БАЈДЕН ПРОДУЖИО ВАНРЕДНЕ МЕРЕ ЗА БАЛКАН: Продужава се важење санкција физичким и правним лицима због наводне претње по САД

АМЕРИЧКИ председник Џо Бајден продужио је ванредне мере у вези са Балканом за још годину дана, саопштила је Бела кућа.

БАЈДЕН ПРОДУЖИО ВАНРЕДНЕ МЕРЕ ЗА БАЛКАН: Продужава се важење санкција физичким и правним лицима због наводне претње по САД

Фото: АП

- Акти екстремистичког насиља и опструкционих активности и ситуација на Западном Балкану која кочи напредак ка ефикасној и демократској управи и пуној интеграцији у трансатлантске институције и даље представљају необичну и изузетну претњу по националну безбедност и спољну политику Сједињених Држава - наводи се у уредби објављеној на сајту Беле куће.

Због тога, додаје Бајден, неопходно је продужити ванредне мере проглашене Извршном уредбом 13219 када је реч о Западном Балкану, којом су предвиђене санкције физичким и правним лицима која су на неки начин умешана у екстремистичке активности у региону, преноси Срна.

Уредба је већ продужена 2021. године и може се продужавати уколико председник објави одлуку у Федералном регистру и достави Конгресу обавештење о томе.

Санкције подразумевају забрану уласка у Сједињене Америчке Државе и замрзавање имовине и финансија на територији САД. Америчким грађанима је забрањено да учествују у трансакцијама са лицима која су на листи санкционисаних.

Објашњава се да су санкције усмерене и ка одговорнима за кршење људских права на Западном Балкану и њиховим саучесницима, као и за одговорне за корупцију, подривање демократских процеса и ометање институција и међународних споразума.

БОНУС ВИДЕО: Ти си лажов! - А ти си најгори председник у историји Америке

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

ДАНИ ПОЉА ШЕЋЕРНЕ РЕПЕ: Суноко окупио произвођаче