МАКРОНОВЕ "ТАЧКИЦЕ" ЗА ЦРНЕ ДАНЕ: Француска ће делити бонове за храну најсиромашнијим грађанима

Г. ЧВОРОВИЋ

28. 05. 2022. у 10:15

ИНФЛАЦИЈУ, насталу прехрамбеном кризом услед рата у Украјини, Француска ће покушати да ублажи и дељењем ваучера за храну најсиромашнијима.

МАКРОНОВЕ ТАЧКИЦЕ ЗА ЦРНЕ ДАНЕ: Француска ће делити бонове за храну најсиромашнијим грађанима

Фото Танјуг/АП

С овом идејом изашао је недавно председник Емануел Макрон, а сада је то, као један од својих програма за брзу реализацију, истакла влада нове премијерке Елизабет Борн, одмах после парламентарних избора који ће бити одржани 12. и 19. јуна. То је, уједно, и добар магнет у предизборној кампањи, јер многи данас уистину кубуре са новцем за најосновније потрепштине.


Француска не мучи муку с храном и празним рафовима као неке чланице ЕУ, али зато цене грабе без кочница. Највећи је произвођач житарица у ЕУ, на девет милиона хектара. Убире око 70 милиона тона, од чега половина иде у извоз, што Француску чини једном од највећих светских извозника.

Тако је у актуелној ситуацији одлучено да се ван ЕУ извезе 800.000 тона житарица више него прошле године, да би се помогло другима у невољи изазваној ратом у Украјини.


У Француској истичу да имају довољно резерви пшенице, кукуруза, јечма... И уље праве од свог сунцокрета, тако да је ово једна од ретких земаља ЕУ где га у рафовима и даље има. Али, због прескупих енергената на светском тржишту, домаћинства додатно стежу каиш. Пиринач је скочио за осам одсто, уље за 14, тестенине за 42 процента...

Цена гаса је за последњих шест месеци порасла за чак 40 одсто, инфлација износи преко четири процента. Зато су морале да буду залеђене тарифе гаса и струје, док држава за гориво на пумпама од 1. априла дотира сваки литар са 15 центи, јер, у супротном, прете побуне.


Гладних је било и пре ове кризе, па је зато Макронова идеја добила додатни смисао. Истовремено, пројекат је намењен за подстицање домаће производње, код локалних произвођача, с акцентом на биопроизводе и здраву храну.

Претпоставља се да ће ове чекове да деле социјалне службе које већ дају дечје додатке и надокадну за незапослене. Бон би могао да има вредност од 30 до 60 евра.

Пољопривредни синдикати предлажу пет евра дневно, а министарство пољопривреде 50 евра месечно.


Циљна група је, пре свега, око пет милиона корисника социјалне помоћи, у земљи са 67 милиона становника. Међу онима којима је најтеже су млади од 18 и 25 година. Многи су се осамосталили од родитеља, али тешко налазе посао, истовремено и студирају, док до 25. године немају право на универзалну социјалну помоћ од 572 евра месечно.

У Француској званично живи око девет милиона сиромашних, односно, око 14 одсто укупне популације. Да би се неко званично сматрао сиромашним, у Француској мора да приходује мање од 1.102 евра месечно по особи, односно 2.314 евра за брачни пар са двоје деце.


Све то треба ставити и у одговарајући контекст. Овде паклица цигарета или велико пиво у бару коштају преко 10 евра, векна багета евро, изнајмљивање квадратног метра стана у престоници око 30 евра (за 50 квадрата потребно је бар 1.500 евра), а услуге су папрене.

РЕСТОРАНИ ОД СРЦА


У ФРАНЦУСКОЈ постоје и познати "Ресторани од срца", народне кухиње које је још 1985. године покренуо чувени комичар Колиш. У кампањи јесен-пролеће 2020-2021. подељено је 142 милиона оброка, које је добило 1,2 милиона људи.

Половина од њих је млађа од 25 година. Кухиње се финансирају од добровољних прилога. За претходну сезону сакупљено је више од сто милиона евра, а у дељењу хране је учествовало 70.000 добровољаца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА