МОСКВА СПРЕМА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Бивши званичник Пентагона - Америка и савезници морају дозволити Кијеву да удари дубоко унутар Русије

П. З. С. / 19fortyfive.com

19. 01. 2023. у 19:41

РУСКИ председник Владимир Путин ускоро би могао да најави другу акцију мобилизације уочи нове офанзиве на Украјину.

МОСКВА СПРЕМА ВЕЛИКУ ОФАНЗИВУ: Бивши званичник Пентагона - Америка и савезници морају дозволити Кијеву да удари дубоко унутар Русије

Фото: Принтскрин


Док је Украјина током прошле године протерала руске снаге из већег дела Украјине, то је учинила само уз огромну људску цену, каже др Мајкл Рубини, бивши званичник Пентагона и виши предавач на Поморској постдипломској школи за сајт 19fortyfive.com.


ПУТИН ПОКУШАВА ДА РЕСЕТУЈЕ ГВОЗДЕНУ ЗАВЕСУ

Путинов сан о двонедељној победи је можда нестао, али он и даље верује да може да победи у рату исцрпљивањем.

Украјина, на крају крајева, има мање од једне трећине руског становништва. Чак и са западним снабдевањем, Украјина сагорева муницију брже него што западне владе могу да је снабдевају. Москва такође зна да је европско јединство пролазно: Унутар Европске уније обично постоји влада једне државе чланице – изаберите између Берлина, Париза или Рима – која ће настојати да уновчи комерцијалне могућности док цинично наводи потребу за дипломатијом.

Руси повлаче војну технику после завршених маневара / Фото АП

Политичка ситуација је још гора у НАТО-у, с обзиром на консензусом засновану природу његове дипломатије. Турска већ настоји да искористи свој де фацто вето како би изнудила дипломатске уступке, док истовремено покушава да профитира од сукоба. За Путина, сви ови фактори заједно наводе га да верује да може да добије свој рат ако само трансформише целу Украјину у Стаљинград 21. века.


РУСКЕ ТРУПЕ СЕ СПРЕМАЈУ ЗА СЛЕДЕЋИ ВЕЛИКИ ПРИТИСАК?

Са овим новим руским приступом који се назире на хоризонту, време је да Сједињене Државе и њихови савезници суштински промене свој приступ Украјини. До данас, Бела кућа је пажљиво калибрирала своју војну помоћ како би омогућила Украјини да се бори против руских снага на украјинској земљи, али не и да води борбу директно против Русије. Логика овог потеза је била да се Украјини омогући да се брани без изазивања Русије да прошири свој рат и можда чак употреби нуклеарно оружје. Дипломате су се такође надале да ће обуздавање украјинског отпора Путину дати дипломатски начин да сачува образ и направи компромис.

То није успело. Не само да Путин још увек буни, већ он тумачи уздржаност САД као зелено светло за наставак напада са крајњим циљем брисања независне Украјине са мапе.

Конвој руских оклопних снага на Криму, Фото АП


ЗАПАДНА ПОСВЕЋЕНОСТ И ПОДРШКА

Раније сам тврдио, каже Рубини, да Сједињене Државе морају не само да дају Украјини платформе које су јој потребне попут тенкова Абрамс, већ и обуку на платформама које ће јој можда требати у будућности, попут Ф-16. Истовремено, она има и моралну и војну дужност да омогући Украјини да нападне фабрике које Русија користи за производњу ракета и артиљерије, чак и ако се налазе дубоко у самој Русији. Иначе, председник Бајден чини исто као да дозвољава Путину да "гађа рибу у бурету".

Са новом руском офанзивом која се потенцијално назире, важи иста логика. Под претпоставком да се нова мобилизација одвија ефикасније од претходне, или чак 25 одсто ефикаснија, онда ће се Украјина ускоро суочити са новим налетом руских трупа. Већина ће бити слабо наоружана и ниског морала, али бројеви су важни. Руско Министарство одбране ће морати да их састави, опреми и превезе на територију Украјине. Најбољи начин да се ублажи њихов утицај и заштити Украјина је да се дозволи Украјини да их удари док се окупљају и крећу ка украјинској граници.

Фото Cpl Jamie Peters RLC mod.uk


ПРОШИРИТЕ КАПАЦИТЕТЕ УКРАЈИНЕ

Уместо да ограниче украјински арсенал на ракете релативно кратког домета, Сједињене Државе и западне земље треба да дозволе Украјини да авионом, дроном, пројектилима или артиљеријом нанесе ударе на зборна места и колоне у којима би се могле окупити руске снаге.

Пружање алтернатива Кијеву би такође значило мање искушења да се употреби касетна муниција против напредујућих руских и плаћеничких снага. Ни Украјина ни Русија, а камоли САД, нису потписнице Конвенције о касетној муницији.

"Патриот" из Немачке иде у Украјину, Фото АП

Путин не може сам да лансира нуклеарно оружје и сваки помоћник зна да би олакшање њиховог лансирања значило скоро тренутну смрт. За Бајденову администрацију самоодвраћање не доноси мир; то само потврђује Путину да притисци и уцене раде и охрабрује га да верује да је његов сан о довођењу Кијева под руску контролу остварив. Ако Путин не жели ескалацију и још 12 одсто његове војске на брзину закопано у блатњавим украјинским пољима или доведено кући у врећама за лешеве, он има једну опцију: прекинути непријатељства одмах.

Сада је на Белој кући и њеним европским савезницима да га убеде да је то његов једини избор. Најбољи начин да се то уради је да се дозволи Кијеву да удари тамо где му је најважније и да прекине руску офанзиву пре него што икада стигне на украјинско тло.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера

"НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ" Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера

БИВШИ украјински министар иностраних послова Дмитриј Кулеба изјавио је данас да је позивом немачког канцелара Олафа Шолца председнику Русије Владимиру Путину, руски лидер изашао "из европске изолације, а да је Немачка одмах после Мађарске утрла тај пут".

16. 11. 2024. у 16:44

Коментари (3)

Цедевита подржава клинЦЕ креативЦЕ: деца из СОС Дечијег села Србија освојили су јавност уметничким делима у склопу кампање Буди ТУ. Буди ЦЕ.