ИРАН ПРЕТИ ИРАКУ ОФАНЗИВОМ: Ако не буде границе против Курда, следи рат
ВИСОКИ ирански војни званичник који је ове недеље посетио Багдад запретио је Ираку копненом војном операцијом на северу земље ако ирачка војска не утврди заједничку границу земаља против курдских опозиционих група, саопштили су бројни ирачки и курдски званичници.
Оваква офанзива, ако се изведе, била би без преседана у Ираку и подигла би авет регионалних последица иранских домаћих немира, које је Техеран приказао као страну заверу без пружања доказа.
Упозорење је ове недеље ирачким и курдским званичницима у Багдаду уручио командант иранских снага Кудс Есмаил Гаани, који је у понедељак стигао у престоницу у ненајављену дводневну посету. Снаге су елитна јединица у оквиру иранске Револуционарне гарде.
Иран наводи да курдске опозиционе групе дуго прогнане у северном Ираку подстичу антивладине протесте у Ирану и кријумчаре оружје у земљу. Иранске власти нису пружиле доказе за ове наводе које су курдске групе негирале.
Нејасно је колико је озбиљно иранско упозорење, али оно ставља Багдад у невољу. То је први пут да су ирански званичници јавно запретили копненом операцијом након вишемесечних прекограничних тензија и тражећи од Ирака да разоружа опозиционе групе активне на његовим територијама.
Сада у другом месецу, протести који захтевају свргавање иранских клерикалних владара избили су након смрти 22-годишње Курдско-иранске жене Махсе Амини, која је била у притвору у Техерану. Хиљаде је ухапшено, а стотине убијено док иранске власти користе бојеву муницију како би задржале контролу над улицама, али протести не показују знакове јењавања. Аминијеве курдске области често су биле у центру немира.
Иран је окривио страно мешање за подстицање протеста и уперио је прст у курдске опозиционе групе у северном Ираку, оптужујући их за директну умешаност и везе са Израелом. Техеран је више пута изводио ракетне нападе на базе ових група у Ираку, убивши најмање десетак и ранивши много више.
Гаани је стигао у Багдад дан након најновијег иранског напада на опозиционе базе у Који, у провинцији Ирбил, у којем су убијена најмање тројица.
Он се састао са премијером Мохамедом Шиом ал-Суданијем и другим лидерима Алијансе Координационог оквира, председником Абдулом Латифом Рашидом, Курдом и фракцијама милиција које подржава Иран. Судани је дошао на власт као изабрани кандидат Координационог оквира, савеза састављеног од партија које углавном подржава Иран.
Гаанијеви захтеви су били двоструки: разоружати базе опозиционих група иранских Курда у северном Ираку и утврдити порозне границе са ирачким трупама како би се спречила инфилтрација.
Ако Багдад не испуни захтеве, Иран ће покренути војну акцију са копненим снагама и наставити да бомбардује опозиционе базе, рекао је Гаани својим ирачким колегама, према речима две шиитске политичке личности, два званичника милиције и високог курдског званичника. Сви су говорили под условом анонимности јер нису били овлашћени да обавештавају медије о осетљивом састанку.
Подручје иранске забринутости потпада под надлежност полуаутономног курдског региона и захтеваће од Багдада да преговара о заједничкој координацији.
Ирачки званичници су приватно рекли да не виде доказе који би подржали иранске оптужбе против курдских група.
Курдске опозиционе странке, иако признају дубоке везе са курдским областима у Ирану, такође поричу да кријумчаре оружје како би наоружали демонстранте. Амини, млада жена која је умрла у полицијском притвору, била је из курдског града Саккез, прве области која је свједочила протестима у септембру.
Курдске опозиционе странке саопштиле су да њихово учешће не иде даље од пружања моралне подршке, подизања свести и помоћи у пружању медицинске неге повређеним демонстрантима који долазе из Ирана.
Соран Нури, водећи члан Курдистанске демократске партије у Ирану, или КДПИ, рекао је да је упознат са иранским захтевима. „Никада нисмо кријумчарили оружје у било коју земљу или из ње“, рекао је он.
- Надамо се да (курдски регион) неће подлећи овим претњама. Ирачки безбедносни званичници су више пута покушавали да убеде Техеран да се оружје не кријумчари из Ирака у Иран, али „Иран то игнорише - рекао је високи курдски званичник који је говорио под условом да остане анониман како би слободно говорио.
Неке курдске групе су биле ангажоване у сукобу ниског интензитета са Техераном још од Иранске исламске револуције 1979. године, што је довело до тога да многи чланови траже политички егзил у суседном Ираку где су успоставили базе.
Опозиционари у Ираку отворено носе оружје средње величине у базама, говорећи да је то за самоодбрану.
Техеран већ дуго тврди да су агенти израелског Мосада активни у областима ирачких Курда.
Иран је у марту преузео одговорност за ракетну баражу која је пала у близини америчког конзулата у Ирбилу. Иран је рекао да су курдски званичници негирали постојање таквог центра када је гађао израелски "стратешки центар".
Ирански министар спољних послова Хосеин Амирабдолахјан поновио је оптужбе у недавном твиту, оптужујући Израел и „неке западне политичаре” да планирају „грађански рат, уништење и дезинтеграцију Ирана”.
- Ирански режим је у параноичном режиму - рекла је Ранда Слим, програмска директорка Института за Блиски исток. „Они чврсто верују да Мосад користи курдску територију и курдске опозиционе групе да пошаље оружје (и) борце у курдске области у Ирану.
Операција чишћења у северном Ираку, рекла је она, подржала би јавну причу режима да спољне силе подстичу немире и решила би дуготрајни спор који је Иран имао са полуаутономним регионом ирачких Курда о активностима група на његовој територији - прео је AP.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ:
Препоручујемо
НЕСВАКИДАШЊИ ПРОЈЕКАТ - ГРАД У ОКЕАНУ: ''Корњача'' ће плутати са 60.000 становника
18. 11. 2022. у 17:15
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)