АМЕРИКА ЈОШ НЕМА ХИПЕРСОНИЧНО ОРУЖЈЕ: Ратно ваздухопловство извело нови тест ракете

П. З. С. / sputniknews.com

12. 12. 2022. у 21:38

ПЕНТАГОН је задужио одбрамбене извођаче да направе пола туцета различитих хиперсоничних система наоружања за војску, морнарицу и ваздухопловство, али ниједан још није у функцији.

АМЕРИКА ЈОШ НЕМА ХИПЕРСОНИЧНО ОРУЖЈЕ: Ратно ваздухопловство извело нови тест ракете

Фото: Принтскрин

Прво америчко хиперсонично оружје – Хиперсонично оружје великог домета (ЛРХВ), требало би да буде постављено од стране војске крајем 2023.

Америчко ратно ваздухопловство извело је још један успешан тест оружја за брзо реаговање на ваздушно лансирање (АРРВ) – система наоружања базираног на возилима са појачивачем клизања са дометом од 1.600 км и максималном брзином лета до 20 маха.

У саопштењу објављеном у понедељак, Ваздухопловство је навело да је тест, одржан код обале јужне Калифорније 9. децембра, био „прво лансирање пуног прототипа оперативне ракете“.

-Претходни тестови су били фокусирани на доказивање перформанси појачавача. Након одвајања АРРВ-а од авиона, достигао је хиперсоничне брзине веће од пет пута веће брзине звука, завршио своју путању лета и детонирао у подручју терминала. Индикације показују да су сви циљеви испуњени, саопштили су из Ваздухопловства.

Програмски извршни официр Управе за наоружање Ваздухопловства бригадни генерал Џејсон Бартоломеј похвалио је тим АРРВ за његове напоре у стварању хиперсоничног ракетног система током петогодишњег периода, изразивши понос због „упорности и посвећености коју је овај тим показао да обезбеди витални капацитет нашем пројекту“.

Тест 9. децембра извео је стратешки бомбардер Б-52Х Стратофортрес који је био причвршћен за 412. тестно крило у бази ваздухопловства Едвардс.

Претходно успешно тестирање АРРВ-а одржано је 14. маја.

Пре тога, тестирање система наоружања, које је развио амерички оружани гигант Локид Мартин, претрпело је три неуспеха заредом, што је довело до кашњења у производњи борбено спремне варијанте која је требало да почне у септембру.

Заједно са Б-52Х, АРРВ је дизајниран да буде распоређен на стратешким бомбардерима Б-1 Ланцер и, вероватно, на вишенаменским ударним ловцима Ф-15. Пентагон је замрзнуо планове да наручи оружје, формално класификовано као АГМ-183 АРРВ, у јануару усред низа неуспешних тестова.

АРРВ је један од пола туцета хиперсоничних система наоружања које су направили извођачи као што је Локид за америчку војску. Након година рада на развоју, војска је прошле године објавила да ће то бити прва грана војске која ће почети да користи хиперсонично оружје након што је преузела Хиперсонично оружје великог домета (ЛРХВ), ракетни систем који се лансира са земље, до краја фискалне године 2023. ЛРХВ такође развија Локид.
Систем би требало да се суочи са још два теста пре постављања, при чему ће тест клизног тела система завршити неуспехом у јуну.

Без обзира на огромну војну потрошњу САД, која и даље премашује потрошњу свих њених главних могућих противника заједно, Вашингтон је некако заостао за Русијом и Кином у области хиперсонике, при чему је руска војска преузела свој први систем хиперсоничног наоружања, ракету Кинжал, крајем 2017. године, а Кина је поставила своје хиперсонично клизно возило ДФ-ЗФ 2019. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

УКРАЈИНЦИ ОДБИЛИ ДА СЕ ВРАТЕ У УКРАЈИНУ: Спортска драма због рата