ТИТО ДРУГИ ПУТ МЕЂУ ХРВАТИМА: Хоће ли загребачки Трг Републике Хрватске да се опет назове по Брозу?

Ј. КЕРБЛЕР, од сталног дописника “Новости” - ЗАГРЕБ

09. 06. 2022. у 09:20

АКО успе предлог градске организације СДП-а, који стидљиво подржава и нова загребачка власт, ускоро би најлепши трг у хрватској престоници поново добио име Јосипа Броза Тита.

ТИТО ДРУГИ ПУТ МЕЂУ ХРВАТИМА: Хоће ли загребачки Трг Републике Хрватске да се опет назове по Брозу?

Трг Републике Хрватске , Фото Shutterstock

При крају мандата дуговечног загребачког градоначелника Милана Бандића, трг на којем је и Хрватско народно казалиште, преименован је у Трг Републике Хрватске, а сада Виктор Готовац, шеф градске организације СДП-а тражи да се Тито по други пут врати међу Хрвате.

Иницијатива није са одушевљењем дочекана међу Загрепчанима, а жестоко јој се противи и владајући ХДЗ, оцењујући да је промашена.

- Тито је био историјска личност, али је пре свега негативан у свом политичком деловању - тврди Бранко Бачић, председник Клуба посланика ХДЗ-а у Сабору.

Са друге стране, део левих интелектуалаца сматра да би се тиме исправила историјска неправда, јер је Тито изгубио свој трг због уцена усташке деснице, али да ипак није тренутак да се због далеко важнијих проблема у граду, сада све фокусира на Броза. "Он је наш бренд", кажу у СДП, јер да није било Тита, Хрватска не би имала Далмацију, острва, Ријеку и Истру.

О Титу је у Сабору говорио и бивши генерал ХОС-а, Анте Пркачин, нагласивши да постоје бар 16 датума о његовом рођењу, али ниједан није тачан.

- Једно је сигурно, његова биографија почиње кад је, као двадесетдвогодишњак, учествовао у Првом светском рату, кажу у најквалитетнијој хрватској јединици, 42. домобранској вражјој дивизији, са којом је ратовао на простору Србије. Срби су склони митоманији и причама, али има део ратништва на који могу да буду поносни, а то је Први светски рат, у ком су остварили неколико бриљантних победа.

Анте Пркачин, Фото Принтскрин

- Занимљиво је да нису добили ниједну борбу са том 42. дивизијом, већ су изгубили најјуначкију српску битку на Мачковом камену. Нису имали против себе Словаке или Чехе, већ Хрвате и Броза који је добио сребрну аустријску медаљу за храброст и био јако добар борац. А са српске стране, ратовао је Драгољуб Дража Михаиловић, који је добио две златне медаље. Дража је добро бранио Србе, Броз их убијао. А 80 одсто лудих Срба више воле Броза него Дражу - каже Пркачин.

Овај бивши генерал кога бије глас да говори без длаке на језику каже да се Тито ни у Русији, где је пет година провео у заробљеништву, није учланио у Комунистичку партију, већ се враћа у Југославију и одлази у Београд да гради каријеру. "Српски комунисти желе да сачувају Југославију, а хрватски желе да је униште. Броз диже некакву револуцију да би завршио на петогодишњој робији која му је добродошла да оде опет у Совјетски Савез.

МРЖЊА

БИВШИ генерал ХОС-а, Анте Пркачин, познат је и по изјавама мржње према Србима, за које каже да су вековима желели да "посрбе Хрвате, а на крају су морали да се враћају на тракторима". "Срби су", тврди Пркачин, "чинили већи покољ над Хрватима 1941. него 1991. године".

Тамо постаје денунцијант НКВД и денунцира све Југословене које је требало стрељати у Москви".

Пркачин је у свом подужем излагању пред хрватским парламентом, поводом иницијативе враћања Титовог имена загребачком тргу, казао да у Југославији нису рехабилитовани комунисти убијени за време Стаљина, због чињенице да су уморени због лажних Титових дојава.

Броз постаје генерални секретар ЦК КП тек 1940. године и потом иде оно чувено обраћање у "Пролетеру", где износи хвалоспеве о Адолфу Хитлеру и Стаљину, због окупације Пољске.

У Другом светском рату Броз одлази у Србију, која пружа отпор окупатору, а хрватски народ је једва дочекао распад земље. Пркачин помиње Броза као Еугена Савојског, и додаје да "лошијег војсковође од њега није било".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (1)

ЗГРОЗИЛА ЈЕ РУСИЈУ: Управо је урадила ово на Светском првенству - и одмах ју је стигла казна