НОБЕЛОВАЦ ЏОЗЕФ СТИГЛИЦ О ПОЛИТИЦИ САД: Покренут нови хладни рат са Русијом и Кином да би се сачувала светска превласт

М.Ђорђевић

23. 06. 2022. у 09:11

САД су ушле у нови хладни рат са Русијом и Кином, у којем је у питању глобална хегемонија Запада, а не заштита вредности, наводи се у чланку америчког економисте, и добитника Нобелове награде за економију Џозефа Стиглица за портал Шерпост, преноси РИА Новости.

НОБЕЛОВАЦ ЏОЗЕФ СТИГЛИЦ О ПОЛИТИЦИ САД: Покренут нови хладни рат са Русијом и Кином да би се сачувала светска превласт

Фото: ЕПА

- Чини се да Сједињене Државе улазе у нови хладни рат и са Кином и са Русијом. Амерички лидери то приказују као конфронтацију између демократије и ауторитаризма, али то не пролази тест, посебно у тренутку када ти исти лидери активно подржавају систематске кршитеље људских права као што је Саудијска Арабија. Такво лицемерје сугерише да је оно што је заиста у питању, барем делимично, глобална хегемонија, а не вредности, пише Стиглиц.

Према мишљењу економисте, две деценије након пада гвоздене завесе, САД су биле „очигледно број један“ у свету. Али онда су уследили „погрешни ратови на Блиском истоку, финансијски крах 2008. године, растућа неједнакост“, који су довели у питање лидерство Вашингтона у светској политици.

Стиглиц примећује неизбежност да ће „Кина економски престићи САД“. Сједињене Државе, према научнику, „не могу саме да победе у новој конкуренцији великих сила; потребни су им савезници“. Међутим, последњих година, како научник примећује у чланку, савезници САД имају све више разлога да сумњају у поузданост Вашингтона као партнера.

- Трамп је учинио све што је могао да отуђи ове земље, а републиканци, који су му и даље дужни, дали су довољно разлога да оне сумњају да ли су САД поуздан партнер... У потрази за наклоношћу света, САД ће морати да схвате да не помаже њихова дуга историја експлоатације других земаља и дубоко укорењени расизам, сила којом Трамп вешто и цинично управља.

Тезу о расизму Стиглиц илуструје „вакциналним апартхејдом“, када су богате земље добиле све неопходне вакцине против корона вируса, „а људи у сиромашнијим земљама препуштени сами себи“. У међувремену Кина и Русија су своје вакцине учиниле доступним другима. Истовремено, Пекинг је, како примећује Стиглиц, успео да сиромашним земљама обезбеди софистицирану инфраструктуру, ојачавајући свој утицај.

- Морамо понудити конкретну помоћ земљама у развоју и тржиштима у настајању, почевши од напуштања све интелектуалне својине у вези са ковидом како би саме могле да производе вакцине и третмане - закључио је Стиглиц.

БОНУС ВИДЕО: ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО СЕ ЛАНСИРА "ИСКАНДЕР": Снимци руског Министарства одбране

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

НЕЋУ ДА КАЖЕМ ДА ЈЕ СА НОВАКОМ ЛАКШЕ ИГРАТИ, АЛИ СИНЕР...: Руд после пораза у Торину