КИНА ЗАУСТАВИЛА САРАДЊУ СА САД: Две водеће економске силе скинуле дипломатске рукавице - отворена размена претњи

Д. САВИЋ

06. 08. 2022. у 09:30

ПЕКИНГ је објавио заустављање сарадње са САД у бројним областима, укључујући и дијалоге између високопозиционираних војних команданата због ненајављене и "провокативне" посете председавајуће Представничког дома САД Ненси Пелоси Тајвану, аутономном острву које Кина сматра делом своје територије.

КИНА ЗАУСТАВИЛА САРАДЊУ СА САД: Две водеће економске силе скинуле дипломатске рукавице - отворена размена претњи

Фото: Танјуг/АП

Маневри досад невиђених размера током којих је Кина, испаљујући пројектиле са бојевом муницијом и ракете, "убице носача авиона", опколила аутономно острво Тајван, била је и војни израз поруке Пекинга Вашингтону, да "не сања" о одвајању Тајвана.

Бела кућа је позвала на разговор кинеског амбасадора у Вашингтону Ћин Ганга како би осудила "ескалацију акција" и упутила званичан демарш "због кинеских провокативних акција", рекао је портпарол Беле куће Џон Кирби.

Кина је упозорила САД да не делују исхитрено како не би изазвале већу кризу, изјавио је шеф кинеске дипломатије Ванг Ји.

Фото: Танјуг/АП

Вежбе, започете после посете највише рангиране америчке званичнице која је посетила Тајван у претходних 25 година, довеле су до ескалације оштре реторике којом је Пелосијева поручила да Кина "неће правити Америци план путовања", алудирајући на њену недавну посету Тајвану у склопу азијске турнеје. Пекинг је, уз најаву санкција Пелосијевој, објавио и да зауставља разговоре о климатским променама са Америком, као и сарадњу у областима прекограничног криминала и репатријацији илегалних миграната.

- Нећемо им дозволити да изолују Тајван. Они не праве наш план пута, а партнерство САД и Тајвана је јако - поручила је Пелосијева.

Она тврди да је њена посета Тајпеју "изговор Пекингу за војне вежбе у близини острва".

- Кина је покушала да изолује Тајван. Они можда могу да покушају да спрече Тајван да учествује на другим местима, али неће изоловати Тајван тако што ће нас спречити да дођемо овде - додала је Пелосијева у Токију, на крају посете Индо-Пацифику.
Уједно, међутим, покушала и да "спусти лопту", рекавши да су САД од старта нагласиле да долазак америчке делегације на Тајван нема за циљ да се промени статус кво у Азији, или статус кво Тајвана.

- Мој циљ је да се осигура мир у Тајванском мореузу, да надвлада статус кво - поручила је она.

Међутим, амерички државни секретар Ентони Блинкен изјавио је на конференцији Удружења држава југоисточне Азије (АСЕАН) у престоници Камбоџе, Пном Пену, да кинеске војне вежбе усмерене ка Тајвану, укључујући и пројектиле испаљене ка јапанској ексклузивној економској зони, представљају ескалацију. Говорећи на самиту Блинке је тврдио да је Кина хтела да застраши не само Тајван, већ и остале суседе, кад је покренула "највеће икада војне вежбе у Тајванском мореузу". Блинкен је истакао и да се САД чврсто солидаришу са Јапаном после "опасних акција" Кине.

Фото: Танјуг/АП

- Кина је одабрала да претерано реагује и искористи посету Пелосијеве као изговор да појача провокативне војне активности у Тајванском мореузу и око њега - казао је Блинкен.

Јапански премијер Фумио Кишида позвао је на "моменталан прекид" кинеских војних вежби усмерених ка Тајванском мореузу. Амерички амбасадор у Јапану Рама Емануел је додао да је "јасно да ће америчко-јапански савез стајати снажно, раме уз раме, да брани заједничке интересе".

Јапански министар спољних послова Јошимаса Хајаши рекао је касније да та земља остаје отворена за дијалог са Кином, јер је очување комуникација још важније када су везе затегнуте.

УВЕЛИ САНКЦИЈЕ ПЕЛОСИЈЕВОЈ


Кинеско министарство спољних послова најавило је санкције за Ненси Пелоси (82) и најближе чланове њене породице због посете Тајвану, упркос противљењу Кине. "Упркос озбиљној забринутости и одлучном противљењу Кине, Пелосијева је инсистирала да посети Тајван, озбиљно се мешајући у кинеске унутрашње послове, подривајући суверенитет и територијални интегритет Кине, газећи политику једне Кине и претећи миру и стабилности у Тајванском мореузу", рекао је портпарол кинеског МСП.

За то време, тензије око Тајвана су порасле, пошто Пекинг и Тајпеј појачавају борбену готовост. Кина је послала ратне бродове и авионе преко средње линије Тајванског мореуза, тврди тајванско министарство одбране, чиме је кинеска војска прешла после неколико деценија незваничну тампон-зону између Кине и Тајвана.

Кина је послала више од 100 борбених авиона и 10 ратних бродова на вишедневне војне вежбе. Ловци, бомбардери, разарачи и фрегате учествовали су у "заједничкој операцији блокаде" која се одржавала у шест зона на мору, у смеру ка обали Тајвана. Источна команда кинеске војске је испалила нове верзије пројектила и рекла да је прецизно погодила неидентификоване мете у Тајванском мореузу. Неки од пројектила су прелетели над Тајваном ка Пацифику.

Тајванско министарство одбране саопштило је, с друге стране, да је више бродова и авиона Народне ослободилачке армије Кине поново прешло средишњу линију Тајванског мореуза и оцењује да су војне вежбе Кине крајње провокативне "било да лансира балистичке ракете, или намерно прелази средишњу линију мореуза". Наводи се да у кинеским вежбама учествује 68 војних авиона и 13 бродова морнарице и да су неки од њих "намерно" прешли у незваничну тампон-зону која раздваја две стране. Тајванско министарство тврди да су кинеске оружане снаге "озбиљно нарушиле" статус кво и угрозиле водени и ваздушни простор Тајвана. Тајванска војска је и сама распоредила бродове и авионе, као и ракетне системе ради праћења ситуације. Тајван је подигао своје борбене авионе у знак упозорења за 49 кинеских авиона који су ушли у њихову зону ваздушне одбране

- Тајванска војска ће појачати борбену готовост, али неће тражити рат - истиче се.
Но, председница Тајвана Цај Инг Вен саопштила је да је острво спремно да одговори "уколико то буде потребно". Позвала је међународну заједницу да подржи отворени, демократски Тајван и заустави сваку ескалацију.

Кина је позвала европске амбасадоре у Пекингу на разговор како би уложила протест због саопштења групе Г7 и Европске уније у којима се критикују кинеске вежбе око Тајвана. Кина је позвала и јапанског амбасадора у Пекингу због учешћа Токија у "нетачној" изјави Г7 о Тајвану. Заменик министра Денг Ли је уложио званичан протест јапанском амбасадору у Кини.

ГОВОР ТЕЛА БЛИНКЕНА, ЛАВРОВА И ВАНГА


На састанку министара Удружење држава југоисточне Азије (АСЕАН) у главном граду Камбоџе Пном Пену нашли су се државни секретар САД Ентони Блинкен и министри спољних послова Кине и Русије, Ванг Ји и Сергеј Лавров. Ово је први пут да су њих тројица учествовали на истом форуму. Ванг је потапшао по леђима руског колегу Лаврова када је улазио у салу и махнуо му, а руски министар је одговорио истим гестом. Блинкен, који је улазио у просторију последњи, није уопште погледао у Лаврова и Ванга, већ је сео на своју столицу. Главни моменат, ипак, догодио се када је јапански министар спољних послова Хајаши Јошимаша почео да говори, а Лавров и Ванг су напустили просторију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа Тајмс су легитимна војна мета

ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета

БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.

19. 12. 2024. у 09:50

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНО: Празнично изненађење Горког Листа