СВЕ О СПОРАЗУМУ У ТУРСКОЈ У ОСАМ ТАЧАКА: Шта су потписали Русија и Украјина и зашто је договор о деблокади извоза жита важан?
РУСИЈА, Украјина, Турска и Уједињене нације потписале су данас у Истанбулу кључни споразум о деблокади извоза украјинског жита и ђубрива из лука на Црном мору.
РТ у осам тачака анализира постигнути споразу.
Шта је потписано?
Споразум подразумева да ће се извоз украјинског жита преко Црног мора одвијати из три луке: Одеса, Черноморск и Јужни, деминирање у украјинским територијалним водама неће бити спроведено, јер ће за то бити потребно превише времена, бродови са житом ће излазити из Црног мора по договореном безбедном коридору, а пратиће их украјински поморски пилоти, процес ће пратити координациони центар под окриљем УН, који ће се хитно формирати у Истанбулу...
Зашто је договор важан?
Поновно покретање испорука житарица из Украјине, петог највећег произвођача на свету, помоћи ће да се осигурају глобалне залихе хране и да се заустави растућа забринутост за безбедност хране.
Зашто жито не одлази из Украјине?
Због сукоба са Русијом. Већина извоза се отпрема преко црноморских лука, које су блокиране због непријатељстава, док се страни шпедитери плаше да се приближе зони сукоба.
Ко је одговоран?
Украјина и Запад криве Русију, чија морнарица доминира Црним морем, за блокирање украјинских лука. Међутим, Москва каже да су украјинске снаге минирале преосталу луку у Одеси како би заштитиле град од руског напада. Москва је понудила да испоручује жито из руских лука у Азовском и Црном мору.
Шта је урађено да се жито врати?
ЕУ је недавно успоставила такозване „трасе солидарности“, које укључују мрежу камиона, возова и других пловила која олакшавају извоз из Украјине. Међутим, копнене пошиљке не могу бити велике као оне преко мора. Преговори о обнављању испоруке житарица преко Црног мора трају већ неколико недеља. Примарна питања су да лука у Одеси треба да буде деминирана како би се створио безбедан транспортни коридор, док Украјина тражи безбедносне гаранције ако уклони мине. Турска се умешала да обезбеди безбедност оних који желе да преузму украјински терет.
Колико је Украјина важна у глобалном снабдевању житом?
Прошле године украјински добављачи су чинили 10% светског извоза житарица. Ове количине су кључне за земље у развоју. Међутим, према Кијеву, само у јуну испоруке житарица су пале за 55% у односу на претходну годину, на 777.000 тона. Организација УН за храну и пољопривреду (ФАО) процењује да се у Украјини тренутно налази најмање 20 милиона тона житарица. Ако ове пошиљке не стигну на одредиште, ФАО каже да би се најмање 18 милиона људи широм света суочило са несташицом хране.
Које земље су највише погођене падом украјинског извоза?
Према Светској трговинској организацији (СТО), увоз хране из региона Црног мора је кључан за добробит 35 афричких земаља, које добијају 90% житарица које су им потребне из тог подручја. Земље Блиског истока су такође међу највећим увозницима. У 2020. години, већина украјинског жита је отишла у Египат, Индонезију, Пакистан, Бангладеш и Либан.
Зашто постоји забринутост због глобалне несигурности хране?
Као резултат сукоба у Украјини и накнадних санкција Русији, које су ограничиле извоз пољопривредних производа две земље, глобалне цене житарица су почеле да расту. Као одговор, други велики узгајивачи, као што су Индија и Казахстан, били су приморани да у потпуности зауставе извоз житарица како би домаће цене ставили под контролу. Као последица тога, многе земље увознице житарица суочавају се са растућим ценама хране и несташицама.
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Руси уништили Црну чету, ништа од америчких авиона за Кијев
22. 07. 2022. у 07:30 >> 22:27
КО ЈЕ МИСТЕРИОЗНА ЦРНКА? Тетоважа је одала - иста као Зоранова (ФОТО)
22. 07. 2022. у 12:09
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (2)