"СКОРО СВИ СУ УБИЈЕНИ": Крвави сукоби у Етиопији прерастају у "најсмртоноснији" сукоб на свету
ЕТИОПИЈА постаје поприште "новог великог афричког рата", пише Тхе Телеграпх.
Десетине хиљада људи погинуло је у борбама Тиграјевих побуњеника и коалиције армија и милиција које су беснеле последњих неколико месеци.
Аналитичари кажу да у сукобу сада учествује стотине хиљада војника, а да се зараћене стране међусобно оптужују да користе фронталне пешадијске нападе. Аналитичари су додали да је рат у Етиопији највероватније "најсмртоноснији" сукоб на свету.
Војници са обе стране рекли су за Телеграф да никада раније нису видели такво насиље, чак ни после две године рата.
- Видео сам тела мојих пријатеља разбацана. Скоро сви су убијени. Многи су рањени. Научио сам да гладујем. Нисам могао да заборавим слике лешева... то ме буди ноћу- рекао је један етник. Тиграјански борац који је платио шверцеру 500 фунти да побегне од рата.
Етиопске савезне снаге, еритрејски војници и савез етничких милиција са Тиграј побуњеницима воде рат на четири фронта дуж планинског региона Тиграј у северној Етиопији. Примирје између зараћених страна прекинуто је крајем августа ове године.
Етиопска влада је пресекла телефонске и интернет каблове који воде у тај регион, па медији о томе не пишу готово ништа. Они у Тиграју комуницирају са остатком света углавном путем сателитских телефона.
- Ово је нови велики афрички рат - рекао је Камерон Хадсон, аналитичар и бивши први човек за афричка питања у Савету за националну безбедност САД. „Након сукоба који је потресао (Демократску Републику) Конго пре 25 година, у којем су учествовали војници из можда чак шест различитих афричких земаља и на крају убио више од пет милиона људи, рат у Етиопији брзо постаје следећи светски рат у Африци.
Етиопски војник који је учествовао у борбама на западном фронту прошлог месеца описао је сукоб као „крвопролиће“.
- Један напад (побуњеника Тиграјана) смо одбили. Убиство је трајало три сата. Моја јединица је имала своје тешке митраљезе стално на нишану. Касније, после артиљеријског напада, удови и мозак су били разбацани свуда. Немојте то славити. Само сте захвални јер сте то могли бити ви. Такав је рат - рекао је војник.
Најновија масовна офанзива део је ужасног грађанског рата који је избио у другој најмногољуднијој земљи Африке крајем 2020. године, када је премијер Абии Ахмед, добитник Нобелове награде за мир, напао дисидентску локалну владу у Тиграју.
Савезне снаге, етничке милиције и еритрејски војници формирали су коалицију како би истовремено разбили добро наоружане тиграјске побуњенике. У почетку је изгледало као да су побуњеници поражени, али средином 2021. године герилци су изашли из својих планинских скровишта и, на опште изненађење, поново преузели контролу над регионом. Еритрејске снаге су се повукле прошле године, а тиграјски побуњеници су кренули ка главном граду земље, Адис Абеби.
Неко време се чинило да би Адис Абеба могла пасти, али су коалиционе снаге успеле да потисну побуњенике захваљујући беспилотним летелицама Бајрактар које су на ратиште стигле из Турске и Уједињених Арапских Емирата. Примирје, које је трајало неколико месеци, омогућило је зараћеним странама и милионима цивила да се мало одморе. Чини се да је сукоб пао у заборав.
Међутим, општи рат који тренутно бесни у том региону могао би да га уништи. Еритреја, тоталитарна држава од отприлике шест милиона људи која је некада била део Етиопије, покренула је општу мобилизацију и позвала мушкарце од 50 година да се придруже борби. Извори у Одбрамбеним снагама Тигра тврде да су еритрејски батаљони састављени од моторизованих пешадијских бригада и да су добро наоружани. Према изворима, браниоци на располагању имају само калашњикове.
Аналитичари кажу да је укупан број учесника и жртава рата запањујући. "У овом рату пешадија има предност, посебно када су у питању тиграјски побуњеници, који су у протеклих 18 месеци изградили војску за коју се каже да броји стотине хиљада“, рекао је Вилијам Дејвисон, виши аналитичар за Етиопија у Међународној кризној групи, истраживачком центру са седиштем у Бриселу, Белгија.
"С обзиром да се и коалиција и побуњеници међусобно оптужују да користе фронталне незаштићене нападе пешадије, обе стране тврде да је само у последњих месец дана на ратиштима страдало на десетине хиљада људи, откако је рат настављен. Иако је могуће да су ове бројке надуване, с обзиром на то да се еритрејски војници и снаге из региона Амхаре боре и на страни етиопских савезних снага, рат у Етиопији је вероватно тренутно најсмртоноснији рат на свету у којем учествује највише бораца“.
БОНУС ВИДЕО:
КЛОНИРАЊЕ ИЗ КОЖЕ: Јапански научници успешно клонирали миша
Препоручујемо
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)