ЛАГАЛИ ПУТИНА ДА КИЈЕВУ КУПЕ ВРЕМЕ ЗА РАТ! Бивша немачка канцеларка изјавама у листу "Цајт" изазвала велико незадовољство у Русији

Бранко Влаховић - Стални дописник из Москве

10. 12. 2022. у 07:11

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел признала је листу "Цајт" да је обмањивала руског лидера Владимира Путина око Минских договора.

ЛАГАЛИ ПУТИНА ДА КИЈЕВУ КУПЕ ВРЕМЕ ЗА РАТ! Бивша немачка канцеларка изјавама у листу Цајт изазвала велико незадовољство у Русији

Фото Танјуг/АП

Предлоге за нормализацију односа на истоку Украјине углавном су дали немачки политичари, али сада је Меркелова признала да је све то чињено само да би се обезбедило време да се Кијев наоружа и ојача.

Интервју је изазвао велико огорчење у Русији, јер признање Меркелове потврђује да Запад није хтео да се, на миран начин, трајно реше проблеми у Донбасу, где би руско становништво добило аутономију, али би остало у саставу Украјине. У коментару високотиражног дневника "Московског комсомолца" истиче се да се западне земље нису држале не само усмених обећања, као што је био случај кад су преварили бившег председника Русије Михаила Горбачова, обећавајући да се неће ширити на запад, већ чак и кад се потпише договор.

Фото МО Украјине

Меркелова је за "Цајт" изјавила да су Мински договори 2014. и 2015. године били покушај да се Украјини да време и она га је искористила да би постала снажнија, што види данас. Украјина из 2014. и 2015. године није то што је садашња Украјина, казала је фрау Меркел. Она је додала да је свима било јасно да је то замрзнути конфликт и да проблем није решен, али управо то је дало Украјини драгоцено време.

Бивши руски премијер Сергеј Степашин је својевремено тврдио да је управо Ангела убедила Путина да се потпишу Мински договори. Путин је вероватно поверовао Меркеловој, јер је Немачка 2008. године била против предлога америчког председника Џорџа Буша да се Украјина и Грузија приме убрзано у НАТО.

Мински договор из 2015. године је подразумевао престанак ватре, повлачење тешког наоружања са линије сукоба. Осим тога, била је предвиђена уставна реформа која је требало да омогући децентрализацију Украјине, на основу чега би се донео закон о посебном статусу доњецког и луганског региона. Али, Кијев уз суфлирање Запада никада није ни намеравао да реализује договоре.

Фото Танјуг/АП

Из наслова текстова објављених у руским медијима се види незадовољство што је руководство Русије дозволило да их "Запад доведе у заблуду". Договор "Минск-2" је само замрзнуо конфликт, а он није био решен, јер је, Запад стао на страну председника Петра Порошенка који је врло брзо признао да и не намерава да реализује договор, а тако се касније понашао и његов наследник Владимир Зеленски.

- Почетком 2015. године Путин је могао лако да освоји територију Донбаса. Сумњам да су земље чланице НАТО могле тада да било шта учине да помогну Украјини. Кијев је био присиљен да прихвати Мински договор после катастрофалног пораза украјинске војске код Дебаљцева - казала је Меркелова "Цајту".

Она и тадашњи француски председник Франсоа Оланд су утицали да се потпишу Мински договори, али је врло брзо било јасно да руководство у Кијеву не намерава да их реализује. Сукоб у Донбасу се распламсао после пуча у Кијеву 2014, када је вршилац дужности председника Украјине Александар Турчинов објавио почетак "антитерористичке операције против побуњеника у Донбасу".

Фото принтскрин youtube citynews

Службена позиција Кремља од 2014. и 2015. године је била да "Минским договорима нема алтернативе". Неспорно је да је Путин то понављао скоро до почетка ратне операције у фебруару. Он је то казао и у разговору са француским председником Емануелом Макроном у фебруару ове године. Али, Запад то није желео.

Да се Америка и пре пуча припремала да у Украјини постави своје људе, доказ је да је у време председника Леонида Кучме била на трећем месту по америчкој помоћи. Председник Порошенко је отворено говорио да су Мински договори били покушај да се добије на времену, или да се у крајњем случају одложи рат.

- За осам година смо обновили економију и изградили моћ својих оружаних снага - казао је Порошенко.

Портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова је казала да западне земље никада до сада отворено нису признале да нису намеравале да се Мински договори реализују.

- То што је рекла Ангела Меркел нису само њена сећања. Немачка канцеларка је била учесница "Нормандијског формата", у ком су били представници Француске, Немачке, Русије и Украјине, који је требало да се баве решењем проблема на истоку Украјине. Сада имамо признање немачке канцеларке, која каже да им није био циљ да се реши проблем - изјавила је Захарова.

Путин засада није коментарисао изјаву Меркелове.

 

ШЕФ КРЕМЉА: ЗАПАД ПОДСТИЦАО ГЕНОЦИД У ДОНБАСУ

Путин је, обраћајући се преко видео-линка министрима одбране држава чланица организације ШОС и ЗНД у Москви, рекао да је Запад много година стимулисао геноцид и терор у Донбасу и фактички је Украјину претворио у своју колонију, док цинично користи украјински народ као топовско месо у рату против Русије. Нагласио је да Запад и даље наоружава Украјину оружјем и муницијом, шаље најамнике и гура их на самоубилачки пут. Истакао је и да би држава која се усуди да нападне Русију нуклеарним оружјем била "збрисана са лица земље".

ВИЛАН ОСТАЈЕ У ЗАТВОРУ

После руско-америчке размене затвореника у Абу Дабију, одакле су својим кућама полетели трговац оружјем Игор Бут и америчка кошаркашица Бритни Грајнер, која се бавила трговином наркотицима у Русији, у Америци су остали незадовољни. У руском затвору је остао шпијун Пол Вилан (на слици), за кога нису нашли човека као адекватну замену.

У САД тврде да у њиховим затворима нема ниједног руског шпијуна кога би могли да понуде за размену Пола Вилана, који је ухапшен у Москви 2018. године.

Руси не желе да пусте Вилана који је осуђен за шпијунажу на 16 година, већ инсистирају да добију неког ко је Москви важан. Американци су дуго инсистирали да се замени грађанин Русије Игор Бут за два грађанина САД, али су представници Москве условили да мора бити паритета.

Фото Танјуг/АП

Пол Вилан

И док се администрација Бајдена хвали повратком тамнопуте геј кошаркашице, породица шпијуна Пола Вилана је разочарана. Они не могу да схвате да је Вашингтону кошаркашица важнија од њиховог човека кога су Руси оптужили за шпијунажу.

Бајден је обећао породици Пола Вилана да ће се борити да га врате у САД. Пол је, иначе, дошао 2018. године пријатељу на свадбу, али је у исто време у московском хотелу дочекао грађанина Русије који му је донео "флеш" са подацима запослених у једној руској тајној служби. На суђењу је то све доказано, али његова породица и даље тврди да је противзаконито задржан.

Сада западни новинари "саветују" да Американци по свету похапсе више грађана Русије који крше законе и размене их за Вилана. С друге стране, неки московски листови су писали да би се могла догодити размена Вилана за грађанина Русије који је у немачком затвору јер је био осумњичен да је, по налогу из Чеченије, у Немачкој убио емигранта из Грузије који је, иначе, етнички Чечен и ратовао је на страни чеченских сепаратиста. Али, тај затвореник се огрешио о закон у Немачкој и тешко да ће у Берлину пристати да Американцима уступе затвореника како би се направила трампа за америчког шпијуна.

У међувремену, портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је да размена Игора Бута за кошаркашицу Бритни Грајнер не представља прекретницу у односима између Русије и САД, који су још у "жалосном стању".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (14)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати