НА СИЛУ ПОМЕРАЈУ ПРАЗНИК: Украјинске службе безбедности настављају да претресају "проруске" храмове и прете свештеницима затвором
УКРАЈИНСКА служба безбедности је наставила да претреса храмове у епархијама Украјинске православне цркве која није раскинула однос са Московском патријаршијом.
Полиција је дошла у 14 храмова "промосковске" Украјинске православне цркве у Харковској области. Такође, претресају и Свето-покровски мушки манастир. Од 20. новембра безбедњаци претресају цркве и један број свештеника је већ оптужен за антидржавну делатност. Чак је саопштено да је међу сумњивима и ректор Почајевске духовне семинарије Украјинске православне цркве архиепископ Јов.
Ових дана претресали су цркве и свештенике у Волинској, Житомирској, Закарпатској, Лавовској, Николајевској, Ровенској, Сумској, Херсонској и Черновицкој области. Преко медија су саопштили да су пронашли проруску литературу и "георгијевске траке" које Руси носе на Дан победе над фашизмом. Монасима код којих су нашли "проруски материјал" прети затворска казна до пет година. Већ раније су у Кијеву најавили да ће "проруске" свештенике ставити на листу размене заробљеника.
Из Украјинске православне цркве чије свештенике прогањају огласио се митрополит Антоније, који је упозорио власти да је притисак на цркву недопустив у европској земљи, јер Устав гарантује право да се слободно исповеда своја вера.
- Недостојно је да се у европској земљи прави такав притисак измишљеним оптужбама и притиском медија на руководство и свештенство Украјинске православне цркве. На тај начин се жели компромитовати наша црква - казао је митрополит Антоније. Он је најавио да ће се званично жалити европским институцијама.
Ових дана, у време Божићног поста, храмови Украјинске православне цркве су пуни, што довољно говори о томе коме народ верује.
Правно одељење Украјинске православне цркве је већ саопштило да је Предлог закона о вероиспосвести који је стигао у Врховну раду (парламент) направљен са циљем да се ликвидира највећа црква у Украјини. У њему постоји одредба да се забрањују цркве чија су руководства у другим земљама, али се она не односи на католике и гркокатолике који се потчињавају Ватикану.
Раније је Државна служба за слободу вероисповедања била при Министарству културе Украјине, а однедавно је потчињена директно украјинској влади. Смењена је Јелена Богдан са чела споменуте службе јер је упозоравала да истражни органи морају да се придржавају закона и устава. Јелена Богдан је тврдила да је само мањи број свештеника радио против Украјине.
Њена упозорења нису могла да спрече хајку коју подржава председник Зеленски против "промосковске" цркве. Главни разлог за смену Јелене Богдан је њено упозорење да забрана највеће цркве у Украјини може да доведе до опасног конфликта у украјинском друштву.
Да би сачувало цркву, руководство Украјинске православне цркве Московског патријархата је на Сабору 27. маја ове године у Кијеву саопштило да је променило свој Статут и да је сада потпуно самостална и независна.
Један од планова руководства Украјине је да, компромитујујући свештенике највеће цркве, утичу на вернике да пређу у расколничку Православну цркву Украјине коју је створио бивши председник Петар Порошенко а подржао је цариградски патријарх Вартоломеј. Дуго је цариградски патријарх био против расколника и подржавао је став Московске патријаршије, али када је на њега притисак направила Америка, он је брзо променио став и потписао томос новооснованој цркви. Упркос свему, та расколничка црква није успела да на своју страну привуче већи број свештеника и верника.
Власти у Кијеву планирају да се и прослава Божића помери на 25. децембар, како би се и променом у црквеном календару удаљила украјинска црква од руске.
- Руководство расколничке цркве пожурује власти да што пре донесу закон о забрани "промосковске" цркве како би могли да почну да славе Божић као и католици, а ту "директиву" су добили из Вашингтона преко цариградског патријарха - објашњавају свештеници који су и даље лојални Украјинској православној цркви.
Васељенском патријарху Вартоломеју одговара раскол у православљу како би се изоловала најбројнија Руска православна црква, која му није допуштала да он буде "православни папа".
Чак је и остарели самопроглашени украјински патријарх Филарет огорчено рекао да их је Вартоломеј преварио, јер нова украјинска црква није добила праву самосталност већ је постала зависна од патријарха у Инстабулу.
САМОСТАЛНОСТ
ЗА ралику од расколника, Украјинска православна црква Московског патријархата имала је потпуну самосталност, од финансија до кадровске политике. Имала је и свој црквени суд. Једино у чему је била "зависна" је координација у спољнополитичкој делатности.
МУКА ВАРТОЛОМЕЈА
ВАСЕЉЕНСКИ патријарх Вартоломеј сматра да је дошао крај политике коју Русија проводи од почетка 19. века. Очигледно да Вартоломеј никако не може да прежали што су се словенски народи окренули Русији која је словенским народима на Балкану помагала да се ослободе ропства од Отоманске империје, а то је, по мишљењу Вартоломеја, главни разлог што је слабио утицај Цариградске патријаршије.
Препоручујемо
ЗАЛУЖНИЈ ТРН У ОКУ ЗЕЛЕНСКОГ? Украјински председник већ нашао замену за команданта ВСУ
16. 12. 2022. у 20:40
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (7)