ПАНИКА ЗБОГ ЧЛАНСТВА У БРИКС: Италија остаје без гаса због могуће одлуке Алжира, донете под "руским утицајем"?
ВЕСТ да Алжир има намеру да уђе у чланство организације земаља Брикс-а у Италији изненадила је многе.
То је оцењено као „руски утицај на Алжир“, што би могло да доведе до кризе каква се није очекивала, због недавно потписаног уговора о испоруци гаса који би спасио Италију од истинске катаклизме. Јер Апенинском полуострву фали да се покрије 40 одсто укупне потрошње гаса, који се раније увозио из Русије.
Бивши премијер Марио Драги дан након што је поднео оставку отишао је у Алжир на већ заказано потписивање уговора о испоруци четири милијарде кубних метара гаса. Овим уговором, као и са споразумом са Азербејџаном, Анголом, Конгом, Египтом и Мозамбиком, стигло се до депоновања 72 одсто потребних количина гаса. Алжир је требало да постане главни снабдевач гаса за Италију, на јесен би се дошло на 90 одсто од потребних количина, па би се „тако постало независно од увоза руског гаса“ и преживела зима. Сада потез Алжира и могући улазак у Брикс итекако може да „промеша карте" и утиче на стабилност алжирске испоруке гаса Италији.
Ово се повезује са недавно објављеном вешћу из врха Брикс-а, да се ускоро очекује да Турска, Египат и Саудијска Арабија постану чланице Брикса. У недавном интервјуу председницa Бриксa, Пурнима Ананд из Индије, потврдила је да су Кина, Русија и Индија већ дискутовале о проширењу чланства у Бриксу. A председник Алжира Абделмаџид Тебун је изјавио да је Алжир веома заинтересован за улазак у Групу, јер је реч не само о „економској, већ и политичкој снази“. Тако ће Алжир ојачати везе са Москвом и Пекингом, својим најзначајнијим партнерима.
На последњем састанку Кина је позвала Групу да покрене „процес експанзије“ и прихвати као нове чланице земље које све више ојачавају економије. То би истовремено била готово "рукавица у лице" западу и америчкој хегемонији у индо-пацифику и средњем истоку. Јер, Брикс је постао барјактар геоплитичког изазова Вашингтону и његовим савезницима. Како је Ананд изјавила, Египат, Саудијска Арабија и Турска могу да се придруже Бриксу и у различито време, али је битан правац којим се иде.
Подсећања ради, земље чланице Брикс-а представљају 40 посто светске популације, са 25 посто бруто домаћег производа. Сада, изазов западу од стране Кине и бојазан Москве да остане изолована на међунардном плану због рата у Украјини, чини се као да су убрзали проширивање Брикс, који тако може лако да постане организација - анти Г7.
Препоручујемо
НОВА ПОСКУПЉЕЊА У АУСТРИЈИ: Од 1. септембра нове цене гаса и струје
04. 08. 2022. у 10:34
НОВО ПРОШИРЕЊЕ БРИКСА НА ПОМОЛУ: Заинтересоване Турска, Египат и Саудијска Арабија
14. 07. 2022. у 08:30
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (5)