ЧУДЕСАН ЖИВОТ ЕЛИЗАБЕТЕ ДРУГЕ: Владарка која је посетила највише земаља на свету
БРИТАНСКА краљица Елизабета ИИ, најдуговечнији британски монарх и фигура нације у последњих седам деценија, преминула је у 96. години, саопштила је данас Бакингемска палата
Елизабета ИИ је била монарх са најдужом владавином у историји Уједињеног Краљевства. "Испратила" је 13 премијера који су прошли кроз Даунинг стрит, али је била и сведок проласка Британског царства и успона Комонвелта. Када се са својим покојним супругом повукла са јавних дужности 2007. године, њихов син, принц Чарлс преузео је њихове дужности у иностранству.
За све време своје дуге владавине, увек је била под лупом јавности, али се за њу лично не везује ниједан скандал. Храбро је поднела буру која је уследила након развода брака принца Чарлса и принцезе Дајане, као и касније принцезине погибије. Смрт вољене Лејди Ди дуго је бацала сенку на монархију, али је та мрља полако падала у заборав након венчања принца Вилијама и једнако вољене Кејт Мидлтон 2012. године.
Можда најфасцинантнија способност недавно преминуле краљице, била је да монархију учини флексибилном и да кроз различите периоде, често турбулентне, само повећава поштовање према круни. И поред своје строго конзервативне појаве и манира, важила је за владарку која је прихватала иновације. Битлсе је прогласила витезовима, Винстон Черчил је био њен први премијер, угостила је америчког председника Џона Кенедија и подржала пуштање јужноафричког антиапартхејдског револуционара Нелсона Манделе из затвора.
Елизабет Александра Мери рођена је 21. априла 1926. године, као прво дете принца Алберта од Јорка и Леди Елизабет Бовс-Лион, за време владавине њеног деде, краља Џорџа В. Елизабета је била трећа у реду наследства, после стрица Едварда и оца Џорџа. Елизабету и њену четири године млађу сестру Маргарету васпитавала је гувернанта под надзором њихове мајке.
За седам деценија владавине увек је била под лупом јавности, али се за њу лично не везује ниједан скандал. Стојички је поднела буру која је уследила после развода брака принца Чарлса и принцезе Дајане, као и касније принцезине погибије. Смрт вољене Лејди Ди дуго је бацала сенку на монархију, али је та мрља полако падала у заборав након венчања принца Вилијама и једнако вољене Кејт Мидлтон 2012. године.
Можда најфасцинантнија способност Елизабете била је да монархију учини прилагодљивом и да кроз различите периоде, често турбулентне, само повећава поштовање према круни. И поред своје строго конзервативне појаве и манира, важила је за краљицу која је прихватала иновације. Битлсе је прогласила витезовима, Винстон Черчил је био њен први премијер, угостила је америчког председника Кенедија и поздравила пуштање Нелсона Манделе из затвора.
Елизабет Александра Мери рођена је 21. априла 1926. године, као прво дете принца Алберта од Јорка и Леди Елизабет Бовс-Лион, за време владавине њеног деде, краља Џорџа В. Елизабета је била трећа у реду наследства, после стрица Едварда и оца Џорџа. Елизабету и њену четири године млађу сестру Маргарету васпитавала је гувернанта под надзором њихове мајке.
На свој трећи рођендан појавила се на насловници престижног магазина "Тајмс" и већ тада је као плавокоса девојчица освојила срца људи широм света. Ипак, јавност се није превише интересовала за њу, јер се сматрало да су мале шансе да она икада наследи трон.
Међутим, када је 1936. године Елизабетин стриц Едвард ВИИИ абдицирао, њен отац постао је краљ Џорџ ВИ, а она наследница престола. Уживала је у безбрижном животу принцезе све до почетка ратних сукоба.
У септембру 1939. године, Британија је ушла у Други светски рат, због чега је било предложено да се принцезе евакуишу у Канаду. Ово је одбила њихова мајка која није желела да деца буду без ње. Принцезе су остале у дворцу Балморал у Шкотској до Божића те године, након чега су прешле у Норфолк. Годину дана касније преселиле су се у дворац Винџор, где су остале наредних пет година. 1940. године, Елизабета се први пут огласила преко радија за време ББЦ емисије "Цхилдрен’с Хоур“, како би пружила подршку свој деци коју је погодио рат.
Године 1945. Елизабета се придружује војсци где служи као возач и механичар у помоћним територијалним снагама. Обучавана је као "Но 230873 Сецонд Субалтерн Елизабетх Wиндсор" и једина је жена из краљевске породице која је прошла војну обуку, а такође и последњи живи шеф државе који је учествовао у Другом светском рату.
Неколико година касније, Елизабета се удала за грчко-данског принца Филипа. Због брака са њом принц Филип одрекао се своје титуле, јер је морао да пређе из православне вере у англиканску, и постао принц од Единбурга. Родила му је прво дете 1948. године, принца Чарлса, а затим и принцезу Ану, као и принца Ендруа и Едварда.
Како се здравље старог краља Џорџа погоршавало, принцеза Елизабета је почела да преузима неке његове дужности. Краљ је умро 6. фебруара 1952. године. Вест о очевој смрти затекла ју је у Кенији, где је боравила са супругом.
По повратку у Лондон, узела је владарско име Елизабета ИИ. Истог дана је проглашена за краљицу Канаде, а следећег дана и Уједињеног Краљевства. Свечано је крунисана 2. јуна 1953. године у Вестминстерској опатији. Крунисање је уједно био и први краљевски догађај преношен уживо на телевизији.
Почетак њене владавине обележио је постепени нестанак Британске империје, сиромаштвом Уједињеног Краљества, трендовима који су на одређени начин преокренути за време премијерских мандата Маргарет Тачер и Тонија Блера. Елизабета је постала владар који је посетио највише земаља света, чак 116.
Била је један од најдуговечнијих монарха савременог доба и веома омиљена у својој земљи. Од ње су били популарнији само њен унук, принц Вилијам и снаја Кејт Мидлтон. Елизабета има бројне потомке, а њена праунука, принцеза Шарлот Елизабет Дајана, ћерка ВИлијама и Кејт, носи њено име. Многи кажу да девојчица веома личи на прабаку.
Године 2002. Елизабета је прославила свој Златни јубилеј владавине. Будући да су јој сестра и мајка умрле у фебруару и марту исте године, у медијима се расправљало да ли ће прослава бити успех или пропаст по краљицу.
Поновно је кренула на велику турнеју својих земаља, започевши путовање на Јамајци у фебруару. Одржане су уличне забаве и комеморативни догађаји и подигнути су споменици у част прославе. По милион људи је сваки дан присуствовало слављу јубилеја у Лондону.
Елизабета је постала прва владарка која је прославила дијамантску годишњицу брака, у новембру 2007. године, а затим је 2017. прославила и сафирни. Принц Филип преминуо је у априлу ове године у 99. години.
Принц Чарлс је преузео више дужности када је Елизабета 2017. године прославила 92. рођендан, али краљица до краја живота није одустала од владавине.
Препознатљива је била по ношењу конзервативне одеће и шешира пастелних боја. Обожавала је коњске трке, псе и фотографију. Њена имовина се процењивала на пола милијарде долара, иако већина њених поседа није укључена у ову процену јер им се не зна цена.
Наслеђивање британског престола је одређено пореклом, полом, легитимитетом и религијом. Према обичајном праву, круну наслеђују деца суверена или најближа колатерална линија суверена без деце.
(Новости/Блиц)
БОНУС ВИДЕО: Краљица Елизабета Друга
Препоручујемо
ПОРОДИЧНО СТАБЛО: Ево како изгледа линија наслеђивања британског престола
08. 09. 2022. у 20:00
ОДЛОЖЕН САСТАНАК ДРЖАВНОГ САВЕТА: Лекари саветовали краљицу да се одмори
07. 09. 2022. у 21:00
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (1)