СТРАВИЧНЕ БРОЈКЕ ИЗ ТУРСКЕ: Затрпано 180.000 људи
СПИСАК настрадалих у незапамћеном земљотресу који је погодио и потпуно паралисао делове Турске и Сирије продужио се и сада броји више од 20.000 имена.
Страхује се да ће ове бројке и у наредним данима наставити да расту. Осим жртава које спасиоци из минута у минут проналазе у рушевинама, постоји и бојазан колико ће заробљени људи у сравњеним зградама моћи да издрже без воде и хране док чекају помоћ. Најугорженији су убедљиво најстарији и повређени. Стручњак за земљотресе Овгун Ахмет Ерцан процењује да би 180.000 или више људи могло бити заробљено испод рушевина, од којих су, вероватно, скоро сви мртви!
А док подршка са свих делова света у Турску пристиже данима, у Сирију је тек јуче стигао први конвој хуманитарне помоћи Уједињених нација (УН). Шест камиона УН прешло је турско-сиријску границу, на тло северозападне Сирије. Запад је после четири дана решио да ипак укине санкције, чиме је више од четири милиона људи дочекало прву помоћ.
Специјални изасланик УН за Сирију Геир Педерсен изјавио је јуче да је Сиријцима погођеним земљотресом потребна апсолутно свака помоћ. Турски званичник је рекао да је гранични прелаз Баб ал Хава отворен за хуманитарну помоћ и да ће власти отворити још неколико прелаза после два дана. Овај гранични прелаз био је споран јер се налази у зони конфликта, а улази у Сирију са ове стране су оштећени због земљотреса.
- Идеја је да дођемо до угрожених људи најбрже, најјефтиније и најбоље што можемо. Надамо се да због њих сви оставити своје политичке интересе по страни - рекао је раније регионални координатор УН у Сирији Мухамад Хади.
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган јуче је обишао још три области на југу земље које су погођене разорним земљотресом. Он је посетио градове Газијантеп, Османије и Килис, који се налазе у близини границе са Сиријом.
Светска здравствена организација (СЗО) истакла је јуче да ће хуманитарне организације ангажоване у погођеним подручјима морати хитно да се постарају да људи који су преживели потресе сада остану живи. Менаџер СЗО за реаговање на инциденте Роберт Холден упозорио је да се много људи тренутно налази у ужасним условима.
- Имамо велике потешкоће у снабдевању водом, горивом, електричном енергијом... Налазимо се у великој опасности која може више од прве катастрофе да нашкоди људима ако не реагујемо истим интензитетом као што радимо на пољу трагања и спасавања. Фокус мора да нам буде на томе да осигурамо да људи остану живи и да имају све што им је потребно - упозорио је Холден.
Амбасадор Турске у Србији Хами Аксој изјавио је да су Турској тренутно најпотребније ствари које се користе у зимским условима - шатори, ћебад, чизме, џемпери, али и уређаји за грејање, грејалице, агрегати. Он је рекао да су спискови са тим потрепштинама објављени на друштвеним мрежама амбасада, као и да сви који желе да помогну могу да их погледају.
- Одмах после земљотреса потражили смо међународну помоћ суочени са његовим размерама и Србија је била међу првима која је понудила помоћ. Што се тиче помоћи, на свим нашим друштвеним мрежама објавили смо бројеве жиро рачуна што у банци, што сектора за ванредне ситуације, а навели смо где се све може допремити помоћ у роби. Молимо грађане да прате те информације уколико желе да доставе помоћ - казао је Аксој.
Он је рекао и да Турска, будући да је трусно подручје, има искуства са земљотресима.
- Брзо смо реаговали, држава је мобилисала сва расположива средства. Наравно, треба много времена да се све то превазиђе, али се надамо да ћемо уз помоћ наших пријатеља и уз све што користе наши органи власти успети да то што пре средимо - навео је амбасадор.
Стравичне слике и даље опседају мисли свакога ко погледа снимке из Турске и Сирије. Армија спасилаца дан и ноћ се бори да пронађе преживеле у срушеним грађевинама не губећи наду да ће међу гомилом мртвих тела наћи неког живог. На хиљаде мртвих тела је поређано у црним кесама. Ситуације у којима ватрогасци после 70, 80 сати од првобитног потреса успевају да избаве заробљене људе широм градова, па чак и читаве породице, даје наду многима да и даље није све изгубљено.
Тло се у Турској и Сирији и даље не смирује. Поједине зграде које су неким чудом остале у једном комаду подрхтавају, због чега се грађанима саветује да не бораве у њима услед бојазни од новог урушавања.
Више од 300 тела Сиријаца погинулих у Турској на граници са Сиријом јуче су у редовима преузимале њихове породице. Како је пренео Си-Ен-Ен, тела су била послата са различитих подручја и болница широм Турске.
Спасилачки тимови из више од 60 земаља, међу којима је и наша, послати су у погођена подручја као подршка локалном становништву. Припадници Министарства унутрашњих послова Србије, Сектора за ванредне ситуације, њих 45, са колегама из Италије улажу максималне напоре у Турској како би помогли у трагању и спасавању преживелих у разорном земљотресу који је погодио ову земљу, саопштио је МУП. Српски спасилачки тим заједно са опремом за спасавање из рушевина и ватрогасним возилима, ангажован је на санирању последица и спасавању преживелих у Одабаши.
Новинске ступце и минуте у телевизијским преносима минулих дана пуниле су полемике о грађевинама у овим земљама и пропустима у начину на који су прављене. Светски медији преносе незадовољство јавности због лоше примене грађевинских прописа који су довели да се зграде у погођеним земљама уруше за пар секунди као куле од карата. Према Би-Би-Сију, једна од срушених зграда у Малатији завршена је прошле године, а на друштвеним мрежама су се појавиле фотографије огласа у којима пише да је "изграђена у складу са најновијим прописима о земљотресима и да су сви материјали коришћени у изградњи првокласног квалитета".
Међу зградама срушеним у земљотресу налази се и солитер изграђен у лучком граду Искендеру 2019. године и зграда у Антакији из исте године. Иако су потреси били снажни, стручњаци објашњавају да би зграде изграђене по најновијим безбедносним стандардима, ипак, требало да издрже тај интензитет.
- Максимални интензитет овог земљотреса био је јак, али не нужно довољан да сруши добро изграђене зграде. На већини места ниво подрхтавања је био мањи од максималног, тако да се може закључити да од хиљада зграда које су се срушиле, код скоро свих није испоштована процедура о заштити од земљотреса - рекао је професор планирања и управљања ванредним ситуацијама на Универзитетском колеџу у Лондону Дејвид Александер.
ПОГИНУО НОВИНАР "АНАДОЛИЈЕ"
У земљотресу је погинуо новинар турске агенције "Анадолија" Бурак Мили (31) у Искендеруну у Хатају. Са њим су настрадале и његова супруга Ајсен Мили (30) и петомесечна беба Ејлул Лина.
ЗАТРЕСЛО СЕ У АЛБАНИЈИ
ЗЕМЉОТРЕС јачине 4,1 степен Рихтерове скале погодио је јуче око поднева подручје Албаније са епицентром у селу Медка, на само седам километара од Тиране. Иначе, пре неколико дана албански сеизмолог Едмонд Души изјавио је да Албанија има сеизмичку активност после разорног земљотреса у Турској, али јој не прети опасност од јачих потреса, јер се, како је објаснио, не налази на истој тектонској плочи.
БОГ БЛАГОСЛОВИО СПАСИОЦЕ
ПОСЛЕ 73 сата спасилачки тим је успео да извуче трочлану породицу, мајку, оца и њихову петогодишњу ћерку из рушевина у Кахраманмарашу, које су после тога превезли у најближу болницу на лечење. Мајка је искористила прилику да се захвали ватрогасцима-спасиоцима.
- Бог их благословио. Надали смо се да ће нас спасти. Нико не може овим људима да врати њихову доброту. Они спасавају људске животе. Нико им не може платити - рекла је она.
ЗУБЕЈДА ДОЧЕКАЛА СПАСИОЦЕ
СПАСИОЦИ су јуче у турском граду Кахранмараш из срушене куће избавили осмогодишњу девојчицу Зубејду. Како се види у видео-снимку на "Твитеру", девојчица је била изненађена када су је пронашли и запитала спасиоце: "Како сте сви успели да уђете у кућу?".
- Ушли смо кроз прозор и осетили нешто лепо и схватили да Зубејда мора бити овде. Сећаш ли се да смо се играли жмурке? Држи се још мало и готово је - нашалио је један спасилац.
ВРАЋЕН ПРИСТУП "ТВИТЕРУ"
ПРИСТУП "Твитеру" у Турској јуче се нормализовао пошто су корисници пријавили да не могу да приступе овој друштвеној мрежи после земљотреса. Овај потез уследио је после састанка турских власти са запосленима из "Твитера" како би подсетили компанију на њене обавезе у вези са уклањањем садржаја и дезинформацијама које су се појавиле на овој платформи, а тичу се потреса у Турској. Становници Турске минулих дана највише су се оглашавали на "Твитеру" како би објављивали информације о својим вољенима до којих не могу да дођу, извештаје о срушеним зградама у тој области и координацији за помоћ.
ПЕКИНГ: УКИНИТЕ САНКЦИЈЕ СИРИЈИ
КИНА је апеловала на САД да одмах укину санкције Сирији и отворе врата за слање хуманитарне помоћи овој земљи. Портпаролка министарства спољних послова Мао Нинг рекла је да би у светлу катастрофе која је задесила Сирију, САД требало да оставе по страни геополитичке опсесије и одмах укину једностране санкције.
- Америчке санкције усмерене на Сирију пореметиле су напоре за пружање помоћи, пошто су катастрофални земљотреси однели животе више од 13.000 људи - саопштено је из кинеског министарства спољних послова.
ВУЧИЋ СЕ УПИСАО У КЊИГУ ЖАЛОСТИ
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић уписао се јуче у књигу жалости у Амбасади Републике Турске у Београду поводом разорног земљотреса који је однео велики број жртава у овој земљи.
- Овај разорни земљотрес оставио је огромну празнину у животима многих породица и испунио их тугом. Република Србија и њени грађани искрено саосећају са турским пријатељима у овим тренуцима бола и туге. Користим ову прилику да упутим најдубље саучешће Републици Турској и свима који су изгубили своје вољене - написао је Вучић.
Препоручујемо
ВИШЕ ОД 20.000 МРТВИХ У КАТАСТРОФАЛНОМ ЗЕМЉОТРЕСУ: Настављају се потраге за преживелима
09. 02. 2023. у 20:28
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)