НАТО КУЦА АЗИЈИ НА ВРАТА? Како ће Путин реаговати на ово
КРАЈЕМ 2022. године Јапан је усвојио обновљену редакцију три доктринарна документа: Стратегије националне безбедности, Страгегије националне одбране и Плана изградње Јапана.
То значи да јапанска влада намерава знатно да повец́а војни потенцијал земље.
Море изговора
Неопходност таквих дејстава у стратегији националне безбедности Токио покушава да оправда погоршањем безбедносне ситуације како у региону, тако и у свету. У документу је наведено да Јапан Кину сматра „највец́им стратешким изазовом“, а Северну Кореју „још озбиљнијом претњом него раније“.
Чини се да су јапански политичари или заборавили, или желе да забораве на то да је, према уставу усвојеном након Другог светског рата, 1947. године, Јапан дужан да се одрекне сопствене армије. Према Члану 9 Устава Јапана, „јапански народ за сва времена одустаје од рата као сувереног права нације, као и од претње или употребе оружане силе као средства за решавање међународних спорова“.
У основном закону те земље наводи се да Јапан никада нец́е оснивати копнене, морнаричке и ваздухопловне снаге. Касније су формулисана и три нуклеарна принципа: да се не поседује, не производи и не увози нуклеарно оружје. Ипак, у међувремену је у Устав Јапана унет низ измена које су готово избрисале његов првобитни смисао.
Скупе одлуке
Војни аналитичар Владимир Прохватилов сматра да ц́е милитаризација скупо коштати јапански народ из неколико разлога.
- Јапан је врло узнемирен због активности Кине у близини острва Сенкаку, непредвидивости ракетних проба Северне Кореје и напетости у Индо-пацифичком региону. Јачање војне моц́и било које земљенаводи суседе да размишљају о томе како да ојачају своју армију, да повец́авају количину свог наоружања и да га модернизују. С тим је повезано и повец́ање износа одбрамбених буџета, које је изазвано појавом нових оружаних система и технике пете генерације - наводи Прохатилов.
Према његовим релчима, цена производње нових видова оружја суштински расте, јер поскупљују материјали, електрична енергија, а повец́авају се и трошкови транспорта, плате инжењера и радника и многи други расходи.
- Неопходно је отарасити се и застареле технике, а то је читав комплекс мера и додатни трошак. Боравак оружаних снага изван граница националне територије, а посебно учешц́е у оружаном сукобу, повлачи за собом огромне трошкове. То су, на пример, показали трошкови за војну интервенцију САД у Авганистану, који су износили 2,3 билиона долара за 20 година. Поред тога, расходи се сада повец́авају и због јачања одбрамбеног потенцијала у сајбер-простору и у космосу. Томе се може додати и повец́ање плата војника и повец́ање трошкова за њихово издржавање, чак и у случају да се њихов број не повец́ава - објашњава експерт.
Према речима шефа Катедре за оријенталистику Московског државног института за међународне односе, професора Дмитрија Стрељцова, у последње време око Јапана се ствара веома напета и забрињавајуц́а ситуација.
- Власти Јапана принуђене су да се носе с претњама које, како сматрају, могу да угрозе Јапан с три стране – то су Кина, Северна Кореја и Русија. Према разним анкетама, јапанско становништво је склоно мишљењу да Јапан треба да заузме оштрији став у заштити националних интереса. То знатно олакшава рад владе у том правцу. Сада су војни трошкови Јапана упоредиви с трошковима Јужне Кореје, Француске и Русије. Ако за пет година одбрамбени буџет Јапана порасте за два одсто БДП-а, то ц́е га учинити трец́им по величини у свету. Ипак, време ц́е показати да ли ц́е успети то да учине - наводи Стрељцов.
У Стратегији националне безбедности сада је вец́ у писаној форми потврђено право Јапана да изводи контраударе на територију потенцијалног противника. „У случају ракетног напада противника, Јапан мора да влада потенцијалом контраудара, односно да има способност да изведе ефикасан контранапад, како би спречио даље оружане нападе противника“, пише у документу.
НАТО иде у Азију?
У Тихом океану су 2022. године биле одржане највец́е вишенационалне војно-морнаричке вежбе под руководством САД „Рим оф тхе Пацифиц“ (РИМПАЦ), у којима је учествовало 25 земаља.
Војна активност САД у Азији (укључујуц́и оснивање трилатералне одбрамбене алијансе АУКУС – Аустралија, Велика Британија и САД) показује да Вашингтон, након успешне милитаризације Европе, озбиљно настоји да појача војну моц́ у Азијско-пацифичком региону. То подразумева и учешц́е Јапана, чији ц́е војни трошкови ускоро чинити два процента БДП-а, што је у складу с трошковима вец́ине земаља које су у саставу НАТО-а.
Због тога је све више страховања да се Азијско-пацифички регион приближава сценарију оснивања азијског НАТО-а. А учешц́е премијера Јапана Фумио Кишиде на седницама НАТО-а, иако та земља није чланица блока, постепено постаје уобичајена појава. И док се Токио раније увек дистанцирао од могуц́ности стварања азијског НАТО-а, данас оправдава сваку војну активност САД у Азијско-пацифичком региону страховима од Кине.
Војни експерт, директор Музеја противваздухопловне одбране Јуриј Кнутов сматра да постоји велика вероватноц́а да се појави „азијски НАТО“.
- Разлог је очигледан: САД се припремају за озбиљан сукоб с Кином због Тајвана. Пре свега, због његовог стратешког положаја. Тајван омогуц́ава кинеској флоти да слободно улази у Тихи океан. Тајван је за САД и НАТО кључна карика у првој линији одбране у случају војног сукоба с Кином и блокаде њене војне и трговачке флоте. На глобалном плану Тајван је, међутим, само изговор за војну ескалацију. Кина је постала моц́ни конкурент САД, због чега НАТО од сада Азијско-пацифички регион означава као своју сферу утицаја, трансформишуц́и трансалтантски војни блок у светску структуру. Темељ је ударен у оквиру индо-пацифичке стратегије САД блокова QУАД и АУКУС, који се корак по корак претварају у средство притиска на Кину и Русију - објашњава експерт.
Индија, која је чланица алијансе QУАД, за сада се труди да сачува неутралност, али Делхи постепено чини уступке Вашингтону, закључујуц́и с њим уговоре о куповини америчког оружја, додаје Кнутов.
САД су заинтересоване за стварање НАТО-а у Азији ради супротстављања Кини, али реализују своју стратегију прикривајуц́и своја дејства „камуфлажом“ у виду оснивања структура попут QУАД и АУКУС, које у било ком тренутку лако могу да се трансформишу у нову војну алијансу у Азији.
Управо Јапан, као поуздани савезник Вашингтона у Азији, игра у антикинеском сценарију једну од главних улога, сматра политиколог и оријенталиста, виши научни сарадник Центра за комплексна европска и међународна истраживања Василиј Кашин.
- Америчке оружане снаге ц́е деловати с јапанске територије (у случају војног сукоба с Кином због Тајвана). Снаге самоодбране Јапана ц́е бити ангажоване у операцијама заштите комуникација позадинских база САД. И, очигледно, учествовац́е у дејствима против кинеске флоте. У складу с тим, перспективе увлачења Јапана у тајвански сукоб реално постоје - наводи Кашин.
Интересантно је да у званичним документима и изјавама јапанских политичара америчко-јапанска алијанса се назива „каменом темељцем“ политике безбедности те земље.
(Спутњик)
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)