АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Путинове речи треба схватити озбиљно, мој одлазак са функције је можда изазвао сукоб у Украјини

Novosti online

18. 06. 2022. у 09:50 >> 10:01

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел у интервјуу за медијску групу РНД говорила је о руској офанзиви на Украјину.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Путинове речи треба схватити озбиљно, мој одлазак са функције је можда изазвао сукоб у Украјини

Фото: Профимедиа

На питање да ли је руски председник Владимир Путин чекао да она више не буде немачки канцелар како би отпочео сукобе у Украјини, Меркелова каже:

- Ја то не знам. Мој одлазак је можда био допринос, као што су избори у Француској, повлачење трупа из Авганистана и стагнација имплементације споразума из Минска. 

Меркелова је рекла да се противила уласку Украјине и Грузије у НАТО, али да је у завршној декларацији на самиту 2008. наведено "да би пријем био могућ", због компромиса.

- Тада смо одбацили Акциони план за чланство – јасан прелиминарни корак за пријем у НАТО – али смо у завршној декларацији навели да би пријем у НАТО могао бити могућ. Подржала сам овај компромис јер је НАТО држао на окупу. Али на крају је он све разочарао. Украјина и Грузија су то схватиле као не, а Путин као да, рекла је Меркел, и додала да је та одлука била исправна, јер у то време Украјина и Грузија нису биле довољно политички стабилне да уђу у НАТО, због корупције и подела међу становништвом.

Она је додала да то нису били предуслови да би НАТО могао да обећа примену члана 5 НАТО уговора, о помоћи – да ће бранити Доњецк, Луганск или Тбилиси у случају војног сукоба између две земље и Русије.

Меркелова је признала и сопствену немоћ на крају мандата. 

- Било је јасно да нећу дуго бити на функцији и зато једноставно морам да констатујем да разни покушаји у протеклој години нису имали ефекта.

С обзиром на то да Путина познаје дуго, упитана је какав је он човек.

- Требало би озбиљно схватити његове речи - кратко је рекла Меркел, пише РНД.

У једном од својих првих великих интервјуа од када је напустила функцију у децембру, Меркелова је открила да је прошле године покушала да разговара са Путином о европском безбедносном устројству, али да руски лидер није био заинтересовани.

- С једне стране, Путин више није био спреман за самит у нормандијском стилу , рекла је она, мислећи на четворосмерне састанке између Немачке, Француске, Русије и Украјине који су резултирали споразумима из Минска 2014. и 2015. године. 

Ови протоколи нису успели да окончају рат у Донбасу, при чему је Русија оптужила Кијев да крши њихове позиве на прекид ватре и игнорише њихове препоруке да Украјина додели аутономију Доњецкој и Луганској Народној Републици.

- С друге стране, нисам успела да створим додатни европско-руски формат за дискусију поред нормандијског формата. Дакле, може се рећи да Хладни рат у суштини није завршен у овом тренутку, рекла је Меркелова.

Она није искључила могућност да ће касније моћи да посредује у сукобу.

- То питање се тренутно не поставља, рекла је.

Она је подржала је курс свог наследника Олафа Шолца (СПД). 

- Сматрам да је исправно да Запад ради на опстанку Украјине, а да не постане део директног војног сукоба.

На питање да ли је знала да ће почети сукоб, рекла је да јој је амерички председник Бајден дао прве назнаке о томе на самиту Г20 у Риму крајем октобра прошле године.

Рекла је и да Путин не жели успешну Украјину, која је на крају постала талац супротности између Русије и Запада, због чега су НАТО и ЕУ део ове борбе.

Северни ток 2 и "гас као оружје"

Ангела Меркел указала је на то да је Путин 24. фебруара напао Украјину, у тренутку док Северни ток 2 још увек није прорадио, те да Путин у том смислу гас није могао да користи као оружје. 

2005. сам постала канцеларка. Мој претходник Герхард Шредер је на самом крају мандата донео одлуку за гасовод Северни ток 1. Одлука у корист Северног тока 2 донета је 2015. Оправдано је питање зашто смо то наставили да радимо након анексије Крима. То није била лака одлука. Пре свега: чак и током Хладног рата постојао је поуздан извоз гаса из бившег Совјетског Савеза у Западну Европу. Нисам веровала у промене кроз трговину, већ у везу кроз трговину са другом по величини нуклеарном силом на свету. У том контексту, након преговора о Минском споразуму, сматрала сам да је Северни ток 2 оправдан, а не препрека подношљивом развоју Украјине. У тренутку када се преговарало о Северном току 2, постојала је теза да када он буде оперативан да ће Путин престати да испоручује гас преко Украјине или је чак напасти. Међутим, побринули смо се да се гас и даље испоручује преко Украјине и обезбедили да Украјина настави да прима накнаде за испоруке руског гаса Западу. Путин је потом 24. фебруара напао Украјину, иако кроз Северни ток 2 још није протекао ни један кубни метар гаса. У том смислу, гас није био оружје - навела је она.

Меркел је рекла и да се Запад није запитао да ли би било боље да се не купује гас, јер је обим испоруке кроз цевоводе из Велике Британије, падао из године у годину, а да су цене енергије биле веома високе због промоције обновљивих извора, постепеног гашења нуклеарне енергије и почетка поступног избацивања угља.

- Немачка привреда се определила за цевоводни транспорт гаса из Русије јер је био  јефтинији од течног гаса из Саудијске Арабије, Катара и Уједињених Арапских Емирата, а касније и из САД. Дакле, требало је политички одлучити да ли да уместо куповине гаса од Русије, купујемо знатно скупљи и еколошки контроверзни течни гас, насупрот жељама привреде Немачке, рекла је Меркел. 

Она је напоменула и да је влада била смо вољни да новцем од пореза подржи изградњу два ЛНГ терминала у Немачкој.

Меркелова жели да путује у западну Немачку – „као особа“

Меркелова је рекла и да је после 16 година на функцији желела да у миру и тишини боље упозна западну Немачку. 

- Ретко сам путовала у старе савезне државе без сврхе, рекла је Меркелова за РНД. 

- Никада нисам био само у Лорелају или Моселу, нити сам била у катедрали у Триру или катедрали у Шпајеру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (7)

ЊИХ ДВОЈИЦА СУ У БОЛНИЦИ: Обрадовић забринуо гробаре после пораза од Будућности