БЛАГОСТАЊЕ ЕУ ТОПИ СЕ ПРЕД ОЧИМА ЊЕНИХ ГРАЂАНА: Најјача Европска економија, Немачка, дрхти пред наредном зимом
НАЈЈАЧА европска економија усред врелог лета дрхти пред наредном зимом, а из државног врха у Берлину немачким грађанима не стижу речи оптимизма.
Напротив, канцелар Олаф Шолц припрема нацију на тежак период и моли за стрпљење и разумевање. Експерти страхују да енергената неће бити довољно за индустријске и потребе грађана.
Истовремено, цена гаса ће се почетком идуће године утростручити, спирала поскупљења основних намирница већ се винула у небо, а поремећени услед пандемије короне, ланци снабдевања додатно усложњавају ситуацију.
"Северни ток 2", иако надомак пуштања у погон, блокиран је због ситуације у Украјини, што се сада потврђује као историјски аутогол. Истоимени гасовод са ознаком "један" из редовног ремонта можда неће ни изаћи, брину се у Берлину, мада Кремљ поручује да енергенте неће користити као политичко оружје. Немачки званичници, ипак, стрепе да ће се рутински радови на одржавању претворити у руске санкције Немачкој, а и већем делу Европе.
- Морамо да се припремимо на чињеницу да се, у догледно време, ситуација неће променити - упозорава Шолц.
- Немачка се суочава са историјским изазовом!
Сам немачки вицеканцелар и министар економије Роберт Хабек признаје да "ако снабдевачи не буду могли да испуњавају уговором преузете обавезе, земљи прети енергетски хаос".
Следи домино ефекат и глобални стрмоглав и то не само у Немачкој. Хабек обећава државну интервенцију, али то и највећим оптимистима звучи неуверљиво.
Председница Савеза немачких синдиката Јасмин Фахими тражи увођење горње границе за цене енергије, уз образложење да се сав терет не сме свалити на леђа потрошача. Подсећа на иницијативу велике коалиције демохришћана и социјалдемократа 1967. године да влада, синдикати и удружења послодаваца, заједно са централном Бундесбанком, делују синхронизовано.
Идеју је лансирао тадашњи министар привреде Карл Шилер, надајући се да ће избећи "прегревање" привреде до ког би могло да дође због захтева синдиката за повећањем плата. Тада је, баш као и данас, постојала опасност да се плате и цене међусобно гурају на горе, зидајући инфлацију.
Садашње идеје немачких званичника иду у цик-цак, па су најпре тврдили да предност имају домаћинства и да ће, ако се снабдевање мора скресати, или чак обуставити, прва на реду бити индустрија. Пошто су се побунили представници индустрије и објавили да ће, у случају обуставе производње због несташице гаса, бити принуђени да отпуштају раднике, влада окреће ћурак.
Нема сумње да ће Немачка ову кризу морати да плати једним делом свог благостања, чак и ако Русија настави испоруке гаса. То је и експлицитно признао Рајнер Дулгер, председник Удружења послодаваца (БДА).
Око 35 одсто потребног гаса Немцима долази из Русије, док је пре интервенције у Украјини тај проценат био 55. Како добар део немачке индустрије ради на гасни погон, Роберт Хабек, вицеканцелар и министар економије, сада доводи у питање европску уредбу која регулише снабдевање у хитним случајевима, по чијем слову домаћинства и важна инфраструктура, као што су болнице, имају предност над фабрикама и фирмама.
Према Хабековим речима, регулатива има смисла када постоје краткорочни и регионални проблеми, "али то није сценарио који тренутно имамо. Овде је у питању прекид снабдевања који би могао потрајати месецима."
Будући да је политичар зелене оријентације, Хабек не може да понуди нуклеарну енергију као алтернативу, па и даље упорно брани владин план да се прекине са коришћењем нуклеарне енергије до краја године, уз образложење да "би одржавање неколико преосталих реактора у раду било компликовано и да би тек у незнатној мери допринело решавању проблема изазваних несташицом гаса".
Опозиција је, с друге стране, стрепећи да би Русија могла потпуно да обустави испоруку гаса, више пута анимирала владу да се преостала три нуклеарна реактора одрже у функцији и после децембра. Таквој опцији, у одређеној мери, наклоњени су и либерали, партнери у владајућој коалицији са Шолцом на челу.
Немачка ће сасвим престати да купује руски угаљ 1. августа, а нафту 31. децембра, најавио је заменик министра финансија Јерг Кукијес, признајући да ће земља претрпети велику промену у снабдевању енергијом. Кључни изазов биће попуњавање џиновске рупе која ће се отворити без 158 милијарди кубних метара руског гаса годишње.
- Бићемо и без руског угља и то кроз само неколико седмица - рекао је Кукијес на Сиднејском енергетском форуму, чији су домаћини влада Аустралије и Међународна агенција за енергетику.
- Русија нам је раније испоручивала 40 одсто потрошње угља и исто толико нафте.
Немачка убрзано развија терминале за увоз течног природног гаса да би попунила празнине у снабдевању гасом, али, иако би САД и Катар могли заједно да лиферују Европи око 30 милијарди кубних метара гаса до тих терминала, то ни близу није довољно.
ИНФЛАЦИЈА
ПРОЈЕКТОВАНА инфлација у Немачкој износи 7,5 процената, а уље које је лане коштало 1,09 евра сада је 2,75, док је цена брашна за 50 одсто већа. За "утеху", Роберт Хабек каже да "није да енергената уопште неће бити, него ће се талас поскупљења наставити и то у четвороцифреним износима".
ЕКСПЛОЗИЈА ТРОШКОВА
ЦЕНА грејања, како се предвиђа, могла би да достигне месечна примања сиромашније породице. Јединична мера природног гаса потрошаче је, само пре годину дана, коштала око 20 евра, а сада више од 120! Посебан проблем отвара се код снабдевача гасом, као што је, на пример, "Јунипер", који, услед везаности уговорима, не може да диже цену, па бележи месечни губитак од 900 милиона евра!
ГАШЕЊЕ НУКЛЕАРКИ
НЕМАЧКА је угасила три нуклеарна реактора у децембру и преостала три гаси крајем године, што је део дугорочног плана да се електране замене изворима обновљиве енергије.
У првом кварталу ове године нуклеарна енергија је чинила шест одсто немачког снабдевања струјом, а природни гас 13 одсто, што је знатно мање у односу на исти период лане.
Препоручујемо
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (5)