НЕСПОСОБНИ ДА ДАЈУ ГЛОБАЛНА РЕШЕЊА Портал Политико жестоко искритиковао самит Г7: Резултати шупљи као швајцарски сир
ОВОГОДИШЊИ самит лидера Г7 у Немачкој угледни портал Политико описао је као велико разочарење, а његове резултате пореди са швајцарским сиром због „рупа које зјапе“, преноси РТ.
Седам богатих земаља понудило разочаравајућа решења за проблеме света који не представљају, тврди лист
Америчка информативна кућа у немачком власништву осудила је немачког канцелара Олафа Шолца и његове госте из Канаде, Француске, Италије, Јапана, Велике Британије и САД због тога што су ван додира и немају дугорочну перспективу.
- У свету испреплетених криза, неколико богатих демократија више не моге сами да обезбеде решења која су свету потребна, наводи се у чланку, уз тврдњу да је Г20 прикладнији форум за суочавање са глобалним изазовима.
Али, за разлику од Г20, овај мањи клуб не укључује „аутократе“, па тродневно окупљање у Баварским Алпима служи као уточиште политичарима уморним од домаћих проблема. Од њих седам, само је италијански премијер Марио Драги стигао са позитивним рејтингом, наводи лист.
Г7 је понудио решења која су била недовољна и често сама себи контрадикторна. Лидери „нису пристали на планове који би могли суштински да измене ток руског рата у Украјини, ограниче глобалну инфлацију или спрече надолазећу глад“.
Једна од најрадикалнијих идеја била је да се Русији ускрати приход од нафте увођењем ограничења цена. Предложена шема уговарања цена била је и другом плану због критика на рачун Кине због наводне „нетржишне политике“.
У међувремену, по мишљењу Г7 глобално тржиште хране, требало би да остане слободно, чак и када растуће цене доводе милионе у сиромашним земљама у опасност од гладовања.
Западне силе су раније оптужиле Русију да спречава извоз украјинског жита , што је оптужба коју је Москва негирала, али не би да ризикују ескалацију слањем својих ратних бродова као пратње за теретне бродове. Политико је упоредио такву реакцију са оним што се догодило касних 1980-их, током иранско-ирачког рата.
У то време, обе земље су нападале танкере који су превозили нафту из Персијског залива. Багдад је био иницијатор, али када је Техеран одговорио, САД су послале ратне бродове, наводно да заштите кувајтски извоз нафте од иранских напада. Америчко рушење иранског путничког авиона у јулу 1988. догодило се усред тога.
- Запад је штитио своје изворе нафте у прошлости, али сада не штити жито потребно најсиромашнијима. То није сјајна реклама за демократију која треба да доноси боље резултате од аутократије, пише лист.
Тема климатских промена, које су се сматрале највећим изазовом током самита Г7 одржаног прошле године у Енглеској, ове године је била у другом плану јер се земље чланице суочавају са растућим ценама енергије и недостатком снабдевања у Европи због антируских санкција.
Најконкретнији корак у вези тога на самиту Г7 било је обећање да ће се у европским домовима инсталирати 1,5 милиона паметних термостата ради уштеде енергије.
- То није потез са који би неко оспорио: али да ли је то заиста нешто због чега би лидери слободног света требало да се похвале, упитао је Политико.
У одвојеном критичком чланку фокусираном на климатска питања, лист је навео да је исход показао „инхерентну контрадикцију“ између „краткорочних изборних императива“ лидера „и дугорочне моралне обавезе“ према будућим генерацијама.
Супружници лидера Г7 углавном се нису појавили на скупу, рекао је Политико, називајући то знаком неважности самита. Само су супруге француског и британског лидера прихватиле позив партнера канцелара Шолца.
БОНУС ВИДЕО: ЦЕНЕ ГОРИВА ДИВЉАЈУ: Немци и Британци суочавају се са великим поскупљењима
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (2)