АМЕРИКА "ОКРУЖУЈЕ" КИНУ: Четири базе Вашингтона од Јужне Кореје и Јапана, на северу, до Аустралије
ВАШИНГТОН је предузео мере да отвори четири додатне војне базе на Филипинима, у намери да "из првог реда" надгледа понашање Кинеза у Јужном кинеском мору и око Тајвана. Тиме је Америка, практично, обезбедила несметани надзор над свим што се догађа од Јужне Кореје и Јапана на северу, до Аустралије на југу.
Светски аналитичари истичу да је у питању настојање да се САД супротставе Кини, на њеном терену. Повратку америчких војника на Филипине оштро се, међутим, противе левичарске групе у овој земљи. Букнуле су демонстрације на којима су огорчени протестанти палили америчку заставу.
Уз све већу забринутост због сукоба око Тајвана, Филипини би могли да понуде "позадину" за америчке војне операције, или чак место за евакуацију избеглица, спекулишу светски медији. Пекинг је, са друге стране, наговестио да не намерава да дозволи да нови споразум Маниле и Вашингтона о базама поремети његове односе са суседом.
Карика која је недостајала били су управо Филипини, који се граниче са два највећа потенцијална жаришта, Тајваном и Јужнокинеским морем, истиче "Би-Би-Си". Сви нови амерички објекти биће унутар постојећих филипинских база. Америчке трупе ће долазити у малим групама и биће на сталној ротацији. Иако у базама неће бити толико војника као некада, незванични извештаји указују на то да Пентагон трага за новим локацијама у Кагајану, Замбалесу, Палавану и Изабели. Циљ је да се одврати даље ширење Кине у Јужном кинеском мору и обезбеди место за САД да посматрају кинеска војна кретања око Тајвана.
НАТО И НА ПАЦИФИКУ
ГЕНЕРАЛНИ секретар НАТО-а Јенс Столтенберг посетио је, ових дана, далекоисточне земље, Јужну Кореју и Јапан да добије њихову подршку у снабдевању и опремању украјинске армије. Алијанса се, иначе, после пада Берлинског зида, проширила на Источну Европу и има амбиције да привуче и централноазијске републике бившег СССР, али и да опколи Русију и Кину. Зато последњих година пажњу усмерава и на продубљивање војних веза са традиционалним америчким савезницима у Азијско-пацифичком региону, Јужном Корејом, Јапаном, Аустралијом, Новим Зеландом.
Тако се, у америчке и јапанске патроле у Јужном и Источном Кинеском мору од 2020. године укључују и ратни бродови европских чланица НАТО, Велике Британије, Холандије и Немачке.
- САД не траже сталне базе. Реч је о местима, а не о базама -каже Грегори Би Полинг, директор програма за југоисточну Азију у Центру за стратешке и међународне студије у Вашингтону.
САД, наиме, све интензивније траже приступ местима где "лаке и флексибилне" операције могу да се воде по потреби, уместо да отвара и одржава базе у којима ће бити стациониран велики број војника.
У уводнику објављеном како би се поклопио са доласком америчког секретара одбране Лојда Остина у Манилу, кинески државни "Глобал Тајмс" оптужио је САД да "постављају замку Филипинима" и "покушавају да гурну Филипине на прву линију конфронтације са Кином".
ПЈОНГЈАНГ ЉУТ
МИП Северне Кореје упозорило је да су војни маневри САД и јужнокорејских савезника у Жутом мору довели ситуацију до "екстремне црвене линије" и прете да претворе цело корејско полуострво у "огромни ратни арсенал и критичну ратну зону". Пјонгјанг поручује да није заинтересован за дијалог све док Вашингтон води непријатељску политику.
Историја насиља и злостављања од стране америчких трупа на Филипинима је још осетљива тема. Процењује се да је 15.000 деце остало са својим филипинским мајкама када су њихови амерички очеви отишли кући.
- Имамо дугу историју неједнакости у нашим односима. Постоји историја силовања, злостављања деце и токсичног отпада - подсећа Ренато Реијес, генерални секретар левичарске Нове патриотске алијансе.
И НА СОЛОМОНИМА
БЕЛА кућа је после 30 година одлучила да поново пошаље дипломате на Соломонска Острва, у америчку амбасаду која је затворена као вишак. Сада су, међутим, САД повукле дипломатски потез према Пекингу. Агенција АП описала је поновно отварање амбасаде САД на Соломонским Острвима "као део напора да се супротстави гурању Кине у Пацифик."
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (3)