ЋУТЉИВА ПОДРШКА КИНЕ: Какве је поруке Си Ђинпинг послао Русији и Западу

Novosti online

23. 10. 2022. у 19:55

КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг је на отварању 20. конгреса Комунистичке партије истакао да су главни принципи Кине и међународној политици - отвореност и супротстављање хегемонији, не означивши конкретне „пријатеље“ и „непријатеље“.

ЋУТЉИВА ПОДРШКА КИНЕ: Какве је поруке Си Ђинпинг послао Русији и Западу

Фото: Li Gang/Xinhua via AP, File/AP Photo/Andy Wong, File

То је за Москву недвосмислено позитиван сигнал, сматрају експерти.

Си Ђинпинг је у говору који је трајао нешто мање од два сата сумирао је резултате постигнуте током протеклих пет година и назначио планове за будућност. Кинески лидер је тражио да се убрза развој војне индустрије и потврдио исправност изабране политике.

-Следећих пет година ће бити кључно, нагласио је Си. Наступајући пред готово две хиљаде делегата, он се у више наврата позвао на тезу формулисану пре неколико година о неизбежном „подмлађивању кинеске нације“.

Ситуација у земљи није једноставна. Кина се још није опоравила од последица пандемије, али и даље се придржава жестоке политике „нулте толеранције на ковид“. Истовремено Пекинг појачава експанзију у иностранству, пре свега посредством глобалног пројекта -Један појас – један пут, који је усмерен на изградњу лука и других објеката инфраструктуре у Азији и Африци.

Војни сценарио за Тајван

Народно-ослободилачка армија Кине дужна је да штити достојанство и основне интересе Кине, нагласио је Си. Када је реч о војним расходима, Кина заостаје за САД. У Кини се разрађују балистичке ракете, граде се носачи авиона. „Брже ћемо модернизовати војну теорију, војску и наоружање. Појачаћемо стратешки потенцијал“, рекао је Си, а његове речи биле су праћене аплаузима.

Истовремено, Пекинг је за вишеполарни свет, без лидерства једне државе.

-Ми свестрано промовишемо дипломатију велике државе с кинеским специфичностима, одлучно штитимо непристрасност и праведност у међународним односима, залажемо се за истинску вишестраност и практикујемо је, заузимамо јасан став против хегемонизма и политике грубе силе, нагласио је Си, не спомињучи конкретне „хегемоне“.

Председник Кине је рекао да је тактика „нулте трпељивости“ према ковиду-19 успешна. Она подразумева да власти оперативно савладавају епидемиолошке претње, затварајући читаве четврти и градове, без обзира на економске трошкове.

Си је обећао да ће Комунистичка партија Кине „јачати самосталност“ у области технологије и система образовања, као и да ће активно радити на ангажовању страних стручњака. Кина ће покренути и „велике националне пројекте од дугорочног значаја“.

Упркос очекивањима иностраних аналитичара, Си о Украјини није говорио, али је много пажње посветио територијалним споровима унутар Кине. Одобрио је сузбијању свих окупљања у Хонгконгу, усмерених против Кине. Управо је Комунистичка партије Кине, подсетио је Си, помогла бившој британској колонији да „ступи у нову етапу, да обнови ред и да доживи процват“.

Још је категоричнији био када је реч о тајванском питању. „Наставићемо да тежимо мирном уједињењу, али никада нећемо обећати да одустати од употребе силе. И остављамо себи могућност да предузмемо све неопходне мере“, рекао је Си, праћен овацијама.

За безбедност без реформи

Наступ кинеског лидера у целини није донео сензације, рекао је у разговору за Спутњик рекао главни научни сарадник Института за оријенталистику Руске академије наука Андреј Виноградов.

-Као прво, говор је био релативно кратак. Као друго, он је препун понављања. Си се усредсредио на достигнућа, а не на перспективе. Пре пет година, на 19. конгресу, био је представљен моћан теоријски рез. Могли су се извлачити даљи закључци. Сада је о стабилности речено више него о реформама, истиче експерт.

Агенција Ројтерс је израчунала да је Си речи „безбедност“ и „заштита“ изговорио 73 пута, у поређењу са 55 пре пет година. Реформе је споменуо свега 16 пута, у поређењу са 70 пре пет година.

Виноградов сматра да се последњи изазови, као што су пандемија, трговински рат против САД, не уклапају у модел развоја Кине. Слом се догодио превише брзо, због чега су власту уместо одговора на фундаменталном нивоу предложиле ситуационе мере, усмерене на отклањање забрињавајућих симптома. Није јасно чиме ће се Си руководити у наредним годинама.

-Решавање системских проблема је одложено за још пет година. Нема никаквих конкретних решења, укључујући и Тајван. Комунистичка партија Кине се усредсредила на социјалне аспекте, што је омогућило удаљавање од глобалних изазова, закључује експерт.

Директор Института за земље Азије и Африке Московског државног универзитета „Ломоносов“ Алексеј Маслов сматра да је Сијев говор био традиционалан по свим параметрима.

-Он је акценат ставио на постигнућа, показујући да се земља развија према плану и да глобални изазови не утичу на то. Дао је до знања да се треба спремити за нове тешкоће и отуда предлози да се јачају национална безбедност, армија, навео је Маслов.

Када је реч о међународној политици, Си је успео да назначи главне принципе Кине – отвореност у комбинацији са супротстављањем било чијој хегемонији, без означавања конкретних „непријатеља“ или „пријатеља“.

Према мишљењу Маслова, за Москву је то недвосмислено позитиван сигнал, који сведочи макар о томе да се Кина не окреће од Русије, чак и ако избегава директна уверавања о подршци.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ У АКЦИЈИ: Погледајте како су уништили утврђене положаје украјинске војске

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (0)

ТРЕНЕРСКА БОМБА ФУДБАЛСКОГ САВЕЗА СРБИЈЕ: Александар Коларов постаје селектор, заказана промоција!