао решење Државног комитета за одбрану о почетку рада на стварању нуклеарног оружја у Совјетском Савезу.

-Данас је наш задатак да настављамо да увећавамо то јединствено наслеђе. Нуклеарни штит и мач су били и остали главни геополитички аргументи Русије. Главни, али не и једини, рекао је Миронов.

Како је истакао, совјетски нуклеарни пројекат био је „последња велика битка Другог светског рата и прва велика конфронтација 'Хладном рату'“.

Тада се, по речима Миронова, била надвила опасност јер је потенцијални агресор имао „страшно“ оружје за масовно уништење које СССР није имао.

-Тачно четири године – од тренутка америчког бомбардовања Хирошиме и Нагасакија у августу 1945. године до првог тестирања совјетске нуклеарне бомбе код Семипалатинска у августу 1949. године земља је била практично беспомоћна, рекао је он.

По мишљењу Миронова, „Американци су се методично припремали за напад, без имало сумње у то да Русија, разорена ратом, неће моћи да у скорије време реши тако велики задатак као што је прављење нуклеарног оружја“ пошто је то захтевало трошкове и увођење напредних технологија у разним сферама.

-Међутим, погрешно су проценили. Нуклеарни програм је у много наредних година био покретач и за науку и за индустрију СССР-а, констатовао је политичар.

sputnikportal.rs

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ТАЈ ТРОФЕЈ НИКАДА НИЈЕ ОСВОЈИО, ФЕДЕРЕР ЧАК 13 ПУТА: Овај пут признање отишло у руке Новаковог пријатеља (ВИДЕО)