ЗАРОБЉЕНИМА У РУШЕВИНАМА ОТКУЦАВА ВРЕМЕ: Српски ватрогасци-спасиоци у екстремним условима трагају за преживелима у Турској
СУРОВА статистика каже да људи заробљени у рушевинама зграда у просеку преживљавају 48 сати. Тај рок истиче за несрећнике који чекају помоћ у кршу зграда турских и сиријских градова страдалих у првом удару земљотреса.
Спасиоци, укључујући екипу из Србије, и даље трагају за преживелима у нестабилним брдима изломљеног бетона по снажном ветру, хладноћи и снегу.
- Време преживљавања у рушевинам се скраћује ако је реч о повређеним особама и болесницима. Спасиоци се у случају ове невероватне катастрофе суочавају и са недостатком времена и са великим ризицима због такозваних кртих ломова бетона, који и даље пуца и руши се због накнадних потреса и слегања. Они могу да дођу само до заробљених у најплићем слоју рушевина, док је за долазак до дубљих нивоа неопходна механизација која још не може да се ангажује - објашњава професор др Владимир Јаковљевић (на слици) са Факултета безбедности у Београду.
Он сматра да се тим спасилаца из Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије суочава са екстремно тешким зимским условима у Турској, на простору читавих градова претворених у грађевински шут, на терену без електро и водоводне мреже.
- Наши ватрогасци специјализовани за спасавање из рушевина, са висина и из дубина и после завршетка основних курсева током целе године иду на обуке и тренинге управо да би се оспособили за рад на свим теренима и у свим временским условима - каже Милорад Спасојевић из Управе за ватрогасно-спасилачке јединице Сектора за ванредне ситуације.
Ипак, катастрофа оваквих размера је више него што је ико на свету могао да замисли. На терен су кренули опремљени електронским уређајима за ослушкивање којима откривају звуке које преживели производе у рушевинама, термовизијским и ендоскопским камерама помоћу којих утврђују њихов положај, а ту је и наш пас дресиран за откривање.
Када се установи позиција преживелих, тада се делови обрушеног бетона подижу пнеуматским јастуцима и хидрауличним дизалицама и подупиру, а затим се алатима за пробијање прави отвор за долазак до унесрећних и њихово извлачење.
- Све то мора да се ради веома опрезно и промишљено, јер су рушевине лабилне и опасне и за заробљене и за спасиоце, али они су врста људи који никада не одустаје - каже Спасојевић.
- Да, сурова статистика каже да се ближи крај рока за преживљавање затрпаних, али спасиоцима је људски живот светиња и они и даље трагају.
БОНУС ВИДЕО - СПАСЕНА ПОСЛЕ 40 САТИ У РУШЕВИНАМА: Спасиоци у Салкину у Сирији извлаче исцрпљену девојчицу
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)