ШОЛЦ ОКРЕЋЕ НЕМАЧКУ КА КИНИ: Европа негодује због потеза немачког канцелара
НЕМАЧКИ канцелар Олаф Шолц је најавио промену курса у политици према Кини, два дана уочи своје посете Пекингу.
- Како се Кина мења, мора да се мења и наш однос према Кини - написао је канцелар у ауторском тексту за “Политико” и "Франкфуртер алгемајне цајтунг".
Шолц је у њему бранио свој одлазак у Кину у четвртак, али указао да ће немачке компаније требати да предузму кораке да смање “ризичне зависности” у индустријским ланцима снабдевања, посебно у смислу “најсавременијих технологија”.
Истакао је да кинески председник Си Ђинпинг намерно спроводи политичку стратегију да се међународне компаније ослоне на Кину, а промену курса Немачке образложио резултатима конгреса Комунистичке партије Кине пре две недеље.
- Исход управо завршеног Конгреса Комунистичке партије је недвосмислен – признања марксизма-лењинизма заузимају много шири простор у закључцима од претходних конгреса- образложио је Шолц и такође оценио да ће “тежња ка стабилности комунистичког система и националној аутономији ће бити све важнија”.
"Гура Европу ка зависности"
Немачка се суочила са оштрим критикама да притиска Европу на стратешки катастрофалну зависност од руског гаса последњих година, па Берлин сада мора да узврати на сугестије да чини управо исте грешке ослањајући се на Кину као производну базу и комерцијалног партнера.
Један виши амерички званичник рекао је у среду да је администрација америчког председника Џоа Бајдена упозорила и друге европске нације да не допусте Кини да преузме контролу над компанијама у стратешким секторима, пренео је “Јаху њуз”. Он је указао на недавни потез ка смањењу кинеског удела у хамбуршкој луци као успешан исход. Анонимни званичник је навео да су САД пренеле поруку преко своје амбасаде у Берлину да Кина нема контролни интерес у луци.
Наиме, Немачка је дозволила кинеском државном конгломерату “Коско” да купи 24,9 одсто удела у једном од четири терминала луке Хамбург. То је веома близу прага који се у Немачкој сматра блокирајућом мањином - Шолц је иницијално подржао продају 35 одсто.
Иако је Шолц указао на опрез у вези Кине, далеко од тога да је сугерисао да је Немачка близу великог заокрета у својим умногоме "угодним" односнима са Кином.
"Озбиљно схватам циљеве Пекинга"
У танко прикривеној критици политике Вашингтона, Шолц је оценио да успон Пекинга не оправдава “позиве неких да се Кина изолује”. Инсистирао је на томе да циљ није да се “одвоје” или раскину производне везе са Кином. Али, истакао је да “озбиљно” схвата наводе Си Ђининга да је циљ Пекинга “пооштравање зависности међународних производних ланаца од Кине”.
- Немачка не треба економски да се одваја од Кине, али је потребно уклонити једностране зависности - написао је немачки канцелар.
- Где год су се појавиле ризичне зависности немачке компаније сада с правом проширују своје ланце снабдевања. Подржавамо их у томе, на пример кроз нова партнерства за сировине - истакао је.
"Одбио да иде са Макроном у Кину"
“Политико” наводи да је немачки канцелар такође покушао да се супротстави критикама да његово путовање подрива заједнички европски приступ Кини.
Позивајући се на француске званичнике, лист пише да је председник Емануел Макрон предложио да он и Шолц заједно посете Сија како би демонстрирали јединство и показали да Пекинг не може да дели европске земље играјући своје економске интересе једни против других, а да је немачки лидер одбацио ту иницијативу.
- Немачка политика према Кини може бити успешна само када је уграђена у европску политику о Кини. Уочи моје посете, ми смо стога блиско сарађивали са нашим европским партнерима, укључујући председника Макрона, као и са нашим трансатлантским пријатељима – навео је Шолц.
Остала питања
Он је истакао да жели да Немачка и ЕУ сарађују са успињућом Кином – укључујући по важном питању климатских промена – уместо да покушавају да је искључе. Истовремено је упозорио Пекинг да не треба да гони политике које теже “хегемонистичкој кинеској доминацији или чак синоцентричном светском поретку”.
Подстакао је Кину да прекине своју подршку руској инвазији на Украјину и заузме критичнији став према Москви.
- Као стална чланица Савета безбедности (Уједињених нација), Кина сноси посебну одговорност. Јасне речи упућене Москви из Пекинга су важне како би се обзебедило поштовање Повеље УН и њених принципа – написао је немачки канцелар.
Шолц је истакао да током своје посете не жели да игнорише "тешка питања."
- То укључује поштовање грађанских и политичких слобода и права етничких мањина, на пример у Синђангу - рекао је он, односећи се на оптужбе на рачун Пекинга због кршења људских права муслиманске мањине Ујгура у тој провинцији на на западу Кине.
Такође је изразио и забринутост због напете ситуације око Тајвана.
- Као и САД и многе друге земље, ми водимо политику једне Кине. Ово, међутим, значи да промена садашњег стања може да буде само мирно и уз обострану сагласност - навео је немачки канцелар.
Шолц планира да касније у четвртак одлети за Пекинг ради једнодневне посете кинеској престоници у петак, као први шеф неке западне владе који ће се срести са Сијем након његовог поновног избора за вођу КП Кине и први лидер групе Г7 који ће доћи у Кину од избијања пандемије ковида.
Посета ће, наводи ДПА, трајати свега 11 часова.
(Блиц)
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)