ДИЛЕМЕ У ЈАПАНУ: Да ли је Шинзо Абе заслужио државну сахрану?
У ЗЕМЉИ излазећег сунца протеклих недеља се распламсала дебата о оправданости одржавања државне церемоније, којом би се одала почаст убијеном бившем премијеру Шинзу Абеу, који је на државном кормилу провео близу девет година, више него ико други у историји модерног Јапана. Један од проблема око којег су подељена мишљења је и питање да ли би на њу требало позвати руског председника Владимира Путина.
Абеова сахрана заказана је за 27. септембар и њој би требало да присуствују високе стране званице, попут бившег америчког председника Барака Обаме и активне потпредседнице Камале Харис.
Јапански грађани изражавају отпор према одржавању церемоније у организацији државе из два основна разлога.
Један је перцепција да су Абе и други високи политичари владајуће Либерално- демократске партије из његовог окружења били у додиру с религиозним култом јужнокорејског порекла, познатим под називом "Унификациона црква", који је у Јапану озлоглашен због великих сума новца које захтева од својих верника.
Управо је гнев због драстичног сиромашења породице и низа других личних трагедија узрокованих приступањем и изнуђеним донацијама које је његова мајка дала тој религиозној организацији, подстакао Тецују Јамагамија да изврши атентат.
Мржњу према култу који је кривио за губитак породичне куће и уштеђевине, немогућност да студира и за самоубиство болесног брата, преусмерио је на Абеа, јер је овај једном приликом преко видео-линка учествовао на конференцији коју је организовала политичка група састављена углавном од припадника "Унификационе цркве".
Абеов деда, који је и сам био премијер, такође, раних шездесетих година прошлог века, чини се, са наклоношћу је прихватио долазак тада младе религиозне групе из Јужне Кореје и одржавао везе са њом због њене изразито антикомунистичке настројености која му је ишла наруку у то време када су левичари имали значајну подршку у друштву острвске царевине.
Расте отпор државним почастима за Абеа
И док је у јулу, непосредно након атентата, више од половине грађана било за то да Абе буде званично испраћен на вечни починак у организацији владиног апарата, сада, две недеље пред церемонију, ситуација је обрнута, показује истраживање које је 9. овог месеца спровео јавни телевизијски сервис "НХК".
На одржавање сахране о државном трошку са одобравањем гледа само 32 одсто од 1.255 испитаника, док чак 57 процената има негативно мишљење. Штавише, чак 72 одсто анкетираних верује да влада није у довољној мери образложила идеју да се Абеу одају државне почасти.
Јапанска јавност протеклих недеља је кроз извештавање медија о везама политичара владајуће партије с контроверзном јужнокорејском сектом, као што су коришћење њених јапанских припадника за агитацију током политичких кампања или ослањање на њихов колективни глас, чини се, стекла утисак да је постојало извесно оправдање за горе наведено размишљање атентатора, због чега је порастао проценат грађана који се противе томе да Абе буде сахрањен уз државне почасти.
Ово, упркос томе што је он политичар који је најдуже у историји јапанске демократије провео на челу државе и што је покренуо више важних економских и друштвених реформи, те оставио значајан траг у међународним односима.
Наиме, у Јапану постоји велики анимозитет према религиозним култовима, који сеже још у шездесете и седамдесете године када се тада релативно нова секта будистичке оријентације Сока гаккаи (" Студијско друштво за грађење нових вредности") агресивним проповедањем и грубом регрутацијом брзо ширила земљом.
Зазирање и страх од нових религија достигао је врхунац средином деведесетих након серије шокантних, смртоносних злочина које је извршио хиндуистичко-будистички култ "Аум Шинрикјо", од којих је координисани напад бојним отровом сарином на кориснике подземне железнице у Токију у близини владиних зграда, када је настрадало 13 а повређено преко 6.000 особа, био најдијаболичнији.
Деценијама постоји и велик фокус медија на финансијске преваре које врше култови, па је и најмања веза са њима погубна по политичаре, укључујући ту и оне који припадају владајућој партији, која је од свог оснивања 1955. године у опозицији била само пет лета.
Још један разлог зашто се више од половине јапанских испитаника супротставља идеји да се Абеу ода државна пошта је и то што ће тај догађај државну касу пуно коштати у тренутку када се она све више задужује због потребе да субвенционише енергенте и струју, и то након што је већ критично продубила свој колосални јавни дуг и дефицит буџета због великих издвајања за надокнаду економске штете проузроковане епидемијом ковида-19.
Иначе, разједињена и слаба јапанска опозиција одмах по погибији Абеа је изнела аргумент да би одржавање сахране у организацији државе било штетно у смислу да би се тај чин могао протумачити као званично одобравање Абеове политике која је била усмерена на мењање тумачења важних пацифистичких одредби устава у сврху јачања армије и војног савеза са САД (што је било јасно одступање од деценија изразито мирољубиве политике), и чак представљати једну врсту деификације покојног премијера, који је био умешан у неколико корупционих скандала.
(РТС)
БОНУС ВИДЕО: Елизабета друга преминула у 97. години у замку Барморал
Препоручујемо
ХОРОР У ТУРСКОЈ: На путу за Италију удавило се петоро деце и једна жена мигранти
14. 09. 2022. у 08:30
ПОНОВО РАДИ АРТИЉЕРИЈА: Упркос примирју Јерменија и Азербејџан наставили сукоб
14. 09. 2022. у 08:11
РАТ У УКРАЈИНИ: Неуспели десанти ВСУ код Херсона; Украјинци изгубили 5.000 војника код Харкова (ФОТО/ВИДЕО/МАПА)
14. 09. 2022. у 07:23 >> 02:42
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)