ПУТИН ПОРУЧУЈЕ: Директан судар са НАТО - глобална катастрофа
РУСКИ председник Владимир Путин оценио је да би директан сукоб НАТО са Русијом био веома опасан корак и да би довео до глобалне катастрофе.
Путин је у Астани, где је учествовао на три самита - Самиту о сарадњи и изградњи поверења у Азији, скупу лидера ЗНД и самиту Русија-Централна Азија, изразио наду да ће бити разума да се такав корак не предузима.
- У сваком случају, увођење неких трупа у директан сукоб са руском војском је веома опасан корак који може довести до глобалне катастрофе. Надам се да ће они који причају о томе имати довољно разума да не предузимају такве опасне кораке - рекао је Путин, одговарајући на питање да ли је могуће да НАТО пошаље трупе на територију Украјине, ако ситуација у Кијеву постане катастрофална.
Путин је рекао да је Русија отворена за преговоре са Украјином, да су чак постигнути одређени договори у Истанбулу, али да су украјинске власти, чим су се руске снаге повукле од Кијева, одмах изгубиле жељу да преговарају.
- Није нам циљ да уништимо Украјину. Што се тиче њих, у неком тренутку одједном су обуставили снабдевање водом Крима, где живи 2,4 милиона људи. Наша војска је морала да уђе тамо и поново успостави снабдевање водом. Да су се суздржали од тога, не би било других одмазди - одговорио је Путин, упитан да ли ће Украјина наставити да постоји као држава и додао да "нема више потребе да се изводе масовни напади на инфраструктурне објекте у Украјини, као и да ће се мобилизација у Русији завршти за две недеље, пошто је до сада мобилисано 222.000, а планирано је 300.000.
Путин још није одлучио хоће ли путовати на самит Г-20 у Индонезију средином новембра, а на питање је ли спреман да се тамо сретне и преговара са америчким председником рекао је да још нема никакве платформе за преговоре и додао да треба питати лидера САД је ли он спреман да се сретне са њим и води разговоре. Путин је рекао да без те платформе он не види неопходност таквих преговора.
Украјинско руководство се, за то време, нада да ће их од руских ракета и дронова који им праве огромне проблеме спасти ПВО системи које им обећавају чланице НАТО. Да охрабре становништво украјински руководиоци на челу са шефом председничке администрације Андрејом Јермаком говоре да ће наредни састанак у Рамштајну за Украјинце бити историјски, јер ће бити донета одлука о затварању неба над Украјином. Да је Јермаков оптимизам претеран лако се може видети ако се прочита шта ће све ускоро добити Кијев од западних ПВО система. "Затворити небо над Украјином" са тако малим бројем ПВО система никако се не може и, то је довољно да се брани пар градова.
Чак и кад добију ПВО системе и радаре, јако је тешко технички обједнити различите генерације система одбране да би се Украјинци ефикасно супротстављали руским ракетама и дроновима. Тога су свесни и Американци. Шеф Пентагона Лојд Остин изјављује да НАТО не жели да буде увучен у конфликт на територији Украјине.
- Министарство одбране Немачке је саопштило да ће дати Украјини четири ИРИС-а-Т СЛМ који могу да покривају два већа града или неколико важних стратешких објеката. За сада је само један немачки ИРИС стигао у Украјину. Осим тога, Француска је обећала ПВО системе "Кротал-НГ" који могу да обарају летелице на висини до шест километара и на даљини десет километара. Британија планира да Украјини да авионске ракете АИМ-120 АМРААМ са којима могу да се пресрећу руске ракете. Амерички ПВО НАСАМС би могли да покрију градове као што су Кијев и Лавов. Американци су обећали да ће им дати две батерије, што је укупно 18 лансирних рампи НАСАМС. Али, те ракете нису способне да обарају руске хиперсоничне ракете - закључује руски војни експерт Јуриј Неткачов.
Рат на југоистоку Украјине, у међувремену, није нимало изгубио на интензитету, јер обе стране грувају артиљеријом без обзира на то што се дроновима и даље гађају енрегетски украјински објекти. Руси покушавају да поврате територије које је прошлог месеца освојила украјинска војска. Руске јединице су потиснуле украјинске плаћенике у већем делу стратешки важног града Артјомск, кога су Украјинци назвали Бахмут. Русима је посебно важно да освоје те стратешке градове којима би контролисали главне саобраћајнице и да већ наредног месеца крену у већу офанзиву и очисте цели Донбас.
На другој страни Украјинци не одустају од планова да по ко зна који пут десантом заузму запорошку атомску централу која им је сада још потребнија кад Украјина има проблема са струјом.
Рат у Украјини ће на крају показати и то чије је оружје ефикасније јер је сасвим јасно да она страна која буде супериорнија у ваздуху има далеко веће шансе за коначну победу.
ЕРДОГАН: ГАСНИ ХАБ ПОД ХИТНО
ПРЕДСЕДНИК Турске Реџеп Тајип Ердоган наложио је министарству енергетике да започне са изградњом гасног чворишта у тој земљи након разговора са руским председником Владимиром Путином, јавили су турски медији. Ердоган је истакао да ће обе земље одмах почети да раде на Путиновом предлогу да се руски гас транспортује у Европу и да неће бити чекања. Како су стручњаци раније оценили, за "Новости", пројекат изградње додатних кракова гасовода "Турски ток" и стварање највећег гасног чворишта у тој земљи био би добар и за Србију, јер би осим енергетске сигурности, нашој земљи могао да донесе и финансијску корист од наплате транзитних такса.
МИНСК СПРЕМАН ДА ПРИМИ РУСКО ОРУЖЈЕ
ВЛАСТИ Белорусије увеле су режим контратерористичке операције. Такву одлуку председник Aлександар Лукашенко (на слици) донео је после разговора са руководиоцима војске и полиције. Министар спољних послова Белорусије Владимир Макеј је објаснио у интервјуу московском листу "Изтвестија" да имају информацију да неке земље припремају провокацију на одређеним деловима Белорусије. Због тога је Белорусија одлучила да појача своје границе.
- На нашим граничним прелазима је појачана контрола, а боље се чува цела државна граница - казао је министар Макеј.
Посебна пажња је на југозападу Белорусије где се она граничи са Украјином и Пољском. Руководство у Минску ће предузети мере ако у Пољској буду разместили атомско оружје - потврдио је белоруски министар спољних послова.
Није тајна да би се тада Лукашенко обратио свом највернијем савезнику да довезе своје атомско оружје на белоруску територију.
- Ми видимо да политичари суседних земаља нису спремни да развијамо нормалне односе. Мислим да је то њихово понашање недалековидно - казао је Макеј.
Пољски председник Анджеј Дуда је недавно изјавио да је размештање америчког атомског оружја у Пољској "отворена тема" и да би његова земља могла да участвује у програму деобе нуклеарног наоружања, односно да прихвати део америчког оружја на својој територији.
БОНУС ВИДЕО - РОЂЕНДАНСКО ИЗДАЊЕ НОВОСТИ: У недељу, 16. октобра
БОНУС ВИДЕО - ПОГЛЕДАЈТЕ РУСКЕ ТЕНКОВЕ У АКЦИЈИ: Снимци ДНР приказују нападе на положаје украјинске војске
Препоручујемо
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
КОЛИКО ЈЕ ДОНАЛД СТАРИЈИ ОД МЕЛАНИЈЕ: Многи кажу, превише - упркос разлици, њихов брак истрајава
ДОНАЛД Трамп је нови стари председник Америке, а на позицији прве даме је поново Меланија Трамп. Њихово појављивање јуче у централном штабу Републиканаца привукло је велику пажњу.
07. 11. 2024. у 11:17
Коментари (1)