НОВА ПРЕПОРУКА ЕУ О СКРИНИНГУ РАКА: Циљ - смањење смртности и учесталости опаке болести

Дејана Калинић
Дејана Калинић

09. 12. 2022. у 20:01

САВЕТ министара здравства ЕУ данас је државама чланицама предложио нову препоруку о скринингу рака, како би се смањила смртност од ове болести и учесталост инвазивних карцинома.

НОВА ПРЕПОРУКА ЕУ О СКРИНИНГУ РАКА: Циљ - смањење смртности и учесталости опаке болести

Фото Shutterstock

Рак је главна болест и узрок смрти широм Европе.

У 2020. години, процењује се да је код 2,7 милиона људи у Унији дијагностикован рак. Док је претходна препорука за скрининг рака из 2003. године била ограничена на рак дојке, грлић материце и колоректални рак, државе чланице су се сложиле да треба проширити ове провере код грађана.

Скрининг омогућава откривање карцинома у раној фази или чак и пре него што се појаве или постану инвазивни.

Неке лезије се тада могу ефикасније лечити са већом шансом да се пацијенти излече. Да би се спречио и дијагностиковао рак плућа, земље треба да истраже изводљивост и делотворност скрининга, уз коришћење ниских доза компјутеризоване томографије.

Посебну пажњу треба посветити идентификацији особа који имају висок ризик. У скринингу рака простате, треба да се узме у обзир тренутно стање знања и количину опортунистичког скрининга, а земље треба да процене изводљивост и делотворност спровођења организованих програма.

За рак желуца, земље и региони са високом инциденције ове болести требало би да размотре стратегије скрининга рака.

Што се тиче рака грлића материце, препорука предвиђа да државе чланице треба да размотре прилагођавање узраста и интервала индивидуалном ризику на основу историје вакцинације појединаца против хуманог папилома вируса, који може изазвати рак грлића материце али и на другим органима.

Што се тиче рака дојке, Савета предлаже доњу старосну границу од 45 година и горњу старосну границу од 74 године, поред препорученог скрининга за жене од 50 до 69 година са мамографијом.

Савет ЕУ препоручује и да се осигурају "адекватне, благовремене и комплементарне дијагностичке процедуре и третмани за оне појединце са позитивним тестом скрининга".

Они треба да узму у обзир "људске и финансијске ресурсе и своје здравствене капацитете када спроводе програме скрининга рака".

Међутим Савет подвлачи да “постоје и инхерентна ограничења која могу имати негативне ефекте на прегледану популацију”, која укључују “лажно позитивне или лажно негативне резултате, прекомерну дијагнозу и накнадно прекомерно лечење, као и ризике који потичу од метода скрининга и тестирања”.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

МОЖЕШ ЛИ ДА ПОНОВИШ ТО ШТО СИ РЕКАО? Гвардиола остао у шоку кад је чуо за Халанда