АМЕРИКАНЦИ О РУСКОМ РОБОТУ: “Маркер” у Украјини, али не у тешким борбама (ВИДЕО)
РУСКИ борбени роботи "Маркер" вероватно неће бити послати у тешке битке које се воде у Украјини, речено је Њузвику након што су руски државни медији објавили тестирање у тој земљи.
Описујући тај потез као "ватрено крштење" за оружје, Рогозин је рекао да ће платформа прецизно одредити и пуцати на непријатељске циљеве "у подручју сопственим ватреним оружјем".
Идеја борбеног робота са АИ је да „замени војника у опасним мисијама и да мисије учини ефикаснијим“, рекао је за Њузвик Семјуел Бендет из Центра за поморске анализе.
„Маркер“ је дизајниран са циљем анализе и тумачења ситуације, али „цела поента изградње таквих система је да их учинимо потрошним“, рекао је Бендет.
Руска војска је дуго разговарала о стављању аутономног оружја на место људских војника, према Бендету, али Русија — и друге земље попут Сједињених Држава и Кине, које развијају сличне технологије — остају „у самим почетним фазама“ процеса.
Борбени роботи „Маркер“ коришћени су као безбедносни систем за космодром Восточни у источној Русији, написао је Рогозин, „обезбеђујући контролу над његовим безбедносним периметром“.
Ова безбедносна функција је у складу са резултатима тестова који су доступни последњих година, при чему „маркери“ обављају одбрамбене функције попут чувања војне базе у стилу „камере на гусеницама“, рекао је Бендет.
Иако су руски програмери тврдили да је „Маркер“ прошао тестове на шумовитом терену како би се утврдила његова способност да аутономно ради у окружењима сличним борбеним, „увек је постојало признање да технологија још није ту“.
-Овај тип УГВ (беспилотно копнено возило) није спреман за самосталну навигацију у веома сложеном борбеном простору, рекао је Бендет. -Дакле, иако су програмери 'Маркера' тврдили да ова возила могу да иду сама и да можда заврше низ релативно компликованих задатака, они неће нужно бити спремни за веома компликовано окружење украјинског борбеног простора.
Такво окружење представљаће противватру, сметње и друге факторе који ометају комуникацију између „Маркера” и његовог оператера, објаснио је он. Дакле, у овим новонајављеним тестовима постоји нејасноћа у којим тачно условима ће се „Маркер“ тестирати.
Бендет је рекао да је мало вероватно да ће „Маркер“ гурати према украјинским позицијама због неколико дизајнерских карактеристика које чине борбеног робота „рањивим“.
-Један од интересантних проблема са развојем возила као што је 'Маркер' од нуле, за разлику од ремонта већ постојећих система, јесте да је 'Маркер' релативно мали и крхки систем—није нужно добро заштићен, рекао је он.
Упркос наглашеним предностима, „Маркер“ је лоше опремљен да се носи са нападима из митраљеза великог калибра и ракетних граната, за разлику од већих, тежих беспилотних возила руске војске, сугерисао је Бендет.
-И тако, имам питања о стављању „Маркера“ у стварну борбу, како је тврдио Рогозин, рекао је он.
Иако је Рогозин рекао да ће "неколико" борбених робота бити тестирано у источној Украјини, Бендет је рекао да би, пошто се верује да постоји само неколико "маркера", програмери и руски одбрамбени сектор прилично акутно осетили губитак чак и једног.
-Ово је проблем већине руског развоја УГВ, додао је он. "Имају много различитих пројеката. Имају много различитих концепата. Али они постоје као појединачни прототипови, или можда у случају 'Маркера' њих пет уместо једног.
-Није као да их руски програмери имају, рецимо, 20, 30 или 50, а можда могу да користе десетак у једној потрошној војној мисији. Тако да мислим да би овај тест био релативно контролисан у Украјини, рекао је Бендет.
Међутим, може постојати одређени притисак на руски одбрамбени сектор у погледу нових технологија како се рат у Украјини наставља.
-Можда постоји одређени елемент ПР-а, да се покаже да Русија има војне копнене роботе који могу да иду у борбу и обављају неку врсту дужности. Али опет, то је скуп систем, рекао је Бендет. -Мислим да би могли да почну да га користе у ограниченим мисијама, али са сваком мисијом која постаје мало софистициранија, до одређене тачке, наравно.
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Жестоке борбе код Кремне; Пентагон не да Кијеву тенкове; Дуда - Хоће ли Кијев преживети? (ВИДЕО)
18. 01. 2023. у 07:40 >> 01:27
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)