ГРЧКИ С-300 НАЦИЉАО ТУРСКЕ ЛОВЦЕ: Озбиљан инцидент изнад Егејског мора
ГРЧКА војска је ПВО системом С-300 "осветлила" и пратила турске ловце Ф-16, јавио је Си-Ен-Ен Турк, позивајући се на изворе из Министарства одбране Турске.
Фото: Profimedia/Shutterstock
- Током летова авиона Ф-16 турских ваздухопловних снага у међународном ваздушном простору у Егејском мору и источном Медитерану у августу, догодио се озбиљан инцидент који није у складу са духом савезништва. Турске авионе узнемиравала је Грчка војска руским ПВО системом С-300, стационираном на острву Крит - пише у саопштењу.
Како је наведено, радар система С-300 је "локовао" мету, што је радња која се врши пред навођење и испаљивање пројектила ка авиону.
Турски авиони Ф-16 су били на висини већој од три километра, западно од острва Родос.
Саговорници турског медија додају да су пилоти "извршили планиране задатке и безбедно се вратили у своје базе".
Последњих месеци Турска захтева да се "оконча милитаризација грчких острва у источном Егеју".
Према речима министра спољних послова Мевлута Чавушоглуа, тиме се крше међународни уговори и доводи у питање суверенитет острва, који Анкара хоће да оспори.
Односи између две земље додатно су се погоршали након говора грчког премијера Киријакоса Мицотакиса у Конгресу САД 17. маја, где је најавио да велики број турских борбених авиона лети изнад грчких острва.
Он је том приликом позвао Американце да не продају Турској авионе Ф-16 како не би "поткопали стабилност на Медитерану".
Турски председник Тајип Ердоган је тада оптужио грчког премијера да је прекршио договоре постигнуте на њиховом састанку.
БОНУС ГАЛЕРИЈА: Руско ваздухопловство
БОНУС ВИДЕО: ДЕЈСТВО РАКЕТНОГ СИСТЕМА ТОС-1 - Снимци испаљивања термобаричних ракета
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Зеленски одржао тајни састанак, па сменио заменика команданта Националне гарде (ФОТО/ВИДЕО)
28. 08. 2022. у 07:13 >> 23:56
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ОРБАН СЕ ОГЛАСИО ЗБОГ СИТУАЦИЈЕ У ЗЕМЉИ: Издао хитно упозорење
ЛИДЕР мађарске опозиционе странке Фидес и бивши премијер земље Виктор Орбан оптужио је данас владу странке Тиса да води земљу ка диктатури, након полемике изазване изјавама бившег председника Јаноша Адера о планираним сменама државних функционера.
05. 07. 2026. у 12:34
ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине
ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.
01. 07. 2026. у 15:45
СТРАШНО: Предозирао се унук Ере Ојданића - драма у Реснику
УНУК Ере Ојданића, Андрија Ојданић данас се предозирао наркотицима, због чега је морала да реагује хитна помоћ.
03. 07. 2026. у 18:30
Коментари (0)