КЕМБРИЏ СЕ РАЂАО И ИЗ КРВИ ЦРНАЦА: Чувени универзитет растао од донација компанија укључених у трговину робљем
УНИВЕРЗИТЕТ у Кембриџу имао је "значајну корист" од трансатлантске трговине робљем.
Иако ниједан доказ не показује да су поробљени или плантаже робова били у власништву универзитета, институција је имала користи од богатства инвеститора које је настало поседовањем робова. Укратко, ово је резултат истраживање које је наручио проректор Кембриџа Стивен Туп 2019. након што је у Америци почео да се диже "Талас 1619" са новим расним теоријама.
У саопштењу у којем се објављују резултати истраживања, универзитет је открио: "Истраживање није пронашло никакве доказе да је универзитет директно поседовао плантаже робова или робове. Међутим, он је идентификовао значајне користи за универзитет и његове факултете које произлазе из улагања у компаније које су биле учесници у трговини, од појединачних добротвора и од накнада добијених од породица власника плантажа".
Огромне доприносе дали су појединачни колеџи као што су Gonville & Caius, Triniti i King's, при чему је неколико њих инвестирало у компаније које су директно укључене у трговину робљем у Атлантику, што је означило транспорт приближно 10 до 12 милиона поробљених Африканаца преко Атлантског океана.
Као што је откривено у резултатима истраживања, Музеј Ficvilijam који се односи на универзитет је "основан на новцу наслеђеном од гувернера компаније за трговину робљем Јужног мора", а иронично, музеј би следеће требало да организује изложбу о ропству и моћи користећи артефакте из збирке универзитета.
Расправе и о репарацијама
Продекан Туп је рекао: "Није у нашој могућности да исправимо историјске грешке, али можемо почети тако што ћемо их признати."
Кембриџово "учешће у империјализму и ропству је изузетно сложено", према истраживачима у извештају, истичући да су "убедљиви гласови позивали на финансијску репарацију", али и сугерисали да универзитет размисли о начинима на које може "направити разлику у заједницама погођеним наслеђем поробљавања".
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (1)