РУСКА ВОЈСКА ДОБИЈА НОВО МОДЕРНО ОРУЖЈЕ: Министар одбране Руске Федерације Сергеј Шојгу најавио знатно проширење арсенала ударног наоружања
РУСКИ министар одбране Сергеј Шојгу изјавио је да ће током 2023. године бити раширен арсенал савременог ударног оружја руске армије.
Шојгу је истакао да је председник Владимир Путин поставио низ задатака које треба решити током специјалне војне операције у Украјини. Један од задатака је да руски војници буду боље опремљени.
Иако Шојгу пред ТВ камерама није говорио о ком се оружју ради, недавно је Путин казао да се испитују нова оружја. Пре свега се ради и високопрецизном оружју.
Шојгу је на саветовању у Министарству одбране јуче у Москви рекао да ће се повећати примена руских бомбардера и ловаца на украјинском фронту и да ће се модернизовати и беспилотне летилице. Такође ће се радити на побољшању армијског система везе и управљања. Шојгу је објаснио да ће се за то примењивати "вештачка интелигенција".
Најава да ће руска војска добити шири спектар модерног оружја посебно је важна у тренутку кад Америка, Француска и Немачка намеравају да пошаљу нови "пакет војне помоћи Украјини". Руска компанија "Високопрецизни комплекси" реализовала је све планове производње и ремонта војне тенике у 2022. години. Већ је почела и овогодишња производња.
Државна руска корпорација "Ростех" је саопштила да војна техника која се сада производи већ има побољшања после сугестија од војске на фронту. Примера ради, оклопна возила су појачана, казао је генерал-мајор Александар Шестаков.
Најжешће борбе на фронту у Украјини, иначе, сада се воде у рејону два града, Артјомовска и Соледара, у западном делу Донбаса. Председник Украјине Владимир Зеленски се у ноћном ТВ обраћању захвалио војницима који се боре да сачувају Соледар без обзира на све жешће нападе руских јединица. На другој страни, руски војни репортери показују како јединице напредују, а артиљерија уништава противничке позиције. Да Руси напредују пишу и британски медији који се ослањају на информације својих војних служби.
На другој страни, председник Доњецке народне републике Денис Пушилин тврди да ће Артјомовск ускоро бити ослобођен. Руски репортери саопштавају и показују погођене украјинске тенкове и транспортере и говоре да "вагнеровци" заузимају зграду по зграду којима су украјински војници направили митраљеска гнезда.
Градић Соледар, удаљен десетак километара од Артјомовска, у правом смислу је аветињски, јер су остале само рушевине. Артјомовск је до рата имао 70.000 становника, али у њему је мало ко остао.
Новинари западних медија пишу како се у напуштеним рудницима соли скрива од руске артиљерије један број украјинских војника. Колико ће руским јединицама бити потребно времена да потпуно окруже Артјомовск, нико не прогнозира. Командирима руских јединица је наређено да чувају своје војнике и не нападају по сваку цену већ да артиљеријом разбијају украјинске позиције.
Иако руска војска још није заузела Артјомовск, већ се води полемика како ће се убудуће звати. У царско време Бахмут је био административни центар. Средином 18. века је био административни центар Славјаносербији, насељен Србима који су се доселили да би се сачували од турских окупатора. Постао је један од већих трговачких центара на југу Русије, са фабриком за прераду соли која је сировину добијала из тамошњих рудника. Немци су заузели град 1941. који је ослобођен 1943. године. Име Бахмута је промењено током Другог светског рата по надимку једног од командира Црвене армије. Касније су граду Артјомовску име променили нове власти, после распада СССР.
ГРУЗИЈА ОДБИЛА УКРАЈИНУ
ГРУЗИЈА не намерава да врати Украјини ПВО системе "Бук" (на слици), јер их 2008. године није добила бесплатно, већ платила, што је потврдило министарство одбране ове земље.
Бивши председник Грузије Михаил Сакашвили који је 2008. године кренуо у рат против руске војске, казао је да је 2007. тадашњи председник Украјине Виктор Јушченко помогао Грузији да купи ПВО систем "Бук" по минималној цени и да је срамота што сада руководство у Тбилисију не жели да уступи Украјини ове системе.
Препоручујемо
НАЈВЕЋИ КОШМАР ЗАПАДА ПОСТАЈЕ ЈАВА: Огласио се Шојгу и открио нове руске потезе
10. 01. 2023. у 15:42
"СПОСОБАН ДА НАНЕСЕ ПРЕЦИЗНЕ И СНАЖНЕ УДАРЕ": Шојгу о фрегати „Адмирал Горшков“
04. 01. 2023. у 14:44
РАТ У УКРАЈИНИ: Француска ће послати лака борбена возила Украјини; Гутерес спреман да посредује у сукобу
04. 01. 2023. у 07:03 >> 00:59
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)