ПРОШИРИЛИ СЕ И БЕЗ РАТОВАЊА: Репортер "Новости" у Кнежевини Монако, која је увећавала своју територију науштрб мора, стена и неба

Горан Чворовић дописник из Париза

28. 08. 2022. у 09:00

БЕТОНСКЕ домине расту као печурке после кише. Штрче увис стаклени облакодери. Израњају из камена модерне грађевине. То Монако од неба и мора "крадуцка" комад земље и сунца у корист мајушне кнежевине на стени.

ПРОШИРИЛИ СЕ И БЕЗ РАТОВАЊА: Репортер Новости у Кнежевини Монако, која је увећавала своју територију науштрб мора, стена и неба

Овде су цене станова "астрономске", Фото Г. Чворовић

За разлику од околне француске медитеранске ривијере, у којој знаменити градови доста личе један на други, с редом луксузних хотела у класицистичком издању с чијих тераса поглед "пуца" право на азурну пучину, и више векова старих језгара у позадини, Монако јури увис и погледом подсећа на Њујорк у малом.

У малом, у правом смислу те речи. Кнежевина се простире на свега 2,2 квадратна километра. Била је још мања. У последњих 150 година увећала је територију за чак 20 одсто. Оно што је њој пошло за руком грађевином, многима није ни ратовима.

Први већи захват извршен је шездесетих година прошлог века са 35.000 квадратних метара, где је на платформи преузетој од мора сазидан културни центар, на чијем месту се данас налазе "Грималди форум" и јапански врт принцезе Грејс.

Последње у низу проширења, у овој фази, требало би да буде завршено 2025. године.

Принципат ће се проширити за шест нових хектара пројектом "Маре Тера". Гради се пет нових солитера, виле на обали мора, тржни центри, паркинг, лука, парк који ће обухватати хектар растиња с хиљаду стабала... Пројекат кошта две милијарде евра.

Осим што узимају од мора, Моначани грабе и ка небу. Кула "Одеон", у виду двоструког солитера, висока 170 метара, броји 49 спратова. Изграђена је 2015. и највиша је зграда у државици. И ових дана, кранови се пружају увис, а из камених стена израњају дугачке фасаде у којима се огледа плаветнило мора.

А узимају и од земље. Питорескну железничку станицу с кућицом провансалског стила из које је искакао традиционални отправник возова с палицом, заменили су, тако, тунелским перонима у модернистичкој комбинацији бетона и дрвета. А горе, изнад, тамо где су некада вијугале шине, никле су стамбене четврти. Под земљом су и позориште, паркинзи, талионица отпада који се брзином од 70 километара на сат усисава посебном канализацијом.... Под земљом је три и по милиона квадрата инфраструктуре.

И улице су, често, провукли цевима кроз тунеле. Све је добро да се добије који квадратни центиметар простора под сунцем. А кроз те тунеле и уским џадама принципата провлаче се и моћни болиди формуле један. Ових дана, још су брисали последње трагове овогодишње трке. Сваки пут, изнова, трасом се мења асфалт.

Иако је мален, у Монаку никада није досадно. Овде се огранизују годишњи Бал Црвеног крста, Међународни циркуски фестивал, светски познати тениски турнир... Наравно, за оне склоне искушавању среће, на располагању је и чувени казино. У мањој верзији, код кафеа "Париз", у непосредној близини, може да се уђе и у кратким панталонама. Онај, прави, велики, захтева посебан дрес-код. Ипак, туристички може да се уђе и у хол овог чувеног здања, да би се, бар на тренутак, осетиле дражи које вребају изнутра. За даљи приступ потребно је, наравно, испунити и старосни услов пунолетства.

Ко ожедни, чаша шампањца кошта 19 евра, колико и "хавана" рум или текила. За чашу мало бољег вискија треба издвојити 28 евра, за пиво 10, ђус 9, а еспресо 4 евра. Евентуални добитак на рулету брзо надокнади овај трошак.

Монако има само 39.000 становника, а међу њима су свега 9.573 моначанска држављанина.

Све остало су резиденти. Такође, овде ради 53.000 људи, много више него што земља има становника. Реке запослених сливају се сваког јутра из оближње Француске, али и из Италије.

Постати држављанин Монака је изузетно тешко. Ништа у том смислу не вреди ни родити се у државици на стени, уколико бар један од родитеља није Моначанин. Чак и после венчања с држављанином или држављанком мора да се сачека дугих десет година. Предвиђа се да ће се ускоро овај рок продужити на две деценије. Ко ипак успе да постане Моначанин, зна да га, између осталог, чекају сигуран посао и становање по привилегованим ценама, као и да ће га суверен можда препознати у шетњи на улици.

Најнижа цена квадратног метра стана у Монаку креће се око 30.000 евра, просечна је прекорачила 50.000 по квадрату, а најскупљи се продају и до сто хиљада. Примера ради, за гарсоњерицу од тридесетак квадрата у близни "Казина" треба издвојити и до два милиона... Зато је, у центру, у хамбургерџиници, у луци, пиво јефтино, и кошта свега 5 евра пола литре, док у околним градовима Ници и Ментону иде и до десет...

Израчунато је да би власти Монака, да би задовољиле потражњу, на сваких десет година морале да изграде чак 300.000 нових стамбених квадрата. Ипак, не живе сви овде. Прозори су често утуљени. Адреса им је ту, али их замршени путеви бизниса воде широм планете.

Због пореских олакшица, овамо хрле богаташи, познате личности и спортисти из читавог света. Међу њима су Луис Хамилтон, Бјерн Борг, Марат Сафин, Макс Ферстапен... Ђоковића није било тих дана. Уживао је на београдском мору, на Ади Циганлији.

ПОНОВО ОБИЛАЗАК ДВОРЦА

ПРИНЦ Алберт и принцеза Шарлен упутили су позив ових дана туристима да поново могу да посете њихов дворац који је рестауриран седам година, и који је подигнут далеке 1. 191. године. Све то се догађа у тренутку када се Шарлен опоравља од тешке оториноларинголошке упале и усред гласина да су се, наводно, налазили пред разлазом...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (1)

СРПСКА ЛЕГЕНДА РАДИ У СКЛАДИШТУ ЗА 400 ЕВРА, А ИГРАЛА И ЗА РЕАЛ! Пропао сам и пао у депресију