НАФТНИ ТУК НА ЛУК: Ескалација сукоба најразвијенијих светских економија око енергената
СИТУАЦИЈА на глобалном тржишту енергената се компликује ескалацијом нафтног рата најразвијенијих економија и Москве. Док су министри финансија Групе седам најразвијенијих економија (Г7) ограничавали максималне цене откупа руске нафте, Москва је саопштила да престаје са продајом нафте земљама које уводе таква ограничења на цене руских енергената.
Јапански министар финансија Шуничи Сузуки је рекао да је одлука Г7 донета с циљем да се "ограниче приходи Русије од енергената".
- Дошло је време да се поставе ограничења цене руског гаса којим се снабдева Европа - саопштила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, наводећи да је мера потребна да се зауставе покушаји руског председника Владимира Путина да манипулише европским енергетским тржиштем.
Но, Москва је јуче саопштила да ће престати са продајом нафте оним земљама које уводе ограничења на цене руских енергената. Потпредседник руске владе Александар Новак је претходно изјавио да су руске нафтне компаније спремне на то да Европска унија уведе ембарго на увоз руске нафте у децембру ове године, и додао да Москва планира да одржи тренутан ниво производње. Кремљ је упозорио и да ограничења воде до значајне дестабилизације на светском тржишту нафте.
У заједничком саопштењу Г7 се наводи и да се, ако буде потребно, могу размотрити додатне мере како би се осигурала ефективност горње границе цене нафте из Русије и да цена може да буде ревидирана. Додаје се да ће Г7 развити циљане механизме, заједно са рестриктивним мерама, како би се обезбедило да најугроженије и погођене земље задрже приступ енергетским тржиштима, укључујући руско.
Министри финансија Г7 позвали су све земље произвођаче нафте да повећају њену производњу како би смањиле нестабилност на енергетским тржиштима и поздравили недавну одлуку ОПЕК-а да повећа производњу у условима отежаног снабдевања. Учесници самита донели су и одлуку да забране осигурање бродова и пружање финансијских услуга превозницима руске нафте по ценама изнад утврђеног прага.
Упркос паду обима извоза нафте из Русије, њен приход по овом основу порастао је у јуну за 700 милиона долара у односу на мај, због цена које су расле као последица рата у Украјини, саопштила је прошлог месеца Међународна агенција за енергетику.
Неки званичници у Г7 довели су у питање да ли мера може бити успешна без учешћа великих потрошача нафте Кине и Индије, за које је мало вероватно да ће подржати план.
ГАС КА НЕМАЧКОЈ
Руски енергетски гигант "Гаспром" данас, после тродневног ремонта, обнавља испоруке гаса преко гасовода "Северни ток 1" према Немачкој. Пре обуставе рада гасовод је радио са 20 одсто капацитета.
Препоручујемо
НЕМЦИ ВАПЕ ЗА ПОМОЋ ОД ДРЖАВЕ: Сваки пети грађанин у кризи жели државни "стимуланс"
02. 09. 2022. у 12:43
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (4)