ЗА ЏЕНАНОВУ СМРТ НИКО КРИВ: Суд БиХ ослободио оптужене за скривања доказа о погибији сарајевског младића
СУД Босне и Херцеговине данас је, у случају Џенана Мемића, који је преминуо фебруара 2016. године од последица пребијања, донео пресуду којом се оптужени Зијад Мутап, Хасан Дуповац, Алиса Рамић, Јосип Барић и Муамер Ожеговић ослобађају свих оптужби.
Судско веће Суда БиХ их је ослободило уз образложење да Тужилаштво није доказало наводе из оптужнице. Наиме, ослобођени, које је Тужилаштво БиХ оптужило да су „деловали као организована криминална група с циљем прикривања доказа" о начину на који је Џенан Мемић задобио тешке телесне повреде опасне по живот 8. фебруара 2016. године, услед којих је издахнуо 15. фебруара, заправо су првостепено проглашени невиним.
Првооптужени Мутап, његова кћерка Алиса Рамић, која је била у друштву Џенана Мемића у тренутку његовог страдања, али се током целог случаја позивала на амнезију, као још троје поменутих, теретили су се да су „фингирали“ доказе и чињенице, неовлашћено изузимали доказе попут видео-снимака, уништавали доказе са места догађаја, а све како би сакрили стварне починиоце и начин страдања младића. Аријана Мемић, сестра страдалог Џенана, најавила је да ће њена породица наставити ову борбу. Сматра да је ово „неправедна одлука Суда БиХ“.
- Седам година настојимо да дођемо до правде, ови људи су ту јер постоје докази - прича Аријана Мемић, која се захвалила медијима и целокупној јавности на праћењу случаја од самог почетка.
Муриз Мемић, отац трагично настрадалог Џенана Мемића, пошто је саслушао пресуду, није крио огорченост.
- Нисам се разочарао, није ово први пут Суду БиХ да ослобађа оптужене. Знамо да је Осмицу експресно ослободио исти судија. Ово је намерно урађено у Тужилаштву БиХ. Идемо ми даље сигурно, мени је жао због грађана који су дошли из целе БиХ, сигурно нећемо стати. Поручујем илиџанским беговима и ратним профитерима - „Доћи ћемо по њих сигурно, не могу да не одговарају“.
ПРЕТПОСТАВКЕ
По речима судије Бранка Перића „не може се на претпоставкама градити оптужба“.
- Суд није могао да закључи да се Алиса могла сећати свих догађаја. Њени искази јесу оскудни, али није се могло с обзиром на њено стање утврдити да нешто крије. Јер, ни она није била сигурна шта се догодило. Поставља се питање да ли нешто зна више. Треба имати на уму да је и она задобила повреде главе које потичу од пада на земљу. Десило се све увече, не знамо да ли је нешто могла да види више - истакао је судија Перић.
Тужилаштво има право жалбе. Досадашњим судским поступцима оборена је тврдња Тужилаштва Кантона Сарајево да је младић страдао услед последица саобраћајне несреће, а његова породица од почетка тврди да је убијен и да су правосудни органи учествовали у прикривању злочина.
Током претходне године позван је велики број сведока од којих су многи заштићени, а који су открили до сада непознате детаље. Раније је покренута и нова истрага против бивше главне тужитеље Кантона Сарајево Далиде Бурзић и бившег тужиоца Тужилаштва КС Мериса Ћате, који је био поступајући тужилац у предмету Мемић у овом тужилаштву, као и истрага против особа у полицији који су се бавили случајем. Против њих се води истрага за кривично дело убиство и помагање починитељу након кривичног дела, али оптужница још није подигнута.
Случај Џенана Мемића дубоко је потресао и јавност у Босни и Херцеговини па је тако велики број грађана увек пружао подршку породици на бројним протестима које су организовали у Сарајеву и другим деловима БиХ и који се поново најављују. Подсетимо, Џенан Мемић је 8. фебруара 2016. године задобио повреде опасне по живот у Великој алеји на Илиџи, а 15. фебруара је преминуо у УКЦС. Када је нападнут, био је у друштву девојке Алисе Мутап која је такође задобила повреде. Мотиви за ово гнусно злодело нису познати, а током истраге привођено је неколико особа које су након испитивања пуштене на слободу.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)