ХАОТИЧНИ ИНВЕНТАР ПЕНТАГОНА: Не знају где је америчко оружје дато Кабулу, чак 60% са осетљивом технологијом је нестало

П. З. С. / sputniknews.com

19. 11. 2022. у 19:55

НОВИ извештај је открио да велики део инвентара оружја испорученог у Авганистан Пентагон никада није правилно каталогизовао, што значи да америчка војска нема појма колико оружја је ненамерно испоручила Талибанима када је напустила земљу прошле године.

ХАОТИЧНИ ИНВЕНТАР ПЕНТАГОНА: Не знају где је америчко оружје дато Кабулу, чак 60% са осетљивом технологијом је нестало

Фото Танјуг/АП


Према новом извештају Специјалног генералног инспектора за обнову Авганистана (СИГАР), “надзорног пса” Пентагона који се фокусирао на амерички рат у Авганистану који је завршен прошле године, Пентагон је пружио само „ограничене, нетачне и неблаговремене информације о наоружању које је оставио иза себе.”

-[А]Иако је ДОД пријавио 7,1 милијарду долара у опреми која је остала у Авганистану, а која је претходно била достављена авганистанској влади и авганистанским националним одбрамбеним и безбедносним снагама (АНДСФ), министарство се годинама бори са тачним обрачуном опреме коју је обезбедило Афганистану, (АНДСФ), наводи се у извештају СИГАР-а. „Најмање од 2009, СИГАР и Канцеларија генералног инспектора Министарства одбране (ДОД ИГ) објавили су извештаје у којима се наводе недостаци одговорности и проблеми са процесима ДОД-а за праћење опреме у Авганистану”.

Фото Танјуг/АП

У извештају се даље наводи да Министарство одбране САД (ДОД) „није испунило сопствене захтеве за надзор над осетљивом опремом која је пребачена на авганистанску владу и АНДСФ, и да није пописало 60% одбрамбених артикала са појачаним захтевима за праћење – оних који садрже осетљиву технологију – између маја 2019. и априла 2020. због безбедносних ограничења и ограничења путовања.”

Другим речима, америчка влада заправо не зна која је опрема, и колико је, остало у Авганистану, али је била вредна најмање 7,1 милијарду долара.

Извештај ДОД ИГ из августа наводи да је у време пада владе АНДСФ имао у својим залихама око 316.000 комада малокалибарског оружја које су испоручиле САД од 2005.
У том извештају се такође наводе дуготрајни и добро познати проблеми са системом управљања основним залихама који се користи за каталогизацију залиха у базама у Авганистану, укључујући хаотичан систем Мајкрософт ексел табела, па чак и ручно писаних инвентара који се користе да би се решио проблем који су многе базе радиле јер немају приступ интернету или нису имали струју било које врсте.

СИГАР је приметио да је најмање 70 тактичких возила отпорних на мине (МРАП) и 80 летелица „онеспособљено“ у, како је рекао, „ад-хок напорима за демилитаризацију“ на Међународном аеродрому Хамид Карзаи у августу 2021. године, излазној тачки за снаге САД и њихових сарадника у последњим недељама повлачења.

То повлачење је било хаотично и катастрофално, а авганистанска влада коју подржавају САД није успела да одржи власт против талибанског напада ни довољно дуго да америчке снаге заврше своје повлачење из земље. У последње две недеље августа, америчке снаге успоставиле су неугодан однос са талибанским борцима након што су ови заузели Кабул без борбе, радећи на обезбеђењу десетина хиљада потенцијалних избеглица које су журиле на аеродром у покушају да оду са борцима. одлазеће америчке трупе.

СИГАР је дуго изражавао забринутост у вези са способношћу АНДСФ-а да самостално функционише и документовао је главне проблеме са корупцијом у авганистанској војсци и влади, као и међу америчким снагама у земљи.

Повлачење, на које се 2020. године договорио тадашњи амерички председник Доналд Трамп у склопу примирја са талибанима, завршио је амерички председник Џо Бајден до 31. августа 2021. Међутим, дуго су му се противили представници Пентагона, који нису веровали да би влада коју подржавају САД могла опстане.

Након што су талибани преузели власт, САД и већи део света прекинули су односе и одбили да признају своју нову владу, што је изазвало потпуни колапс ионако крхке авганистанске економије и велику хуманитарну кризу.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (3)

КРАЈ КАРИЈЕРЕ - ИСТОГ ЧАСА! Чим се окончало финале Завршног мастерса Синер - Фриц, рекао је збогом тенису!