НЕМЦИ БЕСНИ: „Пребрза куповина“ Ф-35 стелт ловаца и хеликоптера ЦХ-47Ф угрожава индустрију

П. З. С. /eurasiantimes.com

16. 11. 2022. у 18:40

НЕМАЧКИ војноиндустријски комплекс забринут је због своје одлуке да купи борбене авионе Ф-35 Лајтинг 2 компаније Локид Мартин, за које сматра да би негативно утицали на домаћу индустрију наоружања.

НЕМЦИ БЕСНИ: „Пребрза куповина“ Ф-35 стелт ловаца и хеликоптера ЦХ-47Ф угрожава индустрију

Фото: ЕПА


У марту ове године, Немачка је објавила своју одлуку да купи стелт ловце Ф-35 у светлу претеће руске претње. У то време, министарка одбране Кристин Ламбрехт рекла је да ће Ф-35 заменити неке од старих Торнада у земљи у служби од 1980-их.

Међутим, најновији извештај немачког издања Виртшафт указује да ће одлука о куповини авиона из продаје нанети тежак ударац немачкој индустрији наоружања у недостатку било каквог права на одржавање или домаће производње делова авиона.

После руске инвазије на Украјину, немачки канцелар Олаф Шолц најавио је план за модернизацију немачке војске, обећавши невероватних 100 милијарди евра (112,7 милијарди долара) из буџета за 2022. Очекује се да ће главни колач ове алокације бити усмерен на куповину борбених авиона Ф-35 од Локид Мартина.

Међутим, према Савезном удружењу немачке ваздухопловне индустрије (БДЛИ), немачко Министарство одбране је погрешило што није захтевало укључивање своје индустрије наоружања у одржавање, поправку и подршку ових скупих летелица.

БДЛИ је даље поновио да земља ризикује да остане готово празних руку планираном куповином борбених авиона Ф-35 и тешких хеликоптера ЦХ-47Ф Чинук за више од 16 милијарди евра.

Фото Танјуг/АП

Немачка влада је у јуну објавила да ће купити 60 тешких хеликоптера ЦХ-47Ф Чинук од америчког Боинга како би заменила роторкљану ЦХ-53 Сикорски.

У извештају се даље цитира председник удружења Мартин Кроел који је рекао да „нови амерички борбени авиони или хеликоптери за Бундесвер стога не би могли да се одржавају у Немачкој, већ у другим европским земљама у мрежи америчких оружаних снага или америчке компаније Локид (Ф-35) или Боинг (Чинук). Ово ствара опасну зависност."

Генерални директор Ербас хеликоптера, Волфганг Шодер, такође је критиковао исхитрену и непромишљену одлуку немачке владе да увози оружје од прекоморских партнера. Шодер је рекао да то угрожава не само независност домаће одбрамбене индустрије већ и њену војну технологију.

Министарка одбране Кристин Ламбрехт нашла се на удару критике због "пренагљене одлуке" да се појача борбена способност земље без много обзира на њен војно-индустријски комплекс.

Такође је важно напоменути да Немачка пружа значајну помоћ у наоружању Украјини, посебно слањем система ПВО ИРИС-Т и ракетних бацача МАРС ИИ. Међутим, то је мало допринело смиривању домаћих невоља.


НОВАЦ ПОТРОШЕН НА САД СЕ НЕ ВРАЋА

БДЛИ је такође истакао економски утицај одлуке јер куповина одбрамбених гиганата са седиштем у Сједињеним Државама као што су Боинг и Локид Мартин не би значила никакав профит за домаћу индустрију.

Чланови су нагласили да би укључивање индустрије у одређеној мери обезбедило финансијске поврате као и отварање радних места.

-Не ради се само о одржавању и подршци, већ ио стратешкој индустријској политици, каже Кроел. Немачка индустрија треба да седи за столом равноправно „и не препушта све пријатељима у САД, приметио је он.

Фото АП

Шодер је отишао толико далеко да је рекао да све док не постоје уговорни услови, Боинг неће видети хитну потребу да хеликоптери укључе немачку индустрију. Овде је релевантно напоменути да је одржавање постојеће флоте ЦХ-53 у Немачкој било поверено немачкој корпорацији за оружје Рајнметал.

Према извештају, индустријско тело БДЛИ сматра да је несхватљиво да савезна влада још није спремна да укључи свој сектор авијације у куповину од милијарду евра.
Кроел и друге европске нације које су наручиле Ф-35 чврсто су се сложиле о темељном разматрању, одржавању, сервисирању и производњи делова, са Швајцарском као најновијим примером.

Овај аргумент држи воду јер су приликом потписивања уговора о куповини борбених авиона Ф-35, званичници швајцарске одбране потписали и офсет уговор са Локид Мартином, који „формира основу за америчког произвођача да води офсет послове са швајцарском индустријом“.

То значи да би швајцарске компаније могле да добију уговоре у износу од око 3 милијарде долара.

Чланови БДЛИ су такође навели да се у немачком министарству одбране чуло да би учешће локалне немачке индустрије могло да учини процес набавке сложенијим. Поред тога, страхује да би амерички произвођачи могли да искористе ово за подизање цена.

Кроел је признао да би интеграција њемачког сектора резултирала благим повећањем трошкова набавке. Међутим, било би неопходно прорачунати пројекте за цео период коришћења. За тешке хеликоптере, само 30% укупних трошкова би отишло на набавку, док би 70% отишло на одржавање у наредних 30 година.

Уз то, неће сва планирана инвестиција од 100 милиона евра отићи америчким произвођачима оружја; прилична сума је издвојена за европску авио-компанију Ербас.
Произвођачу авиона је дато зелено светло за надоградњу модела Еурофигхтер за електронско ратовање. Ово укључује идентификацију и неутралисање непријатељског радара. Ербас, који има огромну фабрику у Баварској, ускоро ће искористити предности додатне инвестиције.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ОНЕ КОЈИМА ЈЕ ДАЛАС У СРЦУ: Познато када ће се Лука Дончић вратити на терен