РУСИЈА БРЖЕ ЗАВРЋЕ ВЕНТИЛЕ НЕГО ЕУ САНКЦИЈЕ: Земље Европске уније у паници због могућности да ускоро остану без гаса
СУВО лето, хладна зима. Управо од ове старе изреке, огрнуте новим језичким рухом, страхују широм Европе. Заврнуте руске славине за гас леде крв у жилама при помисли шта би могло да се догоди кад завеје.
Уводећи санкције Москви због рата који води у Украјини, ЕУ је планирала да прогресивно укине потрошњу плавог горива руске провенијенције до 2027. године. Али, био је то рачун без крчмара. Кад им већ уводе рестрикције, Руси су запретили да би могли да одлуче да значајно смање, па и потпуно обуставе испоруку, много раније. Европа би се у том случају нашла у небраном грожђу. На такав сценарио сугерише и незванична информација коју је објавио Ројтерс да је "Гаспром" отказао испоруку гаса једној европској земљи, због, како је објашњено, више силе. Да ли би та виша или невидљива сила мога постати правило и за остале државе Старог континента још се не зна.
Ремонти, успорен проток, прекид снабдевања онима који одбијају да плаћају у рубљама, само су најава онога шта би могло заиста да се догоди, када ће гас, у новембру или децембру, бити далеко значајнија именица него у јулу или августу. А то ће бити ускоро.
Француски министар економије Брино ле Мер био је недавно алармантан поруком да је потпуни прекид снабдевања руским гасом "најреалнија опција". И председник ове земље Емануел Макрон је, у четрнаестојулском интервјуу поводом Дана Француске републике нагласио да је потребно спремити се за сценарио који у потпуности предвиђа изостанак руског гаса.
УГАЉ СВЕ ПРИХВАТЉИВИЈИ
НЕКЕ земље, попут Немачке или Пољске, поново пале давно угашене централе на угаљ. И Француска је померила затварање једне од њих, све у покушају да се бар донекле, на штету очувања околине, сачува део енергетске безбедности. Дај шта даш. Питање је сада само да ли је време за забринутост или за панику, у време када неки европски лидери, попут Емануела Макрона, Русију оптужују да води хибридни рат против ЕУ и користи гас као оружје.
У Француској је ситуација још и добра, јер она зависи од овог руског енергента од 17 до 20 одсто. Али, у другим државама је ситуација знатно компликованија. Словачка, на пример, увози од 70 до чак 100 одсто руског плина. Немачка је овај увоз спустила за кратко време с 55 на 35 одсто, пре свега захваљујући Норвешкој, али даље ће тешко ићи. Јасно је да ће земље чланице морати да примене солидарни систем и пронађу нове фондове да се прискочи у помоћ оним земљама које су у највећем проблему. ЕУ је поставила амбициозни план да се руске нафте одрекне у висини од чак 90 одсто до краја ове године, али са гасом ће то бити много компликованије.
Од око 400 милијарди кубних метара гаса који је потрошила прошле године, ЕУ је 90 одсто увезла, од чека око 45 одсто, односно око 155 милијарди кубних метара, из Русије. У међувремену су прибегли диверсификацији, пре свега из извора у Норвешкој, Алжиру, САД, Катару, Египту и Азербејџану, али то на кратке стазе не може да задовољи потребе. Не би било довољно чак и када би се обистиниле жеље да се до 2030. потрошња генерално смањи за 30 одсто, односно за 116 милијарди кубних метара. Да не говоримо у року од неколико месеци.
Нису готови терминали за прихват течног гаса, а укупна количина овог горива у блиској будућности већ је унапред распродата.
Препоручујемо
РУСКИ АМБАСАДОР ПОРУЧИО: Србија ће добити још гаса током зиме ако буде потребно
19. 07. 2022. у 10:51
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)