ДО НАФТЕ ПРЕКО МАЂАРСКЕ И ДРАЧА: Повезивањем на "Дружбу" имали бисмо руско "црно злато"

С. Б.

10. 10. 2022. у 08:00

ЕНЕРГЕТСКА криза и рампа за руску нафту која стиже морем натерала нас је да размишљамо о новом нафтоводу.

ДО НАФТЕ ПРЕКО МАЂАРСКЕ И ДРАЧА: Повезивањем на Дружбу имали бисмо руско црно злато

Ремонт Гасовод "Дружба", Фото Новости

Најкраћи пут је прикључак на "Дружбу" у Мађарској. Председник Србије Александар Вучић најавио је такође и могућност изградње инфраструктуре која би омогућила да у нашу земљу стиже "црно злато" и преко Драча. Стручњаци су једногласни - више кракова ће нам омогућити више добављача, бољу преговарачку позицију и могућност избора у будућности.

Србија ће, како је пре два дана најавио председник Вучић, градити 128 километара дуг нафтовод од Новог Сада до места Алђе, недалеко од Сегедина. Део кроз Србију би био дугачак 104 километра. Коштао би око 100 милиона евра. Он би омогућио делимичан капацитет за снабдевање рафинерије у Панчеву. А обезбедио би руску нафту која "Дружбом" стиже у Европу.

- У оваквим временима увек су у бољој ситуацији они који имају различите правце транспорта било које енергије, па и сирове нафте - објашњава Љубинко Савић, саветник у Привредној комори Србије.

- Диверсификација сада још више добија на значају. Да смо имали тај крак ка Мађарској, а то је најкраћи и најлогичнији пут, не бисмо дошли у ситуацију да потенцијално останемо без руске нафте. То је економски најоправданији правац, да се закачимо на "Дружбу".

Илустрација Новости

Министарство енергетике је дан раније, уз ову, изашло и са другом варијантом - повезивањем на "Дружбу" код Будимпеште. Та траса би била 400 километара дугачка, а коштала би најмање око 240 милиона евра.

- Крак "Дружбе" се завршава поред Будимпеште, у месту Сашаломбата - објашњава Савић. - Мађарска вероватно има неке мање системе нафтовода, мањег капацитета, којима би се могла допремити нафта до Сегедина.

Председник Србије не искључује могућност да наша земља, у договору са партнерима из "Отвореног Балкана", ради и на нафтоводу ка Северној Македонији. Он би сезао до Драча и отворио могућност да нам "црно злато" стиже морем и преко ове албанске луке.

- Оба нафтовода би била веома добра ствар - сматра Војислав Вулетић, председник Удружења за гас. - Тренутно нам нафта стиже само преко острва Крк и Јадранског мора. Градња нафтовода од око 120 километара не траје дуго. Могли бисмо да га завршимо за годину и по до две. Добро би било да се гради и ка Драчу. Било би одлично да може и са пет страна да нам стиже нафта. Онда имате више понуђача и у ситуацији сте да преговарате о повољнијој цени.

Фото Танјуг

Са овом проценом слаже се и Љубинко Савић.

- Ниједна балканска земља нема своју нафту - додаје Савић. - Драч је још један правац из којег бисмо могли да је допремамо. Да ли је то Драч, или лука у Црном мору или Егеју, није битно. Добро је да имамо алтернативу. Више праваца подиже сигурност. Конкурентност снабдевања омогућава да се преговара колико ће коштати транзитне таксе. Инфраструктурни коридор је стратешки битан.

НАЈДУЖИ У ЕВРОПИ

НАФТОВОД "Дружба" је најдужи у Европи. Протеже се кроз 4.000 километара, а направљен је 1964. године. Преко њега се из Русије годишње пребаци 50 милиона тона нафте. Креће из Татарстана, а пролази кроз Белорусију, где се рачва и где се одвајају два крака. Северни крак иде за Пољску, Литванију, Летонију и Немачку, а јужни у Украјину, Чешку, Словачку и Мађарску.

Фото Shutterstock

УЦЕНЕ ИЗ "ЈАНАФА"

УРЕДНИЦА сајта "Енергија" Јелица Путниковић појаснила је да би прикључењем на "Дружбу" Србија додатно профитирала:

- Хрватска, односно "Јанаф", Србију су уцењивали и вишим ценама транзита, јер немамо други алтернативни нафтовод. Када бисмо изградили "копчу" до Мађарске, имали бисмо алтернативни правац снабдевања и могућност да калкулишемо колико ћемо плаћати овај енергент.

СКЛАДИШТЕ

СРБИЈА намерава да гради и ново нафтно складиште. Према изјавама надлежних, тренутне залихе, у више резервоара, покриле би два месеца. Држава око градње новог, већег, складишта преговара са два понуђача. У игри је британски инвеститор, али и конзорцијум нафтних компанија које послују у Србији. Нови објекат би требало да обезбеди веће залихе.

БОНУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (10)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза