РАТ У УКРАЈИНИ: Зеленски тврди да су украјинске снаге ставиле под контролу поједина насеља у Харкову

07. 09. 2022. у 07:22 >> 23:52

У ТОКУ је 196. дан специјалне војне операције коју Русија изводи у Украјини. Настављају се борбе на северу Херсонске области, међутим, украјинска војска је кренула и у офанзиву у правцу Балаклеје, Харковска област. Руска војска наставља да изводи прецизне ударе по објектима украјинске војне нфраструктуре.

РАТ У УКРАЈИНИ: Зеленски тврди да су украјинске снаге ставиле под контролу поједина насеља у Харкову

Фото: AP Photo/Evgeniy Maloletka/AP Photo/Efrem Lukatsky/Профимедиа/Илустрација

Нека насеља источно од Кијева под украјинском контролом?

Председник Украјине Володимир Зеленски пренео је данас, како је рекао, добре вести из области Харков источно од Кијева, наводећи да су нека насеља поново стављена под украјинску контролу.

У вечерњем видео обраћању, он је такође, захвалио украјинским артиљеријским трупама на, како је рекао, успешним ударима на руске снаге на југу Украјине, пренео је Ројтерс.

Русија је почела специјалну војну операцију у Украјини 24. фебруара са циљем, како наводи Москва, демилитаризације и денацификације те земље.

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/24 Канал

УН и Црвени крст да имају приступ украјинским заробљеницима

 Уједињене нације и Међународна организација Црвеног крста морају имати приступ местима на којима се у Русији налазе украјински ратни заробљеници као и заробљени цивили, изјавила је данас у Савету безбедности подсекретар УН за политичке и мировне послове Розмари ди Карло.

На састанку Савета безбедности говорила је и висока званичница УН за људска права, Илзе Брандс Керис, пренела је агенција Ројтерс.

Керис је казала да према информацијама њене канцеларије, руске оружане снаге излажу заробљене цивиле систему безбедносних провера и прикупљању личних података.

Експерти Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) су свесни да украјинска војска гранатира нуклеарну електрану Запорожје

 - Након што су посетили то постројење, чланови (мисије) ИАЕА морају врло добро да знају да гранатирање спроводе Украјинци, али очигледно агенција не може да приушти себи да то каже наглас - рекао је он у интервју телевизији Росија-24, пренео је ТАС С.

ИАЕА је у уторак позвала да се заустави гранатирање у близини нуклеарне електране Запорожје и да се одмах успостави безбедносна зона око ње, у извештају објављеном након инспекције Запорожја прошле недеље.

Постројење је под контролом руских снага од марта, али тамо и даље ради украјинско особље и повезано је са украјинском електричном мрежом.

И Кијев и Москва оптужују једни друге за испаљивање пројектила на електрану, што је изазвало страх од нуклеарне катастрофе сличне оној у Чернобиљу.

Украјина негира да напада постројење и оптужује Москву да је стационирала тешко наоружање у нуклеарној електрани, што Русија негира, пренео је Ројтерс.

Председник Русије изјавио је данас да је наредио Росатому да предузме додатне мере како би осигурао безбедност у Запорошкој нуклеарној електрани (ЗНПП)

 - Замолио сам јуче директора Росатома (Алексеја) Лихачова да изнесе додатне предлоге како би се осигурала безбедност (у ЗНПП), јер тамо главна претња није реактор, већ складиште потрошеног горива - рекао је председник Русије на Источном економском форуму, пренео је ТАС С.

Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) је у уторак објавила резултате своје мисије у нуклеарним објектима Украјине, укључујући ЗНПП.

У извештају се позива на успостављање безбедне зоне у ЗНПП како би се спречила појава несреће услед међусобних непријатељстава.

Путин је, такође, рекао да руски тајкуни не би изгубили новац на својим рачунима и јахте да су послушали претходна упозорења и задржали имовину у Русији.

 - Говорио сам многим људима давно да ће се уморити од трчања тамо-амо, покушавајући да заштитите своје интересе. Замрзнуте су им ствари попут имовине, бродова и другог. Упозорио сам их на то. Било би боље да су овде чували своје бродове и убризгавали новац у развој руске инфраструктуре, а не у страну имовину. Не би изгубили ништа, све би било овде, код куће, а профит би се зарадио од улагања новца - истакао је Путин.

Фото: Принтсцреен РИА Новости

Украјина је данас позвала становнике са подручја око нуклеарне електране Запорожје да се евакуишу ради сопствене безбедности

 - Апелујем на становнике округа у близини Запорошке нуклеарне електране.... евакуишите се! Пронађите начин да дођете до територије која је под (украјинском) контролом - написала је потпредседница украјинске владе Ирина Верешчук на Телеграму, пренео је Ројтерс.

Дмитро Орлов, прогнани градоначелник Енергодара, који опслужује нуклеарну електрану, навео је на Телеграму да је град под ватром руских снага и да нема струју.

Москва и Кијев оптужују једни друге за гранатирање нуклеарне електране Запорожје, највеће нуклеарке у Европи.

Фото: Пресс Сервице оф Натионал Нуцлеар Енергy Генератион Цомпанy Енергоатом виа АП

Шолц обећао Зеленском наставак немачке помоћи

Немачки канцелар Олаф Шолц обећао је председнику Украјине Володимиру Зеленском континуирану подршку, саопштио је данас портпарол немачке владе.


Двојица лидера су разговарала телефоном о даљим начинима како да се помогне земљи разореној ратом, а у то улазе мере помоћи приликом обнове Украјине, пренео је Ројтерс.

Шолц је нагласио да су у току припреме за међународну конференцију о помоћи Украјини, која ће бити одржана у Берлину 25. октобра.

Зеленски и Шолц су се, такође, сложили да је заштита нуклеарне електране Запорожје од великог значаја и подржали су препоруке из извештаја Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА), која је позвала да се направи зона заштите око нуклеарке.

Фото: АП Пхото/Маркус Сцхреибер

Начелник украјинског Генералштаба Валериј Залужњи признао је данас да је украјинска војска извела низ напада на руске ваздушне базе на Криму


Начелник Генералштаба је у ауторском чланку који је написао са послаником Михаилом Забродским за украјинску агенцију Укринформ објаснио да су напади извршени пројектилима.

Украјина је досад само наговештавала да је изводила нападе на Крим, а један високи украјински званичник је анонимно рекао Ројтерсу да су експлозије у ваздушној бази на Криму биле дело украјинских саботера.

Залужњи је навео да је успех Оружаних снага Украјине то што су непријатељства пребачена на Крим.

 - Говоримо о низу успешних ракетних напада на непријатељске базе на Криму, пре свега, на војну писту Саки - наводи се у извештају и додаје да се напад догодио 9. августа, а да су руски авиони након тога били "ван строја".

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

Европска комисија је предложила додатних пет милијарди евра финансијске помоћи Украјини 

Кредит би требало да помогне Украјини, која се суочава са последицама руске инвазије, да финансира своје најхитније потребе.

То је друга рата пакета финансијске помоћи Украјини од девет милијарди евра, који је Европска комисија објавила у мају, а који су лидери одобрили на састанку у Бриселу крајем јуна.

Комисија је, у име ЕУ, почетком августа исплатила прву милијарду евра из овог пакета ванредне макрофинансијске помоћи. Преосталих до три милијарде евра биће обезбеђено "у најкраћем могућем року", саопштено је у Бриселу.

- Ситуација у Украјини захтева нашу пуну подршку - написала је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен у данашњем твиту поводом најаве помоћи Кијеву.

Исплате, које ће се вршити у "малом броју рата", могле би да почну чим чланице ЕУ и Европски парламент одобре данашњи предлог комисије.

Најављених девет милијарди евра помоћи првобитно је обустављено због неслагања појединих држава чланица око тога да ли је земља способна да узима дугорочне кредите током рата.

Данашњи предлог даље помоћи део је напора ЕУ, у сарадњи са међународном заједницом, да помогне Украјини да реши своје брзо растуће финансијске потребе суочене са руском инвазијом. То је кључни елемент краткорочних мера за задовољавање потреба земље и одржавање основних услуга и значајно доприноси затварању преосталог финансијског јаза за четврти квартал, саопштио је Брисел.

У првој половини године Европска комисија исплатила је Украјини кредит од 1,2 милијарде евра, а он заједно са августовском исплатом вец́ износи 2,2 милијарде евра од почетка руске агресије.

Укупна подршка у виду макрофинансијске помоћи Украјини од почетка рата могла би тако да достигне десет милијарди евра, када цео пакет ванредне макрофинансијске помоћи Украјини проради ове године, саопштено је у Бриселу.

Конашенков: Гранатирање Запорожја оставило Енергодар без струје

Министарство одбране Русије саопштило је данас да је украјинска војска наставила са провокацијама у зони нуклеарке Запорожје, због чега је оближњи град Енергодар остао без струје.

- Упркос присуству представника ИАЕА кијевски режим је наставио са провокацијама у нуклеарној електрани Запорожје претећи тако да изазове катастрофу - рекао је портпарол руског Министарства одбране Игор Конашенков на брифингу, пренела је агенција интерфаx.ру.

Он је рекао да су током дана забележена три артиљеријска гранатирања Енергодара.

- Укупно је 16 граната испаљено са подручја насеља Иљинка и Марганеца, која се налазе на супротној обали каховског резервоара. Услед удара у трафостаницу град је остао без струје - рекао је Конашенков.

Према његовим речима, оружана моћ непријатеља је потиснута узвратном ватром руске артиљерије, а радиолошка ситуација у Запорожју је нормална.

Брифинг Министарства одбране Русије:

- Руске снаге су ослободиле важну стратешку тачку Кодема у Доњецкој Народној Републици;

- Због великих губитака украјинска војска у последња 24 часа није изводила офанзивне операције у подручју фронта од Николајева до Кривог Рога;

- Уништен командни центар 24. Механизоване бригаде у Николајевској области, људство и техника 46. Аеромобилне бригаде у Херсонској области;

- Ваздушно-космичке снаге су уништиле складиште муниције 406. Артиљеријске бригаде украјинске војске у Николајевској области;

- Оборена су два украјинска војна авиона МиГ-29 и Су-25.

Путин: Ситуација у Русији се нормализује, учинићемо све да обуздамо цене и инфлацију

Председник Русије Владимир Путин говорио је на источно-економском форуму који се одржава од 5. до 8. септембра у кампусу Далекоисточног федералног универзитета на острву Руски у Владивостоку.

- То потврђују и макроекономски показатељи - рекао је Путин на Источном економском форуму у Владивостоку.

Према његовим речима, државне финансије су се стабилизовале, буџет ће бити профицитан, око 485 милијарди рубаља. Према Путиновој процени, ако и дође до пада привреде Русије он ће бити минималан – нешто изнад два одсто. Он је оценио да руски бизнис у условима санкција показује висок степен одговорности према држави и грађанима.

- Учинићемо све да обуздамо цене у Русији и инфлацију - рекао је он.

Он је претходно рекао да ће до краја ове године инфлација бити на нивоу 12 одсто.

О заплени имовине руских бизнисмена на Западу: Упозоравао сам...

Председник Русије рекао је да је заплена имовине руских бизнисмена на Западу лекција за све и додао да је упозоравао на то.

- Својевремено сам им говорио да ће се натрчати бранећи своје интересе. Запленили су има тамо рачуне, јахте .. Упозоравао сам на то, боље да су јахте држали овде и новац улагали у развој руске инфраструктуре, а не у стране активе. То је лекција за све… Упозоравао сам. Не зато што сам паметнији, него зашто што располажем са више информација - рекао је он.

ПУТИН УПОЗОРАВА: Ако ограниче цене руских енергента, неће бити ни гаса, ни нафта, ни угља, ничега

Европско енергетско тржиште престало је да буде основно за Русију, изјавио је руски председник Владимир Путин на Источном економском форуму.

Према његовим речима, ако Европи не буде био потребан руски гас, извозиће се у друге земље. Он је идеју Европске уније (ЕУ) да уведе горњу цену руског гаса назвао „нетржишном глупошћу“, која ће довести до новог круга поскупљења енергената.

- Још једна глупост, која ће довести до даљег раста цена на светским тржиштима, па и у Европи. Ништа се не може решити административним путем у сфери економије и светске трговине - уверен је Путин.

- А ако неко покуша то (ограничење цена енергената) да спроведе, то неће бити добро за оне који донесу такву одлуку. Између осталог, постоје уговори о снабдевању. Ако буду донете неке одлуке политичке природе које су у супротности са уговорима, једноставно, их нећемо поштовати! Генерално, нећемо испоручивати ништа ако је то у супротности са нашим интересима. Нећемо испоручивати гас, ни нафту, ни угаљ, ни лож уље, ништа! Али ако неко покуша нешто да нам наметне, он данас није у тој позицији да нам диктира своју вољу! - упозорио је Путин.

Председник такође сматра „глупошћу“ оптужбе да се „Северни ток“ користи као енергетско оружје. Гасовод ће наставити са радом када добије ремонтовану турбину од Немачке.

„Дајте нам турбину, сутра ћемо укључити "Северни ток 1". Не дају ништа. Кажу: ево, користе га као оружје. Које оружје? Сами су довели ствари у ову ситуацију, а сада не знају шта ће са тим“, рекао је Владимир Путин.

Украјина и Пољска су криве за заустављање испорука руског гаса Европи, подсетио је он.

- Шта се десило? Преко Украјине пролазе два крака гасовода. Украјина је самоиницијативно узела и искључила један крак под измишљеним изговором да нема контролу над њим. Они су га сами зауставили, ми нисмо. Други гасовод Јамал - Европа који иде кроз Пољску, сама Пољска је ставила под санкције и затворила. Јесмо ли ми то урадили? Пољаци су га затворили - рекао је Путин.

Путин: Оптужују Русију, а шта је било с међународним правом у Ираку и Југославији?

Међународно право се увек крши, рат у Ираку, бомбардовање Југославије и Београда није пратило одобрење УН, а данас оптужују Москву, рекао је руски председник Владимир Путин. Свет мора да буде праведнији, додао је он.

- Међународно право се увек крши. Сада многи говоре о томе да Русија крши међународно право. Сматрам да то апсолутно не одговара стварности. Ко је започео рат у Ираку без одобрења УН? Ко је уништавао Југославију под згодним изговорима, ко је то радио? Ко је покренуо рат у срцу Европе, бомбардујући Београд? Нико се тада није сећао принципа међународног права - рекао је Путин на пленарној седници Источног економског форума у Владивостоку.

Свет мора да буде далеко праведнији, рекао је Путин додао да не сме бити заснован на диктату једне државе.

- Представа о мултиполарности и свету је таква да он мора бити далеко праведнији и не сме бити заснован на диктату једне државе која је уобразила да је изасланик бога на Земљи, можда чак и нешто више, и своју политику базира на својој наводној изузетности - рекао је руски председник.

О Донбасу и међународном праву

Русија је дужна да пружи помоћ како би заштитила ДНР и ЛНР и то чини у складу са тачком 51. Повеље УН, рекао је руски председник.

- Повеља УН говори о праву народа на самоопредељење. Током ‘косовске кризе’ Међународни суд правде је донео одлуку према којој, ако неки део територије, део земље жели да прогласи независност онда он није обавезан да тражи дозволу од централних власти државе. То је примењиво у случају Косова. А зашто није иста ствар у случају ДНР и ЛНР? Све је исто - рекао је он.

Источни економски форум се одржава од 5. до 8. септембра у кампусу Далекоисточног федералног универзитета на острву Руски у Владивостоку. Новинска агенција РИА Новости је генерални медијски партнер форума.

Гас је потребан и самој Русији

Према речима Путина, руски енергетски ресурси треба пре свега да буду усмерени „на развој сопствене земље“.

- Али имамо их толико да смо спремни да изађемо у сусрет растућим потребама свих који желе да раде са нама“, рекао је председник, наводећи да је „ово веома добра и корисна сарадња за наше партнере.

Он сматра да је руски цевоводни гас увек конкурентнији од течног природног гаса који стиже преко океана.

Према речима Владимира Путина, захваљујући испорукама руског гаса, привреде водећих европских земаља „деценијама су имале очигледне конкурентске предности глобалног карактера“.

- Ако мисле да им такве предности нису потребне, то нам никако не смета, јер је потражња за енергетским ресурсима у свету веома велика - уверава председник Русије.

Гасовод "Северни ток 2" није џаба грађен, ако буде било потребно, може се већ сутра пустити у рад, рекао је Путин.

Путин о почетку операције у Украјини: Одговорили смо истом мером

Ми нисмо покренули борбена дејства, већ покушавамо да их зауставимо, изјавио је председник Русије Владимир Путин на источном економском форуму који је одржан у Владивостоку.

- Ништа нисмо изгубили, нити ћемо изгубити. Главно је то што ћемо добити – јачање суверенитета - рекао је руски лидер, истакавши: - Све непотребно ће бити одбачено, а ми ћемо ићи напред.
По његовим речима, војна дејства су почела 2014. године након државног удара оних који нису желели миран развој и који су угњетавали обичне људе, вршећи геноцид у Донбасу.

- Русија је одлучила да одговори истом мером, као наш потенцијални противник - оружаним средствима - додао је он.

Како је навео, помоћ становницима Донбаса је дуг Русије.

- И ми ћемо га испунити до краја - обећао је Путин.

Путин: Дајте нам турбину, сутра ћемо укључити "Северни ток", али ви је не дате

Европско енергетско тржиште престало је да буде основно за Русију, изјавио је руски председник Владимир Путин на Источном економском форуму.

Према његовим речима, ако Европи не буде био потребан руски гас, извозиће се у друге земље. Он је идеју Европске уније (ЕУ) да уведе горњу цену руског гаса назвао „нетржишном глупошћу“, која ће довести до новог круга поскупљења енергената.

- Још једна глупост, глупост, која ће довести до даљег раста на светским тржиштима, па и у Европи. Ништа се не може решити административним путем у сфери економије и светске трговине - уверен је Путин. Он је сигуран да је Европа „саму себе довела у такозвани санкциони ћорсокак“.

Председник такође сматра „глупошћу“ оптужбе да се „Северни ток“ користи као енергетско оружје. Гасовод ће наставити са радом када добије ремонтовану турбину од Немачке.

- Дајте нам турбину, сутра ћемо укључити "Северни ток 1". Не дају ништа. Кажу: ево, користе га као оружје. Које оружје? Сами су довели ствари у ову ситуацију, а сада не знају шта ће са тим - рекао је Владимир Путин.

Према речима Путина, руски енергетски ресурси треба пре свега да буду усмерени „на развој сопствене земље“.

- Али имамо их толико да смо спремни да изађемо у сусрет растућим потребама свих који желе да раде са нама - рекао је председник, наводећи да је „ово веома добра и корисна сарадња за наше партнере”.

Он сматра да је руски гасоводни гас увек конкурентнији од течног природног гаса који стиже преко океана.

Према речима Владимира Путина, захваљујући испорукама руског гаса, привреде водећих европских земаља „деценијама су имале очигледне конкурентске предности глобалног карактера“.

- Ако мисле да им такве предности нису потребне, то нам никако не смета, јер је потражња за енергетским ресурсима у свету веома велика - уверава председник Русије.

- Гасовод "Северни ток 2" није џаба грађен, ако буде било потребно, може се већ сутра пустити у рад - рекао је Путин.

Путин: Опада доминација Америке у светској политици

Председник Русије Владимир Путин изјавио је да Запад жели да наметне своје моделе понашања, али да сада долази до пада доминације САД у светској политици.

- Запад настоји да очува светски поредак који само њему иде на руку и који је заснован на правилима која су сами измислили и које мењају у зависности од околности - рекао је председник Русије на пленарној седници Источног економског форума у Владивостоку.

- Као претња читавом свету уочавају се отворени, агресивни покушаји Запада да другим земљама наметну моделе понашања, да их лиши суверенитета и да их потчине својој вољи. Заправо, нема ничег необичног у томе. То је политика коју колективни Запад спроводи већ деценијама - рекао је Путин.

Он је нагласио да је катализатор тих процеса пад доминације САД.

- Катализатор тих процеса је пад доминације САД у глобалној економији и политици као и тврдоглаво одсуство жеље, неспособност западних елита да виде и признају објективне чињенице - навео је он.

Сједињене Државе, руководећи се својим интересима, никада себе ни у чему не ограничавају и не устежу ни од чега како би оствариле своје циљеве, истакао је он.
Путин је у обраћању истакао да је у систему међународних односа дошло до тектонских промена, порасла је улога држава Азијско-пацифичког региона, оне су центри технолошког раста.

Такође је нагласио да већина држава тог региона не прихвата деструктивну политику санкција. У фокусу пословних односа су принципи узајамне користи и сарадње, додао је он.
Како је указао, привреда азијских држава расте брже од западних и та тенденција ће се наставити и у будућности.

- У последњих 10 година БДП држава Азије је на годишњем нивоу бележио раст од пет одсто, док је светски био три одсто, у САД два одсто, у ЕУ 1,2 одсто. Још важније је да ће се та тенденција наставити. Чему ће то водити? Као резултат, удео привреде Азије у глобалном БДП ће расти и са 37,1 одсто колико је било 2015. године попеће се на 45 одсто 2027. године и тај тренд ће се готово сигурно одржати - објаснио је руски председник.

У покушају да се супротставе току историје земље Запада су поткопале кључне темеље светског економског система који је годинама грађен, указао је руски председник.
Изгубило се поверење према долару и фунти као валутама и Русија се удаљава од њихове примене.

- Русија се корак по корак удаљава од примене непоузданих валута које саме себе компромитују - рекао је он.

Русија ће штитити своје националне интересе

Русија ће увек штитити своје националне интересе, истакао је руски лидер. Према његовим речима, Русија води независну политику и цени то код својих партнера.

- Русија је суверена држава, увек ћемо штитити своје националне интересе, водећи самосталну политику, и исте такве квалитете ценимо и код наших партнера који годинама демонстрирају поузданост и одговорност у оквиру трговинско-инвестиционе и других видова сарадње, мислим на наше партнере из Азијско-пацифичког региона - рекао је Путин.

Према његовим речима, економска ситуација у Русији се стабилизовала, али проблеми постоје и то је углавном повезано са испорукама из иностранства.

Путин је нагласио да је стабилизовано валутно и девизно тржиште Русије, да је инфлација у паду, а да је стопа незапослености на историјском минимуму - мање од четири одсто.
Оцене и прогнозе које се тичу економске динамике далеко су оптимистичније него што је то био случај почетком пролећа.

Ма како неко желео да изолује Русију, тако нешто није могуће, истакао је руски председник.

- Користећи сопствене природне конкурентне предности наставићемо да јачамо наш транспортни потенцијал, да ширимо мрежу пруга и путева, градимо нове приступе морским терминалима и јачамо њихов капацитет - рекао је он.

ЛНР: За 24 сата ликвидирано 45 украјинских војника

Народна милиција Луганске Народне Републике (ЛНР) саопштила је да је за 24 сата украјинска војска изгубила до 45 људи, два оклопна транспортера и два артиљеријска борбена возила.

- У протеклих 24 сата је акцијама Народне милиције ЛНР-а противник изгубио велики број војника и војне технике. Уништено је: до 45 војника, два оклопна транспортера, четири јединице специјалне аутомобилске технике и два артиљеријска борбена возила - наводи се у саопштењу Народне милиције ЛНР на Телеграму, преноси Спутњик.

Наводи се и да је током 6. септембра очишћено више од шест хектара територије од експлозивних направа које је украјинска војска оставила у рејону Чабановке и Александровке, као и да је украјинска војска изгубила око 35 војника, два тенка и петоклопних транспортера.

Украјинска војска три пута гранатирала Нову Каховку

Украјинска војска је три пута у ракетном нападу гранатирала Нову Каховку, између осталог и хидроелектрану у том граду.

У гранатирању су оштећени индустријски објекти који се налазе ван града, саопштио је Спутњику шеф администрације рејона Нова Каховка Владимир Леонтјев.

- Гранатирају не само хидроелектрану, погођени су и индустријски објекти ван града. Синоћ су такође гранатирали, а данас је било три јаких напада - рекао је Леонтјев и истакао да нема настрадалих.

Додао је да у просеку за 24 сата украјинска војска испаљује више од 100 ракета на град и околину, као и да сматра да је за тај новац Запад могао да сагради неколико градова уместо да га троши на наоружање.

Ослобођено село Кодема?

Према незваничним информацијама, руска војска је ослободила село Кодема, поред села Пески, за које су се водиле жестоке борбе.

Фото: Принтсцреен РИА Новости

 

Путин о санкцијама

Председник Русије Владимир Путин обраћа се на Источном економском форуму.

- "Грозница санкција" коју је подстакао такозвани колективни Запад претња је целом свету, рекао је Путин на пленарној седници Источног економског форума.

Како је истакао руски лидер, "неспремност других земаља да се "покоравају" правилима Запада тера их на тешке одлуке.

Путин је навео да "Запад настоји да очува светски поредак који само њему иде на руку и који је заснован на правилима која су сами измислили и које мењају у зависности од констелације снага".

Према речима руског председника, пандемију вируса корона заменили су други изазови, такође глобалне природе, који прете целом свету.

- Мислим на грозницу санкција Запада, његове нескривене, агресивне покушаје да наметне обрасце понашања другим земљама, лиши их суверенитета и потчини их својој вољи.

Како каже, у томе нема ничега необичног јер је то политика коју колективни Запад спроводи деценијама.

- Катализатор тих процеса је пад доминације САД у глобалној економији и политици као у тврдоглаво одсуство жеље, неспособност западних елита да виде и признају објективне чињенице - навео је он.

Украјинско жито уместо у сиромашним земљама завршило у ЕУ

Практично цело жито које је било извезено из Украјине завршило је у земљама ЕУ, саопштио је председник Русије Владимир Путин на Источном економском форуму који се одржава у Владивостоку.

Како је истакао, најсиромашније земље губе приступ основним намирницама јер их развијене земље купују, њихова куповина у великим количинама изазива раст цена, рекао је руски председник Владимир Путин.

Говорећи о украјинском житу, Путин је навео да уместо у земље у развоју, украјинско жито је отишло у земље ЕУ. Само два брода од 87 су стигла у земље, којима је оно било преко потребно.

- Можда би требало ограничити извоз пшенице из Украјине, о томе ћу се посаветовати са (Реџепом) Ердоганом - рекао је Путин.

По његовим речима, 345 милиона људи већ пати од недостатка хране, што је 2,5 пута више у поређењу са 2019. годином.

Председник Русије долетео је у понедељак у Владивосток, где је пратио војне вежбе „Восток 2022“ и учествује на Источном економском форуму.

Нема детаља предлога о демилитаризацији Запорожја

Русија још чека на конкретне детаље иницијативе за успостављање демилитаризоване зоне око нуклеарне електране Запорожје, саопштио је новинарима стални представник Русије при Уједињеним нацијама Василиј Небензја.

Коментаришући могућност демилитаризоване зоне око нуклеарне електране, коју је раније у уторак предложио генерални директор ИАЕА Рафаел Гроси, Небензја је рекао да је генерални секретар УН Антонио Гутерес изнео ту иницијативу „пре неколико месеци“, преноси ТАС С.

- Дакле, прво питање које сам тада поставио, било је: Желим да знам детаље. Исто је и сада. Не знам шта генерални директор Гроси мисли под тим или у којој мери би то побољшало безбедност - рекао је руски дипломата новинарима.

Он је још саопштио да „у тренутним околностима, демилитаризација неће бити мера за заштиту постројења“.

- Једини разуман начин да се осигура да електрана буде заштићена од нуклеарних несрећа је да се заустави украјинско гранатирање постројења - саопштио је Небензја.

ИАЕА је у уторак сумирала резултате своје инспекцијске посете нуклеарним постројењима у Украјини, укључујући и нуклеарну електрану Запорожје, и објавила одговарајући извештај.

ИАЕА је у свом извештају позвала да се одмах успостави безбедносна зона око нуклеарне електране Запорожје.

Неколико сати касније, генерални директор ИАЕА Рафаел Гроси саопштио је Савету безбедности УН путем видео везе да ће ускоро странама послати своје предлоге о безбедности нуклеарке Запорожје, наводи ТАС С.

Мјанмар почео да купује руске нафтне деривате

Мјанмар је почео да купује руске нафтне деривате и за неколико дана ће добити прву залиху дизел горива и спреман је да плати испоруке у рубљама, рекао је генерал Мин Аунг Хлајн за РИА Новости.

- Снабдевање нафтним дериватима из Русије у Мјанмар већ се успешно обавља. За неколико дана добићемо прву испоруку дизел горива из Русије - рекао је Мин Аунг Клајн.

- Што се тиче платног система, плаћаћемо у оној валути у којој руска страна прихвата. То нам умногоме олакшава задатак, јер у другим валутама постоје многа ограничења за пријем и пренос - додао је он.

Оборен Су-25 северно од Посад-Покровског

Како пишу телеграм канали, припадници 7. Десантно-јуришне дивизије Ваздушно-десантних снага Русије саопштили су да је оборен још један украјински Су-25 северно од Посад-Покровског, на аутопуту Херсон- Николајев, преноси Спутњик.

То је био трећи Су-25 који обо0рен у овом делу фронта.

Украјински напад на Балаклију

Како пишу ратни репортери са лица места, у Балаклеји се налази резервни састав снага Доњецке Народне Републике.

То је искористила украјинска војска и ушла у оближње село Вербовка. Кроз Балаклеју пролази главни пут за снабдевање руске групе у подручју Изјума. Циљ је да се оно прекине.

БОНУС ВИДЕО - РУСКА МОЋ НА ВОЈНОЈ ВЕЖБИ "ВОСТОК 2022": Погледајте како "бастион" уништава циљеве на мору

Украјина је данас позвала становнике са подручја око нуклеарне електране Запорожје да се евакуишу ради сопствене безбедности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)

ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.

24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43

Коментари (1)

МЕЧ СА АРИНОМ ЈЕ ПРАВИ ИЗАЗОВ, АЛИ СУБОТА ЈЕ У МОМ МОЗГУ ДАЛЕКО: Киз пресрећна после уласка у финале Аустралијан опена