AБОРТУС ПОДЕЛИО АМЕРИКУ, АЛИ И СВЕТ: Одлука Врховног суда САД изазвала глобалне бурне реакције
ОДЛУКА Врховног суда САД да поништи уставно право на абортус поделила је Америку, али и свет.
Одлука је одвојила САД од њених кључних савезника, пошто је британски премијер Борис Џонсон назвао "великим кораком уназад", председник владе северног суседа Џастин Трудо "ужасавајућом", а од прошле године је и јужни амерички "комшија", Мексико, одлучио да је кажњавање побачаја неуставно. Само у Аустралији, као и у САД, приступ абортусу варира у свакој држави.
До петка, САД су биле једна од 56 земаља у којима је абортус био легалан на захтев жене, без оправдања. Права на абортус од сада ће, међутим, одређивати америчке државе, а више од половине их је најавило да ће га забранити.
Већина, Америци савезничких, земаља ЕУ дозвољава абортус са ограничењима трудноће, најчешће 12 недеља. Међутим, Европа се колеба. У Пољској је абортус дозвољен само у случајевима силовања или инцеста или када трудноћа угрожава живот мајке.
Године 1978. Италија је легализовала абортус, али је успон деснице, блиске Католичкој цркви, довео поново у фокус ту тему. Папа Фрања се није осврнуо на пресуду Врховног суда САД, али је стао у одбрану породице и осудио "културу отпада" за коју верује да стоји иза друштвеног прихватања абортуса.
Широм Ирске, где је абортус тек релативно недавно декриминализован, многи на страни избора су оживели сећања на Савити Халапанавар, која је умрла од сепсе у Ирској 2012. године, јер јој није био дозвољен абортус. Сад Ирци упозоравају Американце да се припреме за сличне смрти.
Јапан, Финска и Индија доносе одредбе за абортус у случајевима силовања или ризика по здравље жене, или на економским основама.
Али, широм Јужне Америке и Кариба закони о абортусу су кажњиви. У Бразилу је поступак незаконит осим због дефекта фетуса или силовања. Жене које прекину трудноћу под другим околностима суочавају са казном затвора - до три године иза решетака. У Никарагви и Салвадору абортус је потпуно илегалан у свим околностима, а затворске казне се протежу и до 40 година.
Ипак, Аргентина је постала највећа држава у Јужној Америци која је легализовала абортус, а у фебруару и Колумбија је следила тај пример.
У земљама у којима је абортус ограничен или илегалан, број процедура не опада, већ жене прибегавају ризичним "побачајима на улици", наводи СЗО. Скоро половина абортуса широм света није безбедна, а 97 одсто небезбедних абортуса је у земљама у развоју.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ПРОТИВ ЗАБРАНЕ
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је да никада не би подржао забрану абортуса, јер сматра да је абортус право жене. - Никада не бих подржао тако нешто, зато што сматрам да је абортус право жена. Да ли ми се свиђа или не то је нешто друго. Имамо правила и законе који су јасни. Ми имамо законе и нисмо планирали да их мењамо по било ком питању - поручио је он.
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (1)