ПАЛА ЦЕНА ГАСА У ЕВРОПИ: Прекинут штрајк у Норвешкој

Танјуг

06. 07. 2022. у 17:59

ЦЕНА гаса у Европи је пала данас са четворомесечног максимума након што је норвешка влада интервенисала како би прекинула штрајк радника на нафним и гасним платформама на мору, који је претио да погорша ионако дубоку енергетску кризу у региону.

ПАЛА ЦЕНА ГАСА У ЕВРОПИ: Прекинут штрајк у Норвешкој

Фото Танјуг/АП

Цена гаса на терминском трговању за месец унапред (фјучерс уговори) пала је на холандском ТТФ чворишту, према последњим расположивим подацима, за 2,5 посто на 161 евро по мегават-сату (MWh), преноси ЦНБЦ.

Цена гасних фјучерса се на претходној сесији попела изнад 178 евра за MWh услед појачаног страха у погледу понуде, достижући највиши ниво од почетка марта.

Норвешка влада је касно синоћ предложила обавено решавање спора о платама путем арбитраже, како би се окончао штрајк радника на морским платформама.

-Најављена ескалација штрајка би имала критичне импликације у тренутној ситуацији, како у вези с енергетском кризом, тако и с геополитичком ситуацијом са којом се суочавамо због рата у Европи, навела је министарка рада Марте Мјос Персен у саопштењу.

Према норвешком законодавству, влада може да интервенише у одређеним условима како би приморала стране у радном спору да дођу пред арбитражни одбот за плате који ће одлучи о том питању.

Радници на морским нафним и гасним платформама су ступили у штрајк уторак, а синдикат Ледерне, који има више од 1.300 чланова, позвао их је на акцију јер је предложено повећање плата било испод стопе раста инфлације.

Норвешка влада је саопштила да се на основу најављеног продужетка и омасовљавања штрајка страховало да ће више од половине дневног извоза гаса из земље бити изгубљено до викенда.

Предлог да арбитражна комисија реши спор о платама између синдиката Ледерне и Норвешког удружења за нафту и гас значи да су се обе стране сложиле да прекину штрајк, наводи ЦНБЦ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину