БОРБА ЗА СВАКИ ДАХ: Амбасадор Србије у Турској Зоран Марковић за"Новости" о ситуацији у земљи
У Турској не престају потраге за преживелима. И даље имамо ситуације у којима спасиоци после више од 85 сати успевају да пронађу живе људе у рушевинама. Зграде су се урушавале као спратови на торти и том приликом остајале су рупе као у пећини на појединим етажама. Зато су они који су у тим џеповима имали нешто хране и воде успели да преживе и дочекају спасиоце.
Овако за "Новости", ситуацију после катастрофалног земљотреса описује амбасадор Србије у Турској Зоран Марковић. Истиче да се после пет дана земљотреса који је паралисао делове Турске и Сирије нико од наших држављана није јављао српској амбасади у Анкари.
- Чули смо се са нашим спортистима, одбојкашима и одбојкашицама, који играју за тимове у Анкари и они су сви добро, нису угрожени. Са спасилачким тимовима из Србије који су ангажовани на терену сам се чуо када су стигли у Турску. Дали смо им наше бројеве телефона и стојимо им на располагању за све што им буде потребно - каже Марковић за наш лист.
Амбасадор Марковић каже да стање није хаотично и да организација протиче у најбољем реду.
- Турци су перфектно организовали здравствену заштиту - истиче српски дипломата. - Направљено је 70 пољских болница. Само у Кахраманмарашу су постављене хиљаде шатора за пријем грађана, где остану дан до два, затим иду даље. Хотели у турском одмаралишту Анталија такође су предодређени за оштећене грађане. Претпоставља се да је 13 милиона људи погођено овим земљотресима. У прихватним центрима има места за 1.300.000 грађана.
Према речима саговорника, велики број становника Турске који су остали без крова над главом сместио се код рођака или пријатеља. Занимљиво је и да многи не желе да напусте своја огњишта и остају у порушеним градовима.
Нажалост, број жртава се повећао на преко 23.000. Тло наставља да подрхтава, јуче ујутру нови потрес јачине пет степени Рихтерове скале погодио је исток Турске, на 19 километара од Малатије. С друге стране, до јавности су стизале и лепе вести када су спасиоци успешно успевали да избаве људе из рушевина, међу којима и мајке са децом.
Док се земље са запада утркују око помоћи Турској, Сирији гори под ногама. Конвој хуманитарне помоћи из Уједињених нација, који је после неколико дана коначно стигао до Сирије, није ни близу довољан да покрије потребе. Из Сирије поручују да је још много тога неопходно, бојазан расте од тога колико ће Сиријаца моћи да издржи. Ова земља ушла је у 12. годину рата, а економске санкције са Запада само погоршавају да помоћ стигне до ове земље. Отворен је само један гранични прелаз.
Сиријска влада јуче је прогласила зоном катастрофе области које су погођене земљотресом на северозападу земље. Ту спадају покрајине Алепо, Идлиб, Латакија и Хама. Сиријски председник Башар ел Асад у друштву супруге посетио је јуче повређене грађане у Универзитетској болници у Алепу.
Амбасадор Сирије у Србији Басем Џаман Ага изјавио је да је потребна свака врста помоћи не само због обима катастрофе, већ и због недостатка неопходних потрепштина због западних санкција према тој земљи. Како је рекао, Сирији су пре свега потребни медицинска опрема, лекови и храна.
- Сирија је спремна да прихвати сваку помоћ. Немамо довољно опреме и механизације за спасавање и тражење несталих. Неке пријатељске државе и земље, као и неке арапске државе послале су тимове за спасавање и друге врсте помоћи ваздушним путем, али то није довољно да се покрије обим последица разорног земљотреса који је направио праву хуманитарну катастофу - нагласио је Ага.
Наводи да је ситуација у подручјима погођеним земљотресом веома тешка, а да се број жртава повећава из сата у сат. Према речима амбасадора, поред жртава земљотрес је начинио велику материјалну штету у инфраструктури, велики број зграда је потпуно уништен или доста оштећен, као и велики број болница и школа, нарочито у северним провинцијама Алеп, Латакија и Хама, као и у околини Идлиба.
Како наглашава, сада је приоритет спасавање људи заглављених испод рушевина.Објашњава да постоји велики проблем због недостатка потребне опреме и механизације коју су терористичке групе током рата или покрале или уништиле.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган посетио је јуче грађане смештене у привременом шаторском насељу, где је истакао да реакција надлежних на разорне земљотресе на југу те земље није била тако брза колико је влада желела.
- Суочавамо се са једном од највећих катастрофа у нашој историји - рекао је Ердоган. - Били смо на терену са тимовима за трагање и спасавање. Нажалост, наш посао је веома тежак, јер се разорно дејство земљотреса проширило на површину од 500 километара. Још једна препрека пред нама је чињеница да регион проживљава тешку зиму. Наш приоритет је спасавање људи, а на терену су спасилачки тимови из 94 земље. Све државне ресурсе усмерили смо у зону погођену земљотресом.
Турски председник најавио је да ће порушене објекте обновити у року од годину дана са пројектима које имају и које ће предати власницима:
- Даћемо 10.000 лира нашим грађанима. А онима који су у земљотресима остали без крова над главом држава ће плаћати изнајмљивање станова у ових годину дана - рекао је он.
Ердоган је додао и да су се минулих дана догађали напади на предузећа и пљачке у погођеним деловима земље и нагласио да је влада под проглашеним ванредним стањем обезбедила снаге које су јој потребне за сузбијање ових злочина. Навео је и да ће сви насилници бити подвргнути казнама чим буду ухапшени.
Светски медији преносе трагичне судбине становника Турске, међу којима има и оних који су у земљотресима изгубили чак 120 чланова породице! Жртава у црним кесама, или умотаних у ћебад, нажалост, има и на улицама, јер су мртвачнице препуне.
Зима и недостатак заклона ставарају додатне проблеме хољадама људи који нису имали где да се склоне, због чега је немали број оних који нису издржали овај притисак. Ако успеју да сакупе материјал на улицама запале ватру, а они који имају кола и гориво успевају да се угреју у возилима. Временска прогноза не иде им наруку и за наредне дане када су најављене ниске температуре.
Председница Владе Србије Ана Брнабић и министар спољних послова Ивица Дачић јуче су се уписали у књигу жалости у турској амбасади у Београду.
ИЗ ЦРНЕ ГОРЕ 54.184 ЕВРА
ЗА помоћ народу Турске и Сирије у Црној Гори је до сада прикупљено 54.184 евра, саопштила је генерална секретарка Црвеног крста Црне Горе Јелена Дубак. Како су поручили, у овом тренутку најсврсисходније је да грађани Црне Горе донирају новац као вид помоћи. И. Д. С.
ПОСЛЕ 90 САТИ ТРАЖИЛА МЛЕКО
ДЕСЕТОГОДИШЊА девојчица Хилал Саглам пронађена је жива 90 сати након земљотреса у Турској, саопштила је градска ватрогасна служба Анталије. Спасиоци су је пронашли у рушевинама зграде у провинцији Хатај, а после чак седам сати су успели да је избаве. Прво што им је девојчица тражила било је - млеко. Повређену девојчицу су уз велико весеље и аплаузе изнели на носила, а возилом Хитне помоћи пребачена је у болницу.
ДОНАЦИЈА БЕОГРАДСКЕ ФИЛХАРМОНИЈЕ
Београдска филхармонија је приход од синоћњег концерта на Коларцу донирала Црвеном крсту за помоћ становништву ове две земље. "Иако овај концерт не носи назив неког од градова Турске или Сирије, наше мисли иду управо тамо. Приход од наступа упућујемо као помоћ овим земљама у њиховом тешком тренутку, а публика ће такође бити позвана да допринесе прилозима за хуманитарну помоћ - саопштено је из Филхармоније.
О БЕБИ АЈИ БРИНУЋЕ РОЂАК
СЛУЧАЈ девојчице рођене у рушевинама у Сирији која је у земљотресу изгубила читаву породицу, а мајку одмах после порођаја, за коју је остала везана пупчаном врпцом када су је пронашли добила је име Аја, што у преводу са арапског значи "знак од Бога". Она се тренутно налази у болници и у добром је стању, нема оштећења на кичми како се сумњало. Бригу о новорођеној беби преузеће њен рођак Салах ел Бадран, чија је кућа у Џендерису уништена у потресима. Бадран је заједно са 11 чланова породице успео на време да побегне из куће, а сада живи у шатору.
Случај малене девојчице разнежио је срца људи широм света због чега су многи похитали да је усвоје! Корисници друштвених мрежа из целог света распитивали су се свакодневно како могу да јој пруже нови дом и уточиште. Менаџер болнице у којој је смештена беба рекао је да је звало више десетина људи са жељом да усвоје девојчицу.
СРПСКИ СПАСИОЦИ ИЗБАВИЛИ ЖЕНУ ПОСЛЕ 100 САТИ
ВАТРОГАСЦИ-СПАСИОЦИ из Србије који су ангажовани у Турској успели су да лоцирају уз помоћ специјализоване опреме и после 100 сати успешно извуку једну жену из рушевина, саопштило је МУП. Наши спасиоци заједно са колегама из Италије непрекидно раде на спасавању преживелих. А како су наши храбри момци јуче изјавили, посао није лак. У разговору за Јавни сервис испричали су да је тешко допрети до људи у рушевинама, као и да поступак спасавања траје и по неколико сати.
- Дочекала нас је велика гужва, много објеката је порушено, једноставно ништа не функционише како треба, велики колапс како домаћих служби које су ту да спасавају свој народ, тако и инфраструктуре. Путеви су у прекиду, а испод рушевина има свега. Проналазимо и преживеле, али и тела преминулих особа. Боримо се, сваки шум ослушкујемо и покушавамо да пронађемо несрећне људе - рекао је вођа спасилачког тима Србије Давор Видовић.
Видовићев заменик Никола Максимовић испричао је да је притисак велики и да су ту људи који чекају информације о члановима својих породица.
- Имамо информације уколико се особа налази још заробљена у објекту. Ипак, ради се о врло комплексним системима за претрагу и спасавање. Сада око нас раде тешке грађевинске машине - пренео је своја искуства Максимовић.
Препоручујемо
ПРОНАЂЕНЕ ЖИВЕ ПОСЛЕ ЧЕТИРИ ДАНА: Мајка и две ћерке спашене из рушевина у Турској
10. 02. 2023. у 19:40
(МАПА) ОВОГ ДАТУМА СТИЖЕ ПРАВА ЗИМА И НАЈХЛАДНИЈИ ПЕРИОД! Иван Ристић за "Новости" открива: Биће још снега, долази хладан арктички ваздух
ЦЕЛА Србија окована је снегом, а метеоролог Иван Ристић за "Новости" каже да нас тек очекује права зима.
24. 12. 2024. у 14:46
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (0)