КОЛУМБИЈА ПРОИЗВОДИ ВИШЕ КОКАИНА НЕГО ИКАД: Држава нема начина да одврати фармере од узгајања коке, а ни да победи картеле

Новости онлајн

06. 12. 2022. у 19:50

И ДОК је прошле године цео свет стао под бременом короне, подземље је вредно радило. Посебно су вредни били фармери у Колумбији који су значајно проширили површине засађене својим главним извозним производом – коком.

КОЛУМБИЈА ПРОИЗВОДИ ВИШЕ КОКАИНА НЕГО ИКАД: Држава нема начина да одврати фармере од узгајања коке, а ни да победи картеле

Фото lavozdegalicia.es

Колумбија је, ипак, земља са највећом производњом коке и кокаина на свету, па је за њих, за разлику од УН, које са великом забринутошћу констатују да су шуме коке порасле за пуна 43 одсто, такав раст сасвим нормалан. У ствари – пожељно!

Кока се производи на укупно 204.000 хектара, што је највећи обим у последњих 20 година од када организација УН која прати ситуацију на тржишту дроге у сфери организованог криминала (УНОДЦ) објављује резултате мониторинга. УН су саопштиле и да експанзија узгоја коке изузетно штети шумама у Колумбији, који неконтролисано нестају у удаљеним деловима земље да би направили места за нове плантаже коке. Влада те земље почела је да прска усеве хербицидима, али је суд то забранио јер ове хемикалије могу да изазову рак и трајно отрују тло на које падају.

Шуме коке у Колумбији се незаустављиво шире

Покушаји владе да убеди фармере да престану да узгајају коку један је од највећих неуспеха Колумбије у последњих 50 година. Традиционално решење је било кажњавање уништавањем усева свим средствима: ваздушном фумигацијом, кампањама присилног искорењивања, ваздушним надзором и распоређивањем трупа у регионима где се узгаја кока.

Емисари мексичких нарко-картела су све више укључени у производњу кокаина у Колумбији тако што плаћају узгајивачима и присиљавају на култивацију високоприносних сорти коке. Водећи мексички картели као што су Синалоа и Халисцо нуева генерација – који имају огроман утицај у Мексику и користе брутално насиље да се боре за контролу путева дроге – већ дуже време купују кокаин од колумбијских герилских група и криминалних група. Сада купују и земљу на којој агресивно саде боље сорте коке.

Фото: Управа полиције

Иако колумбијски председник Густаво Петро не сноси никакву одговорност за последња повећања производње, његова порука да се напусти прошле моделе рата против дроге у складу је са налазима Уједињених нација да би милијарде долара уложене у спречавање колумбијских фармера да узгајају коку могле да се побољшају користити.

-Прво што се примећује у извештају је потпуни неуспех рата против дроге, каже колумбијски министар правде Нестор Осуна и један од људи задужених за проналажење новог решења за овај проблем.

- Ако произвођачима коке понудимо одрживу алтернативу, они ће је прихватити. Тачно је да тренутно ниједан пољопривредни производ не може да се пореди са приходима који остварује кока, али је такође тачно да је кока и даље илегална.

- Мислимо да би фармери радије радили легално, чак и са нижим маржама, него илегално, рекао је министар правде за ЦНН.

Међутим, Колумбија је већ покушала да промени усеве у прошлости, али није успела да прекине привлачност и профитабилност коке. Жбун коке може да роди и до шест пута годишње и захтева минималну негу јер је инвазивна биљка која расте и у неповољним условима. Купци коке, нарко-картели, спремни су да плате жетву унапред, често у готовини, а обезбедиће и превоз са фарме, што је значајан подстицај за фармере који живе далеко од главних пијаца.

Фото: МУП

- Када буду напуштене, површине које су тренутно посвећене коки проћи ће кроз процес пошумљавања, тврди Осуна.

Колумбијски председник разматра идеју о потпуној декриминализацији кокаина

Чим је преузео дужност, председник Густаво Петро предложио је да трговци дрогом који се придржавају услова његове владе и предају се и одустану од криминалних активности не би требало да буду изручени САД. Петро је рекао да је његова влада у контакту са разним наоружаним групама које су спремне да преговарају и јавно је довео у питање ефикасност изручења, правног средства које САД сматрају моћним средством за одвраћање од криминала. Петрова влада је понудила правне повластице, попут смањених казни за чланове криминалних група који дају информације о трговини дрогом и предају оружје... Али за сада без озбиљних последица.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

Логика новца, насиља и чистог страха за живот јача је од било чега другог. Само картел Цлан дел Голфо, који се сматра најмоћнијим у Колумбији и који делује у многим колумбијским провинцијама, има добре и широко распрострањене међународне везе, бави се шверцом дроге и људи, илегалним ископавањем злата и изнудом.

Мексичке нарко банде имају лак приступ оружју купљеном у САД, као и дугорочне пословне односе с колумбијским наоружаним групама, од којих су десетљећима куповале кокаин, наводе колумбијске власти, додајући да картели сада све више плаћају пошиљке кокаина оружјем, ђеломично како би избјегли преношење великих количина готовине преко граница.

Последице овакве ситуације у Колумбији имају реперкусије на цијели свијет, све до брдовитог Балкана и плавог Јадрана. У чему је квака? С једне стране, ствар је у потражњи, с друге у профиту. Килограм кокаина у џунглама Колумбије кошта 2.200 долара, у Мексику постиже цијену од 12 до 16 хиљада долара, а кад се тај исти килограм пребаци у Еуропу, ту кошта између 53 и 55 хиљада долара.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ОВО НИЈЕ НОРМАЛНО: Синер пред велико финале Торина