ПОСЛЕ ПОЛА ВЕКА: У Италији историја кризе и сиромаштва може да се понови

Милица Остојић

29. 08. 2022. у 13:03

СТРАХОВАЊА да се историја кризе и сиромаштва у Италији може поновити нису мала и претња од истинског енергетског цунамија није на помолу већ је у току - затварање више хиљада фирми и губитак радних места за око милион радника, који крећу ка каси помоћи, број захтева увећан је до јула за 45 посто.

ПОСЛЕ ПОЛА ВЕКА: У Италији историја кризе и сиромаштва може да се понови

Фото: ЕПА

Многи Италијани памте 1973. годину, када је уследила прва послератна криза у земљи, као последица Јомкипурског рата и потом арапског ембарга, а Италија је зависила две трећине од увозног петролеја, и пакета мера које је усвојила тадашња Влада како би се земља изборила са енергетском кризом. Почиње страх да ли садашње увећање цена енергената личи на тај период.

Цена гаса у Италији достигла је ниво који не омогућује даљи наставак производних процеса. Иде се на смањивање обима производње у бројним делатностима, као што су металопрерађивачка индустрија, прерада гвожђа, занатство, производња стакла, керамике, папира...

Само неки од примера увећања цене производње због притиска цене гаса говоре јасно у прилог томе: прерада минерала 902 процента, у пољопривреди за 639 процената, у обради дрвета 315 процената, прехрамбених производа 217, текстилној индустрији 350, у преради коже 344, а у металургији пораст цена енергије стигао је до звезда. И сви на сав глас траже ургентне мере помоћи од државе како би преживели и како не би затворили производњу, јер послују са губицима и не могу да исплате раднике.

Председник Занатске индустрије (Конфкомерћо), која представља душу италијанске производње, бренда и стила мејд ин Итали, Марко Гранели најавио је да ће хиљаде таквих фирми затворити или бити принуђене на редуковање производње јер су у последњих 12 месеци доживеле увећање цена за производњу од 500 процената. Једна мала фирма са 20 запослених која је плаћала месечно електричну енергију 2.900 сада плаћа 13.000 евра.

Иде се ка оном ризику који Италија добро познаје из затварања у време ковида, јер су рачуни већ увећани у просеку за пет пута или чак десетоструко. А оно најгоре није још стигло, на прагу су јесен и зима, сезона грејања, биће званично прописане мере колика температура може бити у становима, у канцеларијама, предлог је да се гасе светла у јавној расвети где год је то могућно, на јавним институцијама, да се затварају ресторани раније, скраћивање радног времена самопослуга ....

Сви позивају на ургентност, брзо реаговање у мерама помоћи произвођачима, а у тренутку када у Италији траје предизборна кампања, парламентарни избори су 25. септембра, питање је која ће то Влада реаговати, садашња или ће се чекати будућа?

А грађани већ сада могу "да се смрзну" и буквално од предлога мера. Уз уштеде свака фамилија у просеку осиромашиће кућни буџет за 1.231 евро, уз гашење светла, смањивање грејања на предложених 19 степени, чак препорученог времена за туширање, редуковање температуре и у фрижидеру.   

                                                           

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

И ОНА ДИГЛА РУКУ НА СЕБЕ?! Драма чувене певачице после самоубиства њеног досадашњег мужа, кошаркаша Јаниса Тиме